Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Cena benzinu klesla pod 40 korun. Téměř jako před válkou

Cena benzinu klesla pod 40 korun. Téměř jako před válkou
Pixabay

Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 koruny, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytici se ale rozchází v názoru, zda ceny budou dále klesat, či naopak.

Ceny pohonných hmot se přibližují hodnotám, kterých dosahovaly před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Benzin je nyní o 2,17 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,97 koruny na litru méně.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 38,89 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 40,30 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 39,84 koruny. Nafta se tam tankuje za 41,93 koruny za litr.

Benzina, ilustrační foto

Všechno zlé je k něčemu dobré. Orlen Unipetrol zvýšil do září zisk o stovky procent

Petrochemický holding Orlen Unipetrol v letošních prvních třech čtvrtletích zvýšil čistý zisk meziročně o 508 procent na 2,616 miliardy zlotých (zhruba 13,6 miliardy korun). Tržby stouply o 82 procent na téměř 30 miliard zlotých (zhruba 156 miliard korun). Oznámila to polská společnost PKN Orlen, která je majitelem podniku.

Přečíst článek

Hlavními příčinami zlevňování paliv jsou podle analytika Purple Trading Petra Lajska pokles cen na burze v Rotterdamu, neustávající posilování české koruny a také pád cen ropy na trhu. Tu podle něj ovlivňují zejména vyhrocená situace v Číně a tamní průmyslové uzavírky a také obavy o globální ekonomickou recesi.

Prudký pokles cen pohonných hmot navíc bude podle manažera společnosti Finlord Borise Tomčiaka pokračovat i nadále. Důvodem je podle něj především další redukce velkoobchodních marží na celém evropském trhu, například u benzinu už jsou na na dlouhodobému průměru. „V nejbližším týdnu očekáváme pokles cen o další jednu korunu," podotkl Tomčiak.

Viktor Orbán

Lukáš Kovanda: Maďaři nemají dost benzínu. Orbán kapituluje před zákonem trhu

Čína zažívá největší lidové bouře od roku 1989, ropa proto prudce zlevňuje. To může těšit české motoristy, ne však ty maďarské – těm pohonné hmoty kvůli včerejšímu omezení stropů zdraží, komentuje dění na trzích na prahu nového týdne ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Naopak hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda čeká opačný vývoj. „V posledních dnech ve světě dochází k vývoji, který signalizuje zastavení zlevňování pohonných hmot v Česku, a to ve druhé polovině prosince,“ uvedl..

Prvním důvodem je, že Čína v posledních dnech dává najevo, že by mohla zmírnit svá drakonická proticovidová opatření, což by povzbudilo čínskou ekonomiku. Očekávání trhů ohledně tempa otevírání čínské ekonomiky po covidu by rovněž byla příznivější. „Oboje se pak promítne do výhledově silnější světové poptávky po ropě, neboť Čína je jejím největším globálním dovozcem. Růst poptávky po ropě by pak už tento měsíc trvaleji zastavil její současné zlevňování, ba nastal by růst ropných cen,“ míní Kovanda.

Zadruhé, šéf americké centrální banky Jerome Powell včera signalizoval, že v USA by mohlo dojít ke zmírnění stávajícího výrazného tempa utahování měnové politiky. To by znamenalo povzbuzení pro trhy, včetně těch s ropou, neboť vyhlídka rychle se zvyšujících úroků a tedy stále obtížněji dostupného financování je dusivá. „Mírnější postoj americké centrální banky ovšem znamená relativně slabší dolar, což efekt dolarového zdražení ropy po přepočtu do korun zmírní,“ dodal.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Benzín stojí opět přes čtyřicet za litr. Je nejdražší od konce roku

AKTUALIZOVÁNO: Benzín stojí opět přes čtyřicet za litr. Je nejdražší od konce roku

Přečíst článek
eny pohonných hmot na čerpací stanici v Břeclavi, 13. října 2022.

Motoristé pozor. Pohonné hmoty skokově zdražily o dvě až tři koruny za litr

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Přečíst článek
Doporučujeme