Ještě loni dobrá investice. Nyní se tržní ceny půdy po letech růstu zastavily

Průměrná tržní cena zemědělské půdy v Česku se za posledních deset let ztrojnásobila. Letos dosáhla 335 tisíc korun za hektar, což je meziroční nárůst o 13,8 procenta. Vyplývá to z odhadu poradenské společnosti Farmy.cz, který vychází z údajů o doposud realizovaných obchodech. Ve čtvrtém čtvrtletí ale nastal první pokles za poslední dva roky.
Loni stál hektar půdy v průměru zhruba 294 tisíc korun a cena meziročně vzrostla o 16 procent.
„Přestože průměrné celoroční ceny proti roku 2021 vykazují výrazný růst, kvartální vývoj cen potvrzuje stagnaci tržních cen půdy v druhém pololetí roku," uvedla společnost. Odhaduje, že v posledním čtvrtletí letošního roku cena půdy proti třetímu čtvrtletí klesla o 0,5 procenta. Meziročně je cena v posledním čtvrtletí o zhruba osm procent vyšší.

Společnost pravidelně publikuje výroční zprávy o trhu s půdou, definitivní výsledky za letošní rok budou k dispozici v lednu.
Zpráva za rok 2021 uvádí, že se zvýšila poptávka po nákupu půdy od investorů mimo sektor zemědělství, kteří půdu vnímají jako bezpečnou investici. Podíl nezemědělských investorů podle firmy stoupá od roku 2020, loni koupili 48 procent pozemků prodaných na portálu společnosti.
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.