Reklama

Inflace v USA vystoupila na 6,8 procenta, je nejvýše za téměř 40 let

Dolary, ilustrační foto
Pixabay

Míra inflace ve Spojených státech v listopadu vystoupila na 6,8 procenta. Je tak nejvyšší od června roku 1982. Ceny se zvyšovaly u většiny položek spotřebního koše, nejvíce zdražily pohonné hmoty, bydlení, potraviny či auta, uvedlo americké ministerstvo práce.

Reklama

Inflace je bezpochyby nejdůležitější číslo, které trhy nyní sledují. V listopadu se proti říjnu ceny podle sezonně přepočtených údajů zvýšily o 0,8 procenta proti růstu o 0,9 procenta v říjnu. Výsledek překonal očekávání analytiků, což mimo jiné znamená, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít uvažovat o rychlejším ukončení podpůrných opatření.

Dům od architektů ze studia SENAA

Milionáři v Česku se nejvíce obávají inflace. Investují do realit

Více než polovina českých a slovenských dolarových milionářů považuje za největší hrozbu pro udržení a růst svého bohatství v nadcházejících dvanácti měsících inflaci. Vyplývá to z průzkumu J&T Banka Wealth Report 2021 mezi třemi stovkami movitých respondentů. Téměř všichni pak očekávají, že se inflace bude pohybovat nad dlouhodobým inflačním cílem centrálních bank, který v tuzemsku činí dvě procenta. Každý dvanáctý milionář dokonce očekává inflaci kolem deseti procent. Jednoznačnou obranou podle nich jsou investice.

Přečíst článek

„Koncem listopadu došlo k prvnímu poklesu objemu pumpovaných do ekonomiky v rámci programu odkupu aktiv, čímž americká centrální banka podporuje ekonomiku. Sazby jsou de facto na nule, a proto Fed v minulosti přistoupil k tomuto stimulu,” uvedl ekonom Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Před měsícem Fed avizoval, že začíná tlumit tento program a jeho konec by měl přijít v polovině roku 2022. Následovat by mělo zvýšení sazeb, ale inflace je zdá se poněkud prudší, než s jakou centrální banka počítala. „Tento fakt by mohl celý proces uspíšit a sazby by tak mohly jít nahoru už v první polovině příštího roku,” dodal Volf.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, v listopadu činila 4,9 procenta. Proti říjnu se takto definovaný index spotřebitelských cen zvýšil o 0,5 procenta proti růstu o 0,6 procenta v předchozím měsíci.

Reklama

úřad práce, ilustrační foto, fronta, lidé, úřad

Lukáš Kovanda: Trh práce v covidu nestačil ani vychladnout, což přispívá k inflaci

Nezaměstnanost v Česku v listopadu dle očekávání klesla na 3,3 procenta, z říjnových 3,4 procenta. Nižší byla nezaměstnanost naposledy loni v březnu. Znamená to, že trh práce prakticky již překonal útlum způsobený pandemickou situací.  

Přečíst článek

Analytici v anketě společnosti Dow Jones v průměru očekávali, že celková míra inflace za listopad vystoupí na 6,7 procenta. U jádrové inflace počítali s růstem na 4,9 procenta.

„V nejbližší době bychom se mohli dočkat prvních reakcí centrálních bankéřů, které budou mít nejspíš výrazně jestřábí tón. Přestože dnešní číslo vyznívá skutečně hrozivě, trhy ho čekaly, a proto se nejedná o naprostou senzaci. Je tedy pravděpodobné, že se Fed bude držet dosavadního jízdního řádku a sazby půjdou nahoru nejdříve po prázdninách 2022,” uzavřel Volf.

 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Rozdíl pěti let v ceně benzínu na amerických čerpacích stanicích společnosti Chevron. První snímek je z roku 2017, druhý z října 2022

Noční můra Američanů se stala realitou. V zemi zaslíbené benzinu se tankuje dráž než v Česku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme