Reklama

Kuba zruší velkolepé oslavy Svátku práce. Nemá dostatek benzinu

Oslavy 1. máje a Svátku práce na Kubě v roce 2016
profimedia.cz
 ČTK

Kubánská komunistická vláda zrušila velkolepé oslavy 1. máje, na něž každoročně do Havany režim svážel desetitisíce lidí, aby tak demonstroval „hromadnou podporu revoluci a socialismu". Letos budou oslavy svátku práce menší a jen na lokální úrovni, důvodem je nedostatek paliva, s nímž se karibský ostrov potýká už několik týdnů. Vláda kvůli tomu také omezila prodej benzinu a nafty, aby bylo dost paliva například pro sanitky či pohřební vozy, informoval deník El País.

Reklama

Podle španělského deníku se masové prvomájové oslavy v Havaně neuskuteční z ekonomických důvodů poprvé od vítězství kubánské revoluce v roce 1959. Zrušeny dosud byly jen v roce letech 2020 a 2021, a to kvůli pandemii COVID-19. I loni kubánská vláda zorganizovala velkolepé oslavy na 1. máje, jichž se podle vlády zúčastnil asi milion lidí.

Omezení výuky i hromadění odpadků v ulicích

Nedostatek paliva na Kubě způsobil také zrušení prezenční výuky na několika univerzitách, přeplněné autobusy a lidi čekající marně na zastávkách kvůli zrušení řady spojů či hromadící se odpadky na ulicích kvůli jejich méně častým odvozům. Nejméně tři týdny se tvoří dlouhé fronty před čerpacími stanicemi, kde řidiči čekají, někdy marně, na benzin či naftu. Zrušeno bylo i několik koncertů národního symfonického orchestru.

Viceprezident tabákové společnosti Habanos Javier Terrés vychutnává doutník v klubu a prodejně La Casa Del Habanos, první reprezentativní prodejně kubánských doutníků v ČR, která byla otevřena 12. ledna 2007 v Praze.

Evropané vykouřili polovinu produkce doutníků Habanos. A tržby výrobce utěšeně stouply

Tržby největšího kubánského výrobce doutníků Habanos v loňském roce vzrostly o dvě procenta na 545 milionů dolarů (12,2 miliardy korun). Firmě, která se zotavuje po pandemii nemoci COVID-19 a škodách způsobených velkým hurikánem, pomohla poptávka od zákazníků v Evropě.

Přečíst článek

Obavy začínají mít zemědělci a v některých obchodech se už projevil nedostatek čerstvých potravin kvůli problémům s dopravou. „V tuhle chvíli nemáme žádné palivo, a když k tomu přidáte nedostatek hnojiv, tak nevím, jak dopadne naše produkce, bez pohonných hmot nemůžeme ani zasít," postěžoval si na twitteru zemědělec Leonel Capote.

Váznou dodávky z Ruska a Venezuely

Kubánská vláda minulý týden problémy s palivem přiznala a uvedla, že ještě nějakou dobu potrvají. Zdůvodnila je neplněním dodávek od zemí, které jsou podle ní „ve složité energetické situaci". Dodavateli jsou zejména Venezuela a Rusko, které čelí mezinárodním sankcím.

Biden

USA zmírňují sankce proti Kubě. Nadále ale platí embargo na tamní komunisty

Spojené státy oznámily zmírnění sankcí vůči Kubě, které na tento karibský ostrov uvalil bývalý americký prezident Donald Trump. Administrativa současného šéfa Bílého domu Joea Bidena chce zmírnit omezení pro cestování nebo peněžní převody od Kubánců z USA jejich rodinám na ostrově. Zrychlí se také vyřizování amerických víz pro Kubánce.

Přečíst článek

Podobnou situaci s nedostatkem paliva zažila Kuba například v roce 2019, kdy z toho vláda obvinila americkou vládu tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a její ropné sankce vůči Venezuele.

Kuba se už řadu let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, kterou ještě zhoršila pandemie COVID-19 a s ní související omezení turistiky, na níž je tento karibský ostrov závislý.

Kuba (ilustrační foto)

Kubánci prchají ze země v největším počtu za více než čtyři desetiletí

Pronásledování, hlad, strach o blízké. To je důvodem, že Kubánci v posledních měsících prchají ze své země v největším počtu za více než čtyři desetiletí a rozhodli se vsadit své životy a budoucnost na nebezpečnou cestu do Spojených států letecky, po zemi i po moři, aby unikli ekonomickým a politickým potížím, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Ruské hrozby přestávají ovlivňovat cenu českého benzinu. Rostou hrozby čínské

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme