Reklama

Krach na kryptotrhu je ozdravný. Slabší kusy odpadnou, tvrdí lídři blockchainu

Kryptoměny
Pixabay
Veronika Kudrnová
vku

Jsme na medvědím trhu. A to je dobře. Zní vzkaz lídrů světa kryptoměn ze švýcarského Davosu, píše CNBC.

V posledních týdnech byly z kryptoměnového trhu vymazány miliardy dolarů. Podle lídrů kryptosvěta, kteří tento týden u příležitosti Světového ekonomického fóra navštívili alpský Davos, jsou tyto otřesy dokonce ozdravné, z trhu podle nich zmizí spekulanti, kteří se svezli na vlně příslibu vysokých výnosů, když byl trh nahoře, píše server CNBC. Je přirozené, že se investoři v čase krize zbavují svých pozic vlastněných v rizikovějších aktivech. Výprodeje tak stíhají technologické akcie stejně jako ještě o něco rizikovější kryptoměny. Skutečnou paniku, že kryptosvět může dokonce čelit existenčním problémům, vyvolal téměř totální kolaps terry, třetího největšího stablecoinu, který ztratil svou vazbu na dolar. „Jsme v medvědím trhu. A to je dobře. Z trhu odejde spousta ‚špatných‘ aktérů, kteří neměli ty správné úmysly,“ řekl CNBC Bertrand Perez, generální ředitel Web3 Foundation.

Krytposvět podle něj prochází ozdravnou fází, po čas, kdy jsou trhy dole, zůstávají jen legitimní investoři a rozvíjí si jen ty projekty, které mají skutečný smysl. „V čase býčího jsou investoři zaslepeni vidinou potenciálních zisků a nepřemýšlí tolik o skladbě svých investic,“ dodal Perez. S tím souhlasí i Mihailo Bjelic, spoluzakladatel blockchainové společnosti Polygon, který výprodej kryptoměn označil za „nezbytný“. „Trh se podle mě stal trochu iracionálním nebo možná do určité míry neuvážlivým. A když přijdou takové časy, je normální a zdravé, že slabé kusy odpadnou,“ řekl Bjelic.

Damien Hirst The Currency

Panika, inflace, daně. Pád kryptoměn přináší výprodej kultovních CryptoPunks i dalších NFT

Slavné série NFT jako CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club nebo The Currency od Damiena Hirsta se v posledních dnech prodávají se značnou slevou. CryptoPunks se například po dlouhé době prodávají za méně než 100 tisíc dolarů, Hirst dokonce pod 10 tisíc dolarů. Důvod? Propad ceny kryptoměny ether, ale také inflace a sílící tlak na zdanění kryptoaktiv v evropských zemích. 

Přečíst článek

Velcí institucionální investoři se zapojili do trhu s kryptoměnami a podle Bretta Harrisona, prezidenta kryptoměnové burzy FTX US, byli také klíčovým motorem posledního výprodeje. Řekl, že došlo k širšímu poklesu rizikových aktiv, jako jsou akcie, ale že to ovlivňuje digitální mince více než v minulosti, protože v prostoru je více institucionálních peněz. „Pokud lidé hledají aktiva k prodeji, kryptoměny určitě budou na seznamu,“ dodal Harrison.

Brad Garlinghouse, generální ředitel společnosti Ripple, vyzval investory, aby brali v úvahu dlouhodobý růst a nikoli krátkodobé propady. „Bitcoin ještě před dvěma lety stál 8 tisíc dolarů. Nyní je to 30 tisíc. Takže ano, došlo ke krachu a trh vymazal bilion dolarů, ale dlouhodobý trend je jasný a kryptoměny rozhodně mají budoucnost,“ uzavřel Garlinghouse.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

digitální nomád, práce z pláže

Kryptonomádi se usazují zpět ve velkých městech. Medvědí trh kočování nepřeje

Přečíst článek
Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Kybernetický zločin - ilustrační foto

Praní špinavých peněz i financování terorismu. Zločinci rekordně zneužívají kryptoměny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme