Reklama

Exbankéř Goldman Sachs uznán vinným za miliardový podvod, hrozí mu 30 let vězení

Roger Ng, jediný bankéř Goldman Sachs, který šel před soud kvůli globálnímu skandálu kolem investičního fondu 1MDB, byl shledán vinným ze své role v drancování malajského fondu.
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Ve všech třech bodech obžaloby byl uznán vinným nyní již bývalý bankéř Goldman Sachs Roger Ng v korupční kauze vytunelování malajského státního investičního fondu 1Malaysia Development Berhad (1MDB). Malajsijští a američtí vyšetřovatelé tvrdí, že z fondu bylo v letech 2009 až 2014 ukradeno nejméně 4,5 miliardy dolarů (95 miliard korun). Exbankéři hrozí 30 let vězení, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Devětačtyřicetiletý Roger Ng – bývalý šéf investičního bankovnictví společnosti v Malajsii – byl odsouzen ve všech třech bodech obžaloby včetně spiknutí za účelem porušení amerických protikorupčních zákonů a spiknutí za účelem praní špinavých peněz, uvedl Bloomberg. Hrozí mu až 30 let vězení. 

Goldmam Sachs Tower

Bankovní giganti z Wall Street Goldman Sachs a JPMorgan Chase se stáhnou z Ruska

Ukončujeme veškerou svou činnost v Rusku, oznámila Goldman Sachs Group. Jde o prvního bankovního giganta z Wall Street, který ze země odchází kvůli ruské invazi na Ukrajinu, upozorňuje agentura Bloomberg. Své aktivity se tam rozhodla ukončit i největší americká banka JPMorgan Chase, dodal ve čtvrtek večer server CNBC.

Přečíst článek

Verdikt padl po osmitýdenním federálním procesu v Brooklynu v New Yorku, který obsahoval překvapivá přiznání Tima Leissnera, tehdejšího Ngova šéfa. Leissner se tak stal klíčovým svědkem proti bývalému bankéři Goldman Sachs, která pro fond zařizovala obchody s dluhopisy. 

Je to těžce vydobyté vítězství pro USA v důsledku podvodů kolem státního investičního fondu, který byl založen na pomoc malajsijskému lidu a ekonomice, ale místo toho byl použit k naložení do kapes vládních úředníků, bankéřů a zprostředkovatelů s odhadem 2,7 miliardy dolarů, uvedl Bloomberg.

„Provize“ 1,42 miliardy dolarů

Údajný strůjce celého korupčního schématu Jho Low, který podle USA uplácel vládní úředníky, aby pro Goldman Sachs získal obchod – a jackpot 1,42 miliardy dolarů pro sebe – zůstává na svobodě. Výtěžek z podvodu byl použit na položky včetně superjachty za 200 milionů dolarů a na financování jinak diváky oceňovaného snímku „Vlk z Wall Street“ slovutného režiséra Martina Scorseseho s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. 

Reklama

Brána do malajského královského paláce

Po malajském královském fondu vstupuje do Česka i investiční banka

Na konci loňského roku získal Malajský královský investiční fond souhlas od města Protivín ke koupi budov v podzámčí a přilehlé pozemky za 17 milionů korun. Nyní svůj vstup do Česka oznámila i malajská Královská investiční banka (The Royal Investment Bank of Kelantant, RIBK).

Přečíst článek

Případ byl na pověsti neméně slovutné banky Goldman Sachs „černou skvrnou“. V roce 2020 lidé z vedení banky přiznali, že se zúčastnili spiknutí, aby porušili americké protikorupční zákony – což bylo vůbec první přiznání viny pro firmu založenou v roce 1869. Banka zaplatila více než 2,9 miliardy dolarů, což je největší pokuta svého druhu v historii USA, a více než pět miliard dolarů globálně za svou roli v kauze.

Leissner byl dřívější předseda představenstva Goldman Sachs pro jihovýchodní Asii a nejvýše postaveným bankéřem Goldman, který se přiznal ke schématu krádeže z 1MDB. K podvodu přistoupil výměnou za více než 60 milionů dolarů v provizích, podotkl Bloomberg. 

Odsouzený malajský premiér

Fond založil malajský premiér Najib Razak v roce 2009 nedlouho po nástupu do funkce s cílem nastartovat ekonomický rozvoj země. Fond však místo toho skončil v hlubokých dluzích.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Žalobce navrhuje pro Babiše podmínku a peněžitý trest. Za dotační podvod je přitom sazba až 10 let vězení

Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhuje v obžalobě týkající se případu dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo pro bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, uvedl server Seznam Zprávy.

Přečíst článek

Vyšetřovatelé z USA tvrdí, že bývalý premiér a jeho společníci z fondu neoprávněně vyvedli asi 4,5 miliardy dolarů (asi 100 miliard korun), za něž nakoupili hotely, luxusní jachty, umění či šperky. Asi 756 milionů dolarů (přes 15 miliard korun) podle vyšetřovatelů skončilo přímo na Razakových účtech. 

Razak byl odsouzen na 12 let vězení, kterýžto rozsudek loni v prosinci potvrdil malajský odvolací soud. Expremiér svou vinu popíral.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Protekcionismus a změna klimatu jsou rizika, která jsou „obzvláště významná“ jak pro růst, tak pro sbližování velikosti ekonomik, míní ekonomové Goldman Sachs.

Výhled Goldman Sachs: Vývoj demografie zpomalí globální růst. Které země čeká vzestup?

Přečíst článek
Goldman Sachs (ilustrační foto)

Cena plynu klesne o třetinu, míní Goldman Sachs. EU získala dočasnou převahu nad Ruskem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme