Reklama

Má auto na plyn nižní náklady i v dnešní době? Čerpací stanice ukážou skutečné náklady. Povinně

Čerpací stanice
Dalibor Martínek / Newstream
 ČTK

Další "diktát Bruselu", který ve skutečnosti pomůže řadě lidí. Čerpací stanice musejí od soboty zveřejňovat náklady na ujetí 100 kilometrů pro všechny typy motorů.

Reklama

Provozovatelé některých čerpacích stanic, které vedle benzinu a nafty prodávají alternativní paliva, což je například stlačený či zkapalněný zemní plyn, zkapalněný ropný plyn, elektřina nebo vodík, musí nejpozději dnes vyvěsit tabulku s porovnáním nákladů tankování na ujetí 100 kilometrů. Nařizuje to nový zákon, který pochází z Evropské unie. Tabulku bude dvakrát do roka aktualizovat ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Tabulka nákladů na čerpacích stanicích Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nové opatření se dotkne asi desetiny čerpacích stanic. Povinnost se vztahuje pouze na čerpací stanice, které kromě běžných pohonných hmot prodávají alternativní paliva jako jeden provozovatel. Velké množství čerpacích stanic však jednotlivá paliva prodává pod různými provozovateli. V ČR je podle statistiky MPO téměř 4000 veřejných čerpacích stanic.

Tabulka, kterou bude ministerstvo připravovat dvakrát ročně, srovnává náklady na ujetí 100 kilometrů na jednotlivé palivo pro jednotlivé třídy automobilů. Například vozy nižší střední třídy, kam spadá například v Česku velice rozšířená Škoda Octavia, ujede 100 kilometrů na benzin Natural 95 podle tabulky MPO za 236,38 až 249,04 Kč. Na naftu ujede stejnou vzdálenost za 167,23 až 167,23 Kč, při použití CNG jsou náklady 250,36 Kč až 264,02 Kč. Výhodnější je podle tabulky LPG, auto nižší střední třídy na něj 100 kilometrů ujede za 134,48 až 142,28 koruny. Elektromobil nižší střední třídy pak ujede 100 kilometrů podle výpočtu MPO za 87 až 92,40 koruny.

Tesla, ilustrační foto

Tesla trhá rekordy, odbyt aut ve třetím čtvrtletí stoupl o více než třetinu

Americký výrobce elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí dodal zákazníkům rekordních 343 830 vozidel. Proti druhému čtvrtletí se tak odbyt zvýšil o 35 procent. Vyplývá to z údajů, které firma zveřejnila na svých internetových stránkách. Dodávky ve třetím čtvrtletí nicméně zaostaly za očekáváním analytiků, kteří je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na více než 359 tisíc vozů.

Přečíst článek

Škoda Enyaq IV

Auta na elektriku ztrácí body. Levněji mnohdy vyjde živit nehospodárný benzíňák

Provoz elektrických aut měl být levný, pak ale přišla energetická krize. V některých případech je tak jízda na elektřinu dražší než na benzin či naftu.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

čerpací stanice, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty zlevňují. Benzínky vyfukují přemrštěné marže

Přečíst článek
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Pro levnější naftu už nebude nutné jezdit k sousedům. Ve hře je trvalé snížení spotřební daně

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Čerpadláři už vyfukují marže. Benzin se dostal pod 42 korun za litr

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme