Reklama

J&T může koupit firmu Spearhead. Po Agrofertu bude zemědělskou dvojkou na českém trhu

J&T kupuje firmu Spearhead, po Agrofertu bude zemědělskou dvojkou na českém trhu
ČTK
 ČTK

Mezinárodní skupina J&T může prostřednictvím firmy Bonhart koupit českou a slovenskou část zemědělské firmy Spearhead International, která kromě Česka a Slovenska působí také v Rumunsku, Polsku a ve Velké Británii. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V Česku je Spearhead v zemědělství dvojkou po skupině Agrofert. Výše transakce nebyla zveřejněna.

Reklama

„Spojení, k němuž dochází v oblasti zemědělské rostlinné a živočišné prvovýroby, nebude mít podle úřadu za následek podstatné narušení hospodářské soutěže," uvedl antimonopolní úřad.

Pobočka Moneta Money Bank

Finančníci z J&T budou brzy vlastnit přes 10 procent Monety. A přikupovat akcie mohou směle dál

Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments získal od České národní banky souhlas k nabytí 19,99 procenta v Moneta Money Bank. Brzy jeho podíl v bance převýší deset procent.

Přečíst článek

Podle oznámení na stránkách úřadu kupuje firma Bonhart jednak firmu Spearhead Czech, ale i slovenské firmy Spearhead Slovakia a Green Point. Všechny tři jsou součástí skupiny Spearhead International, vyplývá z jejích internetových stránek.

Na druhý pokus

Firmy ze skupiny Spearhead International hospodaří v pěti zemích na 90 tisících hektarech zemědělské půdy. Loni v září firma oznámila, že změnila majitele. Od britského investičního fondu Paine Schwartz Partners ji koupila rakouská investiční skupina Accession Capital Partners. Hospodářské noviny tehdy uvedly, že o získání české části Spearhead usilovala J&T, ale neuspěla.

Terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v přístavu Eemshaven

Jakub Kudýn z J&T: Evropa zvládne i příští zimu. O průmysl jen tak nepřijde

Tento rok si do Evropy kopl každý, kdo mohl. I uznávaný investor Ray Dalio si proti ní vsadil. Zatím to ale vypadá, že Evropa je schopná čelit velkým výzvám a zvládat je.

Přečíst článek

Reklama

Společnost Spearhead Czech hospodaří podle svých internetových stránek na 24 tisících hektarech pozemků, její součástí jsou firmy Agro-společnost Morava, Eurofarms Jihlava, Agrosumak, Salix Morava, Eurofarms Agro-B, Rolana a Agro Sales.

Firma Bonhart, která českou a slovenskou část Spearhead kupuje, byla založena 28. února 2020 a ovládá ji společnost JTZE, jejímž jediným akcionářem je podle obchodního rejstříku J&T Real Estate CR se sídlem na Kypru. JTZE podle svých internetových stránek zahrnuje pět společností, a to Statek Sobětice, Žďár Chudenice, Farma Neznašovy, Poline a Farma Blovice, které hospodaří na 9300 hektarech.

Průměrná tržní cena zemědělské půdy v Česku se za posledních deset let ztrojnásobila. Letos dosáhla 335 tisíc korun za hektar, což je meziroční nárůst o 13,8 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí ale nastal první pokles za poslední dva roky.

Ještě loni dobrá investice. Nyní se tržní ceny půdy po letech růstu zastavily

Průměrná tržní cena zemědělské půdy v Česku se za posledních deset let ztrojnásobila. Letos dosáhla 335 tisíc korun za hektar, což je meziroční nárůst o 13,8 procenta. Vyplývá to z odhadu poradenské společnosti Farmy.cz, který vychází z údajů o doposud realizovaných obchodech. Ve čtvrtém čtvrtletí ale nastal první pokles za poslední dva roky.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

katedrála sv. Víta v Praze

Katolická církev jako dobrý investor. Zisk jí kvůli tomu stoupl na více než půl miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme