Reklama

Dopady uvolňování: Tržby v maloobchodě v červnu vzrostly

Obchodní centrum - ilustrační snímek
Stanislav Šulc / Newstream
Stanislav Šulc

Meziročně se tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy v červnu zvýšily reálně o 7,1 %, bez očištění o 7,2 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,6 %.

Pokračující rozvolnění protipandemických opatření se v červnu pozitivně odrazilo na tržbách v maloobchodu. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu tržby v retailu očištěné o kalendářní vlivy meziročně poskočily za šestý měsíc o 7,1 procenta.

„Zvýšení prodeje zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Tržby se zvýšily specializovaným prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením (o 24,0 %), s kosmetickým a toaletním zbožím (o 11,4 %), s oděvy a obuví (o 10,8 %), s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 7,0 %), s výrobky pro domácnost (o 6,8 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 0,2 %),“ uvádí statistici. 

Spotřebitelé se vracejí do obchodů

Podle nich pak v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se prodej zvýšil o 3,6 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 2,2 procenta. Internetové obchody zaznamenaly meziroční růst tržeb o 14,5 procenta.

„Vypadá to už na silný nákupní boom, nicméně stále je třeba mít na paměti srovnávací základ a mimořádné vliv, které do letošních výsledků obchodů promlouvají. Loňský červen byl totiž z pohledu tržeb jednoznačně slabším měsícem, zatímco letos v červnu ještě dozníval vliv květnového znovuotevření obchodů po mnohem delším lockdownu,” poznamenal analytik ČSOB Petr Dufek. 

Češi jsou se svojí ekonomickou situací navzdory covidu nejspokojenější v historii

Lukáš Kovanda: Dluh dělá divy, Češi jsou nejspokojenější v historii

Češi jsou teď, v době vůbec nejzávažnější ekonomické krize, historicky nejspokojenější se svojí ekonomickou situací. Dluh dělá divy. K nevíře.

Přečíst článek

Reklama

„Když se podíváme na výsledky obchodů za prvních šest měsíců, tak jsou tržby zhruba o 2,7 procenta výše než v prvním pololetí loni. Zatímco obchody s elektronikou si připisují téměř třináctiprocentní nárůst, prodejny s oblečením a obuví končí pololetí s propadem 21 procent‚” dodal Dufek.

Prodeje aut váznou

Celý maloobchod se tak podle něj zatím nikam výrazně neposunul s výjimkou internetových obchodů, které už letos dosáhly více než pětinového nárůstu tržeb. A zdá se, že ani otevření kamenných obchodů je nijak nezasáhlo, protože jejich tržby dál nepřetržitě rostou. „Je to sice možná předčasný závěr, ale pandemie zvýšila preference spotřebitelů oblibu on-line nákupů, a to nikoliv dočasně,” dodal Dufek.

Podle analytika Citfin Tomáše Volfa dnešní výsledek maloobchodních tržeb jde na vrub především dvěma faktorům. Jedním je fakt, že lidé skutečně více utrácejí. Nucený půst v nakupování z uplynulých měsíců si kompenzují zvýšenou spotřebou téměř ve všech oblastech života. Druhým důvodem je nízká srovnávací základna z loňského roku. 

Co vázne, jsou podle Michala Brožky z Komerční banky prodeje automobilů, což ovšem může do značné míry souviset s problémem nedostatečné nabídky. V dalších měsících pak předpokládá spíše pomalejší zvyšování tržeb v maloobchodu. „Tomu na začátku července napovídá i snížení spotřebitelské důvěry. Za celý rok naše prognóza počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut poblíž tří procent,” dodal.

Raiffeisenbank počítá podle svého analytika Davida Vagenknechta s růstem za celý rok bez zohlednění automobilů okolo čtyř procent, včetně prodeje aut pak o 5,2 procenta.

Dovolená s rouškami? Letos nejspíš ještě stále obličejové masky nesundáme.

Stanislav Šulc: Tak kdy ty hranice zase zavřou?

Přituhuje. Je teprve polovina léta a mnozí mají nejspíš ještě dovolenou v cizině před sebou. Zřejmě by si měli pospíšit, protože je zcela zjevné, že pohoda s covid pasem pomalu končí a vrátí se rutina ve formě testů a karantén.

Přečíst článek

Reklama

Související

Slevové akce - ilustrační foto

Startují povánoční slevové akce. I u nich mají spotřebitelé právo na reklamaci

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme