Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi jsou na tom nejhůř v Evropě s dostupností bydlení. Koupit si vlastní byt je levnější i v Berlíně

Rezidenční výstavba ve Varšavě
ČTK/AP
Petra Nehasilová Jansová
pej

Vlastní byt si pořídí rychleji v Berlíně než v Praze. Češi jsou na tom totiž v ohledu vlastnického bydlení nejhůř v Evropě.

Reklama

Více než 17 let trvá než si Čech vydělá na 70 metrů čtverečních velký byt v Praze. Oproti loňsku se tak tato doba prodloužila o více než dva roky. Pořízení vlastního bydlení je v Česku nejnákladnější ze všech státu EU, upozorňuje index dostupnosti bydlení CG-Index zpracovávaný developerem Central Group. 

V celé ČR je pak nutno podle Indexu prosperity Česka na pořízení bytu vynaložit více než 15 ročních mezd. V Česku je tak pořízení vlastního bydlení podle analytiků České spořitelny a portálu Evropa v datech nejnákladnější v Evropské unii. Zástupci obou indexů to dnes uvedli na tiskových konferencích.

CG-Index, který pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce a vychází z analýzy Central Group, Trigemy a Skansky, počítá s průměrnou hrubou měsíční mzdou v metropoli 50 363 korun a cenou nového bytu o 10,4 milionu korun. Z toho vychází, že na byt je potřeba 17,3 ročních mezd, před pěti lety do bylo 12,7.

Na stavební trhu panuje nejistota

Podle zakladatele a šéfa Central Group Dušana Kunovského panuje na stavebním trhu obrovská nejistota, za kterou stojí mnoho faktorů. Především stoupající inflace a ceny stavebních materiál či energií. Připomněl nejistotu ohledně stavebního zákona, který loni schválila vláda Andreje Babiše (ANO), ale kabinet Petra Fialy (ODS) prosadil odklad hlavních částí a připravuje novelu. 

Reklama

V porovnání se sousedními státy dosáhnou lidé na nový byt například v Berlíně, Vídni i Varšavě zhruba za devět let. V Bratislavě to je je skoro 15 let.

Podle Indexu prosperity Česka je potřeba na získání stavebního povolení v Česku průměrně 246 dnů, stejně jako v Pobřeží slonoviny. V Dánsku a Finsku je to přitom něco málo přes dva měsíce. Kunovský uvedl, že v Praze se připravuje 134 tisíc nových bytů, ale ročně se jich dokončí jen  okolo tři tisíc. „Praha potřebuje kvůli deficitu z minulých let stavět minimálně 10 až 15 tisíc nových bytů ročně,“ řekl Kunovský.

CPI Property Group

Vítkova CPI má za sebou tučný kvartál. Přišla si na devět miliard, i díky Immofinanz

Zisk realitní společnosti CPI českého miliardáře Radovana Vítka vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 243 procent na 381 milionů eur (zhruba 9,4 miliardy korun).

Přečíst článek

Podle hlavního ekonoma České spořitelny David Navrátila jsou největším problémem stavební předpisy, zpoždění stavby nabírají při územním rozhodnutí. „V zahraničí je dohoda s obcemi relativně rychlá. Je tam jednoznačnější, co z toho obec získá. Špatně nastavené rozdělení daní je u nás demotivující,“ upřesnil Navrátil.

Situaci nepomáhá ani to, že Česko je jedna z mála zemí, kde se průměrný měsíční nájem defakto rovná průměrné měsíční splátce hypotéky.

A jak se z bytové krize dostat? Podle Kunovského by mohla pomoci úprava daní na Principu 10+5, snížení DPH u nových bytů z 15 na 10 procent a pět procent dát městům a obcím.

restaurace, ilustrační foto

Petr Dufek: Inflační rallye pokračuje. Rekordně zdražily restaurace

Ani květen nepřinesl žádnou inflační úlevu, když se zvýšily ceny téměř všeho - a rozhodně ne symbolicky. Oproti předchozímu měsíci si spotřebitelé připláceli především za potraviny, jejichž ceny se za jediný měsíc zvýšily o 3,4 procenta, opět dražší bylo i bydlení a oblečení. Zapomenout nelze ani na hotely a restaurace, které v posledním měsíci přirazily ke svým cenám další tři procenta.  

Přečíst článek

Stavba rodinných domů zdražila o pětinu. Začíná se vyplácet koupit starší objekty

Stavba rodinných domů zdražila o pětinu. Začíná se vyplácet koupit starší objekty

Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. U menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Jiří Vajner, generální ředitel Creditas Real Estate.

Roste zájem o vybavené byty, ve kterých je vše až po příbory, říká ředitel Creditas Real Estate

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme