Dohodnuto. Investoři odkoupí část akcií Revolutu, firma se stane evropským gigantem
Fintechová společnost Revolut se dohodla na odprodeji části akcií investorským skupinám Coatue, D1 Capital Partners a Tiger Global.
Sekundární prodej akcií umožňuje současným zaměstnancům zhodnotit svůj podíl ve firmě, uvedl Revolut. Dohoda firmu oceňuje na 45 miliard dolarů (1,03 bilionu korun), což ji podle agentury Reuters řadí mezi největší evropské banky podle tržní kapitalizace.
Firma teprve na konci července získala bankovní licenci v Británii, kde sídlí. Pro srovnání - tržní kapitalizace francouzské Société Générale, která vlastní českou Komerční banku, podle dat LSEG činí 19 miliard dolarů. Britská Barclays má aktuálně tržní hodnotu 43 miliard dolarů.
„Toto ohodnocení odráží dobré finanční výsledky, které společnost zaznamenala v posledních čtvrtletích, a pokrok dosažený při plnění strategických cílů,“ uvedl Revolut.
Podnik loni zvýšil tržby meziročně o 95 procent na 2,2 miliardy dolarů (50,5 miliardy korun). Provozní zisk pak zvýšil na rekordních 545 milionů dolarů (12,5 miliardy korun).
Revolut už dříve uvedl, že se „zavázal umožnit svým zaměstnancům podílet se na úspěchu společnosti tím, že se stanou jejími akcionáři, a zároveň jim poskytnout pravidelnou příležitost k odprodeji akcií“.
Společnost Revolut, kterou založil britský podnikatel ruského původu Nikolaj Storonskij s britsko-ukrajinským kolegou Vladyslavem Jacenkem, nemá fyzické pobočky. Nabízí digitální bankovnictví, převody peněz a obchodování s řadou finančních nástrojů prostřednictvím jediné aplikace. Jejích služeb využívají i zákazníci v České republice. Do konce letošního roku chce Revolut globálně překonat hranici 50 milionů klientů.
V rychlosti transakcí je s aplikací Partners Banky srovnatelný jen Revolut, říká její zakladatel a šéf skupiny Partners Petr Borkovec. Na technologický systém banky je hrdý, firma si ho vyráběla na míru. Jaké to je, v dnešní době na zelené louce postavit banku? Drahé, stálo to osm set milionů korun, ale čtvrtinu nákladů na banku podle něj pokryly vysoké úrokové sazby, které zhodnotily peníze nachystané na spuštění banky. Banka roste rychleji, než zakladatelský tým čekal, proto s ní mají velké plány. „Za sedm let chceme mít v bance milion klientů jen v Česku,“ plánuje Borkovec.Petr Borkovec: Partners Banka má tolik klientů, že se nám přehřál klientský servis
Leaders
Britská fintechová společnost Revolut se se svým investorem SoftBank dohodla na zjednodušení vlastnické struktury. Je tak blíže získání dlouho odkládané bankovní licence na svém domácím trhu, píše s odkazem na tři osoby obeznámené se situací deník Financial Times (FT).Revolut je o krok blíž získání bankovní licence v Británii
Money
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.