Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Koruna letos vůči euru posílila jako jediná z měn Visegrádské skupiny

česká koruna, ilustrační foto
Pixabay
Lukáš Kovanda

Česká koruna na Štědrý den poprvé od února 2020, tedy od doby před propuknutím pandemie, posílila pod úroveň 25 korun za euro. Podle dat Bloombergu prolomila tuto psychologickou hranici krátce před 14:30 středoevropského času. Posílila až na úroveň 24,972 za euro. Následně ale část svých zisků odevzdala a kurs se vrátil zpět nad úroveň 25 korun za euro. Česká měna i tak jako jediná z měn zemí Visegrádské skupiny letos vůči euru zpevnila.

Reklama

Na začátku letošního roku se euro prodávalo za zhruba 26,20 koruny, nyní tedy vyjde na 25 korun. To odpovídá posílení české měny o zhruba 4,6 procenta. Během letoška zlotý vůči euru oslabil o 1,3 procenta a forint dokonce o 1,8 procenta (viz graf).

Jak se vyvíjely kurzy koruny, zlotého a forintu k euru v letošním roce:

pramen Bloomberg

Koruna posiluje zejména z důvodu razantního zvyšování základní úrokové sazby České národní banky. Ta zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů. Zvyšuje totiž úročení korunových aktiv. Například rozdíl mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou Evropské centrální banky, která je nyní stále nulová, odpovídá 3,75 procentního bodu (viz graf 2 v příloze). To je největší rozdíl těchto dvou sazeb za celou dobu od září 1999.

Atraktivní úrok zvyšuje poptávku po koruně, respektive korunových aktivech, což vede ke zpevnění jejího kursu. Roční depozitní sazba na vzrostla na koruně letos nejvíce ze všech měn světa, zejména právě kvůli utahování měnové politiky v podání ČNB (viz graf níže).

Reklama

 

Depozitní sazby ve světě:

pramen Bloomberg

Navíc ČNB signalizuje další citelný růst základní sazby v příštím roce, a to se současné úrovně 3,75 procenta až výrazně nad hodnotu čtyř procent. Trh však i přesto zatím spíše sází na to, že v příštím roce koruna oslabí zpět výrazněji nad 25 korun za euro.

Zpevnění kursu je obecně dobrou zprávou pro dovozce a třeba také lidi, kteří míří na dovolenou nebo na hory do zahraničí. Horší zvěstí je pro exportéry, neboť snižuje jejich konkurenceschopnost na vývozních trzích. 

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

ČNB znovu sníží sazby. Kdo chce eura na dovolenou, měl by měnit co nejrychleji

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme