Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi se skládají na vrtulník Black Hawk pro Ukrajinu. Za den vybrali miliony

Veřejná prezentace vrtulníku UH-60 Black Hawk. Na snímku vpravo je chargé d'affaires Velvyslanectví Ukrajiny v ČR Vitalij Usatyj
ČTK
 ČTK

Více než tři miliony korun už lidé vybrali za pouhý jeden den na nákup vrtulníku Black Hawk pro Ukrajinu. Celkem bude stroj stát 105 milionů. Vyplývá to z údajů na webu iniciativy Dárek pro Putina, která nakupuje za peníze z veřejných sbírek zbraně a další materiál pro ukrajinskou armádu a civilisty bránící se ruským okupantům. Pořadatelé sbírky stroj představili v Praze. Lidé mohli vidět vrtulník ve vzduchu i na zemi a na místě si také mohli vyzkoušet trenažér stroje.

Reklama

Použitý americký vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk dnes odpoledne přistál na pražské Letné, kde si ho pak přišly prohlédnout desítky lidí, včetně rodin s dětmi. „Helikoptéru jsme pojmenovali Čestmír a chceme ji vyslat co nejdříve do boje. V naší vůbec největší kampani se snažíme nejen získat jeden stroj, ale upozornit všechny, že Ukrajina nutně potřebuje moderní letectvo pro obranu nás všech před ruskou invazí,“ uvedli pořadatelé sbírky na webu.

FOTOGALERIE: Podívejte se na vystavený vrtulník Black Hawk v Praze na Letné

Sbírka byl zahájena 16. listopadu a dnes po 15:00 už bylo vybráno asi 3,2 milionu korun. Peníze na helikoptéru poslalo zatím zhruba 760 lidí. Celková cena stroje činí podle webu sbírky 105 milionů. „Cenu lehce přes 100 milionů korun jsme konzultovali s experty a také s ukrajinskou stranou. Stroj pochází z 80. let a prošel inspekcí ukrajinských leteckých expertů. Je v pořádku, a pokud se na něj složíme, bude jej ke svým operacím využívat ukrajinská vojenská rozvědka, která jej chce nasazovat na speciální akce a používat pro výcvik pilotů,“ sdělili pořadatelé. Ukrajinská rozvědka podle nich už minimálně jeden tento stroj vlastní a využívá.

Reklama

Iniciativa Dárek pro Putina, ironicky odkazující na jméno ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní pořádá také třeba sbírky pro Ukrajinu na protitankové střely či drony. Vybírá ale i peníze na odminovací stroj nebo vysoušeče pro obyvatele domů, které byly na Ukrajině zatopeny po protržení Kachovské přehrady. Už dříve iniciativa pořídila a předala ukrajinské armádě například raketomet RM-70, nazvaný Přemysl, za 50 milionů korun nebo tank T-72 Avenger, pojmenovaný Tomáš, za 30 milionů.

Dvanáctý balík sankcí EU zahrnuje i Putinovu příbuznou, napsal EU Observer

Nový balík protiruských sankcí míří na žoldnéře i oligarchy, námitky má Slovensko a Maďarsko

Dvanáctý balík sankcí vůči Rusku, který v těchto dnech bez větších podrobností představila Evropská komise, by měl na černou listinu přidat i příbuzné ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho předchůdce Dmitrije Medveděva a rovněž sedm žoldnéřských společností. Informoval o tom server EU Observer s odvoláním na návrh, který má k dispozici.

Přečíst článek

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruskou ekonomiku neskolila pandemie ani válka. Za sebou nechává i německou

Růst ruské ekonomiky překonává všechna expertní očekávání, ukazuje dosavadní slabost sankcí, shrnuje agentura Bloomberg. Dle MMF (a jeho ukazatele HDP na osobu v mezinárodních dolarech roku 2017) letos ruská ekonomika bude o 5,5 procenta silnější než v předcovidovém roce 2019, česká ale o 2,5 procenta slabší.

Přečíst článek

Aktivista Ladislav Vrabel založil hnutí Plán Česká republika na 1. místě

Demonstrace v Praze se zúčastnilo 150 lidí, aktivista Vrabel založil politické hnutí

Aktivista Ladislav Vrabel na protivládní demonstraci na Staroměstském náměstí ohlásil vznik nového politického hnutí Plán Česká republika na 1. místě. Protestu se zúčastnilo zhruba 150 lidí.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme