Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Firmy šetří a méně topí, posílají zaměstnance pracovat domů a instalují solární panely

Gymnázium v Českobrodské ulici v Praze s novými solárními panely na střeše
profimedia.cz
 ČTK

Firmy se s enormním nárůstem cen energií vyrovnávají především investicemi do fotovoltaiky a moderních technologií nebo zaváděním úsporných opatření při osvětlení a vytápění svých objektů. Z plynu přecházejí na zkapalněný ropný plyn LPG, snaží se víc využívat odpadní teplo z vlastní výroby, montují úsporná svítidla, snižují teplotu v kancelářích, upravují pracovní dobu. Omezení výroby nebo propouštění zaměstnanců až na výjimky neplánují.

Reklama

Mobilní operátor Vodafone v rámci úsporných opatření zavedl mimo jiné solární napájení vysílačů. Česká pošta snižuje teplotu v objektech či posílá administrativní pracovníky na home office.

Vláda schvaluje windfall tax

Stanislav Šulc: Windfall tax je tu. A je plná nesmyslů

Doba je zlá a na státní rozpočet bude velký tlak. Navzdory dřívějším proklamacím kabinet Petra Fialy musí chtě nechtě přistoupit ke zvýšení příjmů státního rozpočtu. A rozhodl se pro zatížení vybraných podniků takzvanou daní z mimořádných zisků. Parametry windfall tax však dávají smysl jen napůl.

Přečíst článek

Kolínská automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic do budoucna uvažuje o nahrazení zejména plynu nebo využití sluneční energie. Americký internetový prodejce Amazon, který má distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy, vytváří plány pro snížení spotřeby z vytápění, chlazení a osvětlení pro dobu nevyužívání prostor. Šetřit chce také vypínáním právě nepoužívaných technologií.

I sběr dešťovky pomáhá

V kladenské továrně Lego již řadu let využívají úsporné zdroje osvětlení nebo dešťovou vodu například pro splachování toalet, na střechách výrobních hal mají nainstalovány solární panely.

Reklama

Strojírenská skupina Motor Jikov Group se řídí vládním nařízením, podle kterého by mělo být v kanceláři minimálně 18 stupňů Celsia. Ve slévárně litiny přešla na směny od pátku do neděle, čímž ušetří asi milion korun měsíčně. Do práce mohou kancelářští zaměstnanci namísto od 6:00 chodit až od 8:00, aby se ušetřilo za topení a svícení.

Budějovický Budvar teplotu v provozech nesnižoval, pro vytápění používá rekuperované odpadní teplo z varny piva.

Lovochemie opustila náročné výrobní procesy

Energie patří k nejvýznamnějším nákladovým položkám v Lovochemii, která je největším výrobcem hnojiv na českém trhu. V prosinci loňského roku a v lednu kvůli vysokým cenám zemního plynu omezila výrobu. Odstávku ani propouštění firma nyní neplánuje. Pracuje na náhradě zemního plynu alternativními zdroji energie. Úsporná opatření platí hlavně v administrativě, ve výrobě jsou složitější.

Výrobce lokomotiv CZ Loko z České Třebové výrazně snížila teploty v provozech i kancelářích, opustila některé energeticky náročné technologie, připojila se na uhelnou kotelnu, upravila svícení. Hutní podnik Liberty Ostrava maximalizuje produkci výrobních plynů, aby co nejvíce omezil nákup z externích zdrojů. Zvažuje i možnosti náhrady zemního plynu koksárenským plynem nebo propan-butanem.

Vedení strojírenské společnosti Královopolská na začátku energetické krize opustilo energeticky náročné budovy a postupně stěhuje výrobu do hal, kde je nutné zachovat provoz a maximalizovat tak jejich využití.

Zateplování a panely na střechu

K souboru úsporných opatření přistoupila i skupina Mesit, která sdružuje firmy působící v elektrotechnice, kovovýrobě či slévárenství s areálem v Uherském Hradišti-Mařaticích. Mesit například snížil teplotu vytápění budov a vyměnil osvětlení v obráběcím provozu.

Elektrotechnická společnost ATAS elektromotory Náchod ve snaze šetřit energie snížila teplotu na pracovištích v dílnách i kancelářích přibližně o dva až tři stupně. Podnik s asi 800 zaměstnanci se dále pustil do výměny zbývající části oken a zvažuje investici do fotovoltaických panelů nebo tepelných čerpadel.

V některých firmách kvůli rostoucím nákladům na energii dočasně přerušili výrobu nebo omezují směny. Celozávodní dovolenou na deset dní nařídili například v brněnské strojírně Šmeral, během zimy jsou připraveni zavést čtyřdenní pracovní týden v prodloužených směnách.

Výrobce bioethanolu Ethanol Energy ve Vrdech na Kutnohorsku, spoluvlastněný koncernem Agrofert, přerušil výrobu ve druhé polovině září. Kvůli vývoji spotových cen energií počítal až s dvouměsíční odstávkou a vyzval zaměstnance, aby si vybrali dovolenou. Zhruba po měsíci se firma díky poklesu cen plynu vrátila k běžnému provozu. Dobu odstávky využila k revizi a údržbě, nikoho nepropustila.

Novostavba se soláry na střeše

Češi si budou moci sdílet energii. Ministerstvo na to chystá zákon

Členové energetických společenství budou mezi sebou navzájem moci sdílet energii, kterou si vyrobí. Členy budou moci být například společenství vlastníků jednotek (SVJ), domácnosti, obce, školy, úřady nebo například celé malé podniky.

Přečíst článek

Majitel holdingu EPH Daniel Křetínský

Křetínský chce utéct před mimořádnou daní do zahraničí

Miliardář Daniel Křetínský přesune svou společnost EP Commodities, která se zabývá obchodem s energetickými surovinami, z Česka do zahraničí. Udělá to kvůli tomu, že se na firmu vztahuje daň z mimořádných zisků, kterou v pátek schválila Sněmovna. Jenže utíkat se mu nebude lehce - řada zahraničních států má podobnou daň také.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Solární panely zdraží

Lukáš Kovanda: Solární panely zdraží. Je to jen další důkaz neschopnosti EU

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme