Lagardeová: Euro by se mohlo stát životaschopnou alternativou k dolaru

Nepředvídatelná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa nabízí jedinečnou příležitost k posílení mezinárodní role eura. Euro by se mohlo stát životaschopnou alternativou k dolaru a měnový blok by tak mohl více využívat výsad, které byly dosud vyhrazeny Spojeným státům, uvedla v Berlíně prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
Pokud vlády jednotlivých zemí dokážou vyřešit problémy, které dlouho omezovaly hospodářský potenciál Evropské unie, mohly by být odměněny nižšími výpůjčními náklady a také ochranou před výkyvy měny a sankcemi. Je potřeba hlavně posílit finanční a bezpečnostní architekturu bloku, dodala Lagardeová.
Globální investory v posledních měsících znervózňuje nevyzpytatelná hospodářská politika Spojených států, a snižovali tak své napojení na dolarová aktiva. Mnozí ale nenašli přímou alternativu k dolarovým aktivům a nakupovali zlato.
Výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o jeho ruském protějšku Vladimiru Putinovi, že „zcela zešílel“, rezonuje napříč politickým světem. Slova šéfa Bílého domu už okomentoval například francouzský prezident Emmanuel Macron, ale i Kreml.
Kreml reaguje na Trumpovy výroky o Putinovi: Jen důsledek emocionálního přetížení, řekl Peskov
Politika
Globální role eura několik desetiletí stagnuje, protože finanční instituce Evropské unie zůstávají nedokončené a vlády neprojevují přílišnou ochotu pustit se do větší integrace. Současné změny podle Lagardeové vytváří prostor pro „globální okamžik eura“. Svůj vliv však nezíská euro standardně, ale bude si ho muset zasloužit. A k tomu Evropa podle Lagardeové potřebuje hlubší a likvidnější kapitálový trh, musí posílit své právní základy a podpořit závazek k otevřenému obchodu bezpečnostními schopnostmi.
Role dolaru již několik let klesá. Americká měna nyní tvoří 58 procent mezinárodních rezerv, což je nejméně za poslední desetiletí. Ale stále je to výrazně více, než podíl eura, který činí 20 procent.
Větší vojenská síla
Posílení mezinárodní role eura musí být spojeno s větší vojenskou silou, dodala Lagardeová. Podle ní investoři, zejména ti institucionální, hledají nejen ekonomickou stabilitu, ale i geopolitickou jistotu, a proto upřednostňují aktiva zemí, které jsou spolehlivými bezpečnostními partnery a mají schopnost dostát svým závazkům i pomocí vojenské síly.
Evropa by také měla učinit euro měnou, kterou si budou vybírat podniky při fakturaci v rámci mezinárodního obchodu. To by mohlo být podpořeno uzavřením nových obchodních dohod, posílením přeshraničních plateb a dohodami o likviditě s ECB.
Evropská komise zhoršila výhled růstu české ekonomiky na letošní rok. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle ní zvýší o 1,9 procenta, uvedla ve své jarní ekonomické prognóze. V předchozím výhledu, zveřejněném loni na podzim, komise počítala na letošek s růstem o 2,4 procenta. Na příští rok počítá komise jen s mírným zrychlením tempa růstu HDP, a to na 2,1 procenta. Dařit se podle prognózy nemá ani ekonomice EU.
Špatné zprávy. Evropská komise zhoršila výhled růstu české ekonomiky
Money
Naléhavější však podle Lagardeové může být reforma domácí ekonomiky. Kapitálový trh eurozóny je stále roztříštěný, neefektivní a chybí mu skutečně likvidní, široce dostupná bezpečná aktiva, o které by investoři mohli mít ve velkém zájem.
Chybí také společné financování, které by mohlo poskytnout základ pro to, aby Evropa postupně zvýšila nabídku bezpečných aktiv. Společné půjčky zůstávají pro některé důležité země eurozóny tabu, zejména pro Německo, které se obává, že by jeho daňoví poplatníci mohli nakonec platit za fiskální nezodpovědnost ostatních.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.