Reklama

Úleva pro rekordmana v inflaci v EU i premiéra Orbána. V Maďarsku v únoru poprvé po roce ceny klesly

Dobrá zpráva pro rekordmana v inflaci v EU a premiéra Orbána. V Maďarsku v únoru poprvé po roce ceny klesly
ČTK
 ČTK

Míra inflace v Maďarsku se v únoru poprvé po více než roce snížila. Z lednové hodnoty 25,7 procenta klesla na 25,4 procenta, v růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Ve své předběžné zprávě to uvedl maďarský statistický úřad. Maďarsko má nadále nejvyšší inflaci ze zemí Evropské unie.

Reklama

Ceny potravin byly v únoru proti stejnému měsíci před rokem vyšší o 43,3 procenta, tempo jejich růstu se tím zmírnilo ze 44 procent v lednu. Ceny v této kategorii se zvyšují pomaleji už druhým měsícem v řadě, což je ale dáno vysokou srovnávací základnou. Chleba je proti loňsku dražší o 71,1 procenta, vejce o 79,2 procenta a mléčné výrobky o 76,2 procenta. Ceny za elektřinu, plyn a další paliva byly meziročně vyšší o 49 procent, z toho u plynu růst činí 78,4 procenta.

Meziměsíční růst prudce zpomalil

Meziměsíčně ceny v Maďarsku vzrostly o 0,8 procenta. To je výrazné zpomalení proti lednu, kdy růst činil 2,3 procenta. Potraviny proti lednu zdražily o 1,7 procenta, ceny v kategorii elektřina, plyn a další paliva naopak o dvě procenta klesly. Spotřebitelé platili o 5,4 procenta méně za plyn.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Maďarsko je spolu s Českou republikou, Slovenskem a Polskem členem Visegrádské skupiny (V4). V Česku míra inflace v lednu vystoupila na 17,5 procenta, v Polsku na 17,2 procenta, zatímco na Slovensku tempo růstu cen meziročně zpomalilo na 15,2 procenta. Údaje za únor v těchto zemích nejsou zatím k dispozici.

V České republice v lednu vzrostla cena zemního plynu meziročně o 87 procent, elektřina byla dražší o více než 36 procent. Potraviny a nealkoholické nápoje v Česku proti loňskému lednu zdražily téměř o čtvrtinu.

Vše o inflaci čtěte zde:

Stovky potravinového zboží za méně než dvě eura. Francouzská vláda se dohodla s obchody na snížení cen

Stovky potravinového zboží za méně než dvě eura. Francouzská vláda se dohodla s řetězci na snížení cen

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire se dohodl s předními řetězci supermarketů na mechanismu, který má spotřebitelům pomoci vypořádat se s růstem cen potravin. Řetězce souhlasily, že budou po dobu tří měsíců nabízet „nejnižší možné ceny" u souboru vybraného zboží. Samy však mohou rozhodnout o tom, které zboží do tohoto souboru zařadí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Zrušíme cenové stropy na potraviny a hypotéky, oznámil Orbán. Kdy, to je ve hvězdách

Zrušíme cenové stropy na potraviny a hypotéky, oznámil Orbán. Kdy, to je ve hvězdách

Přečíst článek
Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme