Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České ekonomice loni k růstu pomohly domácnosti. Průmysl slábl

Ekonomika
iStock
 ČTK

Oživení české ekonomiky má pokračovat i letos. Ministerstvo financí očekává, že HDP tento rok poroste o 2,3 procenta.

Česká ekonomika loni stoupla o jedno procento, zatímco v roce 2023 klesla o 0,1 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V závěrečném čtvrtletí minulého roku se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 1,6 procenta, ve srovnáním s předchozím kvartálem byl vyšší o 0,5 procenta. Koncem března statistici dnešní odhad HDP zpřesní.

Celoroční růst ekonomiky podpořily podle ČSÚ vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Naopak negativní vliv měla především tvorba hrubého kapitálu. „Vývoj hrubé přidané hodnoty podpořila především skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles nastal ve zpracovatelském průmyslu,“ uvedl statistický úřad.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Česká ekonomika poroste tempem 2,3 procenta, srazit ji mohou Trumpova cla

Česká ekonomika v letošním roce poroste o 2,3 procenta, růst zrychlí z loňských 1,1 procenta, uvedlo v makroekonomické prognóze ministerstvo financí. Letošní výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) zhoršilo proti listopadovému odhadu 2,5 procenta. Výhled letošní inflace ponechalo na 2,3 procenta po loňských 2,4 procenta. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň varoval před tím, že český hospodářský růst mohou negativně ovlivnit americká cla.

Přečíst článek

V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl HDP mezičtvrtletně o 0,5 procenta. „Růst podpořila domácí poptávka, zejména vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností. Zahraniční poptávka klesala,“ konstatoval ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziročně vzrostl HDP ve čtvrtém čtvrtletí o 1,6 procenta, podle ČSÚ k růstu přispěly především výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Negativní vliv mělo saldo zahraničního obchodu. Růst přidané hodnoty nejvíc podpořila skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, dařilo se i ostatním službám. Naopak pokračoval pokles průmyslu.

Oživení české ekonomiky má pokračovat i letos. Ministerstvo financí očekává, že HDP tento rok poroste o 2,3 procenta, zhruba dvouprocentní růst předpokládají také analytici.

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Veřejné finance Česka se podařilo stabilizovat, dostatečně ozdravené ale nejsou

České republice se loni podařilo elementárně stabilizovat veřejné finance. Ty totiž poprvé od roku 2019 vykázaly schodek nižší, než odpovídá úrovni tří procent hrubého domácího produktu. To je mimochodem úroveň, jejíž splnění je jedním z předpokladů přijetí eura. Splnění takové úrovně tedy rovněž představuje ono alespoň elementární stabilizaci veřejných financí.

Přečíst článek

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Petr Sklenář: Směřujeme do světa vyšších úrokových sazeb. Bude to mít vliv na akcie i ceny nemovitostí

Japonská centrální banka dnes nad ránem zvýšila úrokové sazby. Zahájila tím období, kdy budou zasedat všechny významné centrální banky a řešit, jak nastaví měnovou politiku pro další období. Co lze očekávat od České národní banky, Fedu a ECB? A jak se bude letos vyvíjet růst českého HDP? Odpovídá hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Češi „škudlí“. Mdlý růst ekonomiky nemá na svědomí jen slábnoucí průmysl

Přečíst článek
Povánoční slevy v obchodech

Češi rozpouštějí úspory. Ekonomika rostla nejrychleji od třetího kvartálu 2022

Přečíst článek
Pavel Kysilka

Se zdražováním není definitivní konec, čeká nás turbulentní období, říká Pavel Kysilka

Přečíst článek
Doporučujeme