Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínské překvapení. HDP země letos nečekaně vzrostlo o 5,3 procenta

Čínské HDP v prvním čtvrtletí meziročně stouplo o 5,3 procenta
ČTK
 ČTK

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 5,3 procenta a předčil tak očekávání, uvedla s odvoláním na čínské statistiky agentura AFP.

Reklama

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že ekonomika přidá 4,6 procenta. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím HDP vzrostl o 1,6 procenta, čekal se růst o 1,4 procenta. Souběžně zveřejněné březnové statistiky včetně investic do nemovitostí, maloobchodních tržeb a průmyslové produkce ale ukázaly, že domácí poptávka zůstává slabá a brzdí celkovou dynamiku.

Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě. Nejnovější statistiky mohou Peking uklidnit v době krize na domácím trhu s nemovitostmi. Nad očekávání dobré výsledky a oživení ekonomiky mohou pomoci i tváří v tvář rostoucí zadluženosti regionálních vlád, píše Reuters.

Amazon zkouší ve skladech humanoidní roboty

Amazon míří do Evropy s balíkem peněz a hledá nové firmy v robotice a AI

Americká internetová společnost Amazon přichází do Evropy včetně Česka se startupovým fondem disponujícím jednou miliardou dolarů, asi 24 miliardami korun.

Přečíst článek

Navzdory obtížím čínského hospodářství po pandemii covidu-19 si Peking pro letošek stanovil cíl, kterým je růst HDP okolo pěti procent. Loňské tempo růstu 5,2 procenta bylo podle vlády pravděpodobně zkresleno oživením po roce 2022, kdy byla nižší srovnávací základna.

Statistický úřad označil údaj za první čtvrtletí za dobrý start do nového roku. Analytici jsou v hodnocení opatrnější.

„Údaj o HDP je v souladu s naším očekáváním. Ekonomika v prvním čtvrtletí byla tažena spíše nízkonákladovou průmyslovou výrobou a vývozem, respektive cenou za objem. To bude hnacím motorem letošní ekonomiky, ale v dlouhodobém horizontu by to mohlo vytvářet tlak na zisky podniků. Mezitím se zvětšil rozdíl mezi reálným a nominálním HDP, což odráží, že je naléhavě nutné řešit problémy na straně poptávky,“ sdělil Reuters analytik Tchao Čchuan z pekingské společnosti Soochow Securities.

Bohatí lidé kupují zlato, bojí se budoucnosti. Nebo?

Bohatí lidé kupují zlato, bojí se budoucnosti. Nebo?

Zlatá horečka je zpět. Zlato letos zdražilo o 17 procent. "Pomáhá" tomu politický i ekonomický neklid ve světě. Jenže, není všechno zlato, co se třpytí: třeba během inflace zlato nikoho neochránilo.

Přečíst článek

„Nedávné hospodářské oživení bylo taženo vývozem. Myslím, že jde o dvourychlostní ekonomiku. Domácí poptávka je stále slabá, ale vývoz je dobrý. To bude pravděpodobně pokračovat i ve druhém čtvrtletí, takže ekonomice by se mělo v první polovině roku vést relativně dobře. I když pokud jde o tu druhou, bude záležet na hospodářské politice. Pokud se vláda opět zaměří na reformy, náš odhad pro druhé pololetí by byl poměrně konzervativní. Podle naší prognózy by ekonomika měla v letošním roce růst o více než 4,5 procenta, což je však stále méně než vládní prognóza pět procent,“ domnívá se analytik Raymond Yeung ze společnosti ANZ.

Průmyslová výroba v březnu podle statistiků meziročně vzrostla o 4,5 procenta, což byl pomalejší růst, než očekávali někteří analytici. Maloobchodní tržby rovněž zaostaly za odhady, když stouply o 3,1 procenta.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Peníze, ilustrační foto

Zlepšená prognóza. Česká ekonomika si polepší, ale stále jde o křehký růst, upozorňují analytici

Přečíst článek
Ministerstvo financí

Česko má letos vykázat nejslabší hospodářský růst ze zemí visegrádské čtyřky

Přečíst článek
Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínské plány. Země zvýší výdaje na obranu, sjednocení s Tchaj-wanem už nemá být mírové

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme