Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čeští cestovatelé zamávali pandemii, prodeje letenek i přes vyšší ceny stouply

Letiště Praha
Stanislav Šulc / Newstream.cz
 ČTK

Po nejistotě pandemických let se čeští cestující přestávají bát kupovat letenky i s několikaměsíčním předstihem. Také zájem o lety v prvních dvou měsících roku se meziročně zvýšil, v závislosti na prodejci od 20 do 60 procent. Uvedli to prodejci letenek, kteří očekávají, že v dalších měsících bude prodej sílit ještě výrazněji. Prodeje za leden a únor se však stále ještě nevyrovnaly předcovidovým číslům.

Reklama

Velkou změnou oproti loňsku v chování zákazníků je nákup letenek s větším časovým předstihem, což podle ředitelky prodeje Student Agency Travel Martiny Hrnčířové značí návrat k předcovidovým nákupním zvyklostem. „Už koncem minulého roku se začaly prodávat hlavně letenky do exotiky a Spojených států, v lednu zájem ze strany cestujících o tyto letenky přetrvával. Co se týká prodejů letenek na letní sezonu, evidujeme zájem o ně už nyní. Oproti loňsku, kdy se začaly prodávat až koncem dubna,” uvedla.

Největší zájem zkraje roku je o letenky do evropských destinací díky nižším pořizovacím cenám, uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Z měst jde zejména o Paříž, obecněji turisty táhnou jihoevropské země jako Španělsko či Itálie. Z mimoevropských zemí je velký zájem také o velikonoční pobyty v Egyptě.

Vyrazit letošní zimu do Asie vyjde draho. Zvýšený zájem cestovatelů, který se dostavil po konci koronavirových omezení, podražil letenky o desítky procent.

Předražené letenky. Jde o nový normál, nebo bude lépe?

Kombinace konce covidových restrikcí v Asii, uzavření ruského vzdušného prostoru evropským dopravcům, nedostatek letadel a růst nákladů přinesl koktejl, který pro cestovatele letošní zimu znamená vysoké ceny letenek. Drahé jsou především cesty do Asie.

Přečíst článek

Prodeje letenek na letní termíny zvyšují hlavně dálkové linky. Hrnčířová uvedla, že letenky na dálkové lety nakupují cestující s předstihem, protože jsou nyní levnější. Podle dat prodejců je velký zájem o Spojené státy, Mauricius či Japonsko. Rezervace letenek do Thajska podle Maria Gaviry, viceprezidenta pro růst portálu Kiwi.com, meziročně vzrostly čtyřnásobně. Z evropských destinací se pak do kategorie nejprodávanějších dostalo oproti minulým sezonám Chorvatsko. Podle Trejbala je zájem i o novou linku do Soulu, která zahajuje provoz dnes odpoledne.

Reklama

S letním letovým řádem, který začal na Letišti Praha v neděli, očekávají prodejci další zvýšení prodejů. „Od druhé poloviny března pociťujeme druhou letošní vlnu poptávky, která se zdá být ještě silnější. I přes ekonomickou krizi jsou prodeje letenek vyšší než loni a budou dále růst. Vrchol prodejů očekáváme v květnu,” uvedl Trejbal. Prodeje na letní měsíce by mělo podpořit i zastavení růstu cen letenek, které Trejbal očekává vzhledem k větší konkurenci dopravců.

Letiště Praha od neděle nabízí přímé linky do 152 destinací, což je o pět více než loni. „Letiště Praha by za celý rok mohlo odbavit přes 13 milionů cestujících. Zatím evidujeme vyšší poptávku po výjezdovém cestovním ruchu do typicky dovolenkových destinací,” řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. V minulém roce letiště odbavilo 10,7 milionu cestujících, což však bylo stále pod úrovní čísel z roku 2019. Tehdy pražské letiště odbavilo 17,8 milionu pasažérů.

České aerolinie, ČSA, Letiště Václava Havla

Pražské letiště loni odbavilo dvojnásobek lidí. K číslům z dob před covidem má stále daleko

Pražské Letiště Václava Havla loni odbavilo 10,7 milionu cestujících, uvedl na Twitteru předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. Předloni to bylo za celý rok 4,4 milionu lidí, jde tak o meziroční nárůst o více než dvojnásobek.

Přečíst článek

V reklamě lžete, osočil Novozélanďan Emirates. A letěl zadarmo

Novozélandský lékař byl rozčarovaný, že jeho sedadlo v byznys třídě na letu z Aucklandu do Dubaje nešlo sklopit do vodorovné polohy, přestože reklama společnosti Emirates mu slíbila komfort plnohodnotné postele. Spor dohnal až k soudu, který vyhrál. Částka, kterou musí aerolinky nespokojenému cestujícímu vyplatit, převýšila sumu, kterou žalobce za letenky zaplatil.

Přečíst článek

Letadlo Aeroflotu

Zdeněk Pečený: Proč nás aerolinky berou na hůl?

Letenky z Prahy patří poslední dobou k těm nejdražším v Evropě. U delších letů se při odletu z jiného evropského města dají ušetřit desetitisíce korun.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Bořivoj Trejbal, šéf Emirates v ČR

Éra levných letenek s covidem skončila. Aerolinky se musejí zahojit, říká český šéf Emirates

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme