Reklama

Finančníci z J&T budou brzy vlastnit přes 10 procent Monety. A přikupovat akcie mohou směle dál

Pobočka Moneta Money Bank
ČTK
 ČTK

Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments získal od České národní banky souhlas k nabytí 19,99 procenta v Moneta Money Bank. Brzy jeho podíl v bance převýší deset procent.

Reklama

Fond, který v červenci od Petrus Advisers odkoupil 8,89 procenta, plánuje dokončit druhou část dříve oznámené transakce a v horizontu dní dokoupit zbývajících 1,1 procenta.

„Dokončení transakce s Petrus Advisers spolu s dříve uskutečněnými nákupy posouvá náš podíl na úroveň 10,37 procenta. Udělený souhlas ČNB nám dává prostor pozici navyšovat maximálně na úroveň 19,99 procenta. Potenciální překročení této hranice podléhá dalšímu souhlasu centrální banky,” uvedl investiční ředitel J&T Adam Tomis.

Peníze, ilustrační foto

J&T Arch Investments spravuje majetek v hodnotě miliardy eur a útočí na přední příčky žebříčku největších fondů v ČR

J&T Arch Investments se dere do čela žebříčku největších fondů kvalifikovaných investorů v Česku a na Slovensku. Druhé čtvrtletí roku 2022 uzavřel s objemem aktiv přesahujícím psychologickou hranici miliardy eur (25,26 miliardy korun).

Přečíst článek

V patách PPF

J&T Arch Investments je hlavní investiční platformou skupiny J&T. Fond investuje do podniků, projektů a partnerství, které skupina v posledních 25 letech vybudovala. Fond spravuje nejen majetek zakladatelů skupiny J&T, ale také privátních a institucionálních investorů.

Moneta Money Bank, dříve GE Money Bank, měla na konci letošního třetího čtvrtletí 1,5 milionu klientů, což z ní dělá čtvrtou největší banku v Česku, a 2799 zaměstnanců. Banka je zároveň jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Reklama

Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Ta usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank. Transakci o spojení částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky), s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Plán padl letos na jaře. PPF a Moneta tehdy jako důvod uvedly negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků centrální banky na kapitálovou vybavenost bank v ČR.

Pobočka Moneta Money Bank, ilustrační foto

Monetě vzrostl zisk o desítky procent. Díky vysokým úrokovým sazbám, přiznala banka

Moneta Money Bank měla na konci třetího čtvrtletí 1,5 milionu klientů. Největším akcionářem je PPF. Patří mezi finanční domy, kterým hrozí daň z mimořádných zisků.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme