Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Alibaba začala s restrukturalizací. Její divize Cainiao zamíří na burzu a chce získat až miliardu dolarů

Alibaba zahájila restrukturalizaci, na burzu v Hongkongu uvede divizi Cainiao
iStock
 ČTK

Čínská internetová společnost Alibaba zahájila avizovanou restrukturalizaci, která předpokládá, že firma vyčlení logistickou součást Cainiao Smart Logistics Network a její akcie uvede na burzu v Hongkongu.

Reklama

List South China Morning Post napsal, že divize by chtěla získat až miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun), což by byla druhá největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v letošním roce.

Alibaba o plánovaném rozdělení poprvé hovořila před půl rokem. V březnu firma uvedla, že se rozdělí na šest samostatných divizí, což z plánu dělá největší reorganizaci skupiny od jejího založení před více než dvaceti lety. Divize Cainiao je tak první, která bude ze skupiny Alibaba Group Holding vyčleněna. Firma uvedla, že burzovním orgánům už předložila příslušnou žádost a že obdržela souhlasné stanovisko.

Návrat k pesimismu. Autoprůmysl srazil důvěru v českou ekonomiku, klesla podruhé za sebou

Návrat k pesimismu. Autoprůmysl srazil důvěru v českou ekonomiku, klesla podruhé za sebou

Problémy v automobilovém průmyslu způsobené odstávkami výroby byly hlavním důvodem, proč v září klesla důvěra v českou ekonomiku, a to jak spotřebitelů, tak podnikatelů.

Přečíst článek

Většinovým akcionářem firmy Cainiao bude i nadále Alibaba. Vlastnit bude přes 50 procent akcií a ponechá si ji jako svou divizi. V současné době Alibaba drží téměř 70procentní podíl. Cainiao je hlavní doručovací součástí Alibaby a stará se o logistiku a doručování zásilek pro obchodníky v Číně i v zahraničí.

Agentura Reuters v květnu informovala, že divize Cainiao má v úmyslu získat prodejem akcií jednu až dvě miliardy dolarů. Alibaba firmu Cainiao v roce 2013 spoluzaložila se svými partnery, k nimž patří několik logistických společností a také provozovatel obchodních domů Intime Group. Díky tomu se firma Cainiao stala hlavním poskytovatelem logistických služeb v Číně, k jejím klientům patří jak Alibaba, tak zákazníci dalších firem.

VinFast se uchází o evropský trh

Po Číňanech chtějí zaplavit Evropu elektromobily i Vietnamci. Již mají unijní povolení

Nová konkurence pro evropské výrobce elektromobilů přichází z Vietnamu. Tamní výrobce elektromobilů, VinFast, chce ještě letos zahájit dodávky svých vozů do Evropy. Do konce roku na evropský trh dodá tři tisícovky svých vozů VF8.

Přečíst článek

Vedle hlavního byznysu v elektronickém obchodování se restrukturalizace týká dalších pěti obchodních divizí. Zahrnují logistiku a cloudové služby a rovněž budou moct získat externí kapitál či samostatně uvést akcie na veřejné trhy. Cílem je zvýšit flexibilitu a maximalizovat hodnotu pro akcionáře.

Alibaba má teď nového výkonného ředitele, kterým se stal Eddie Wu. Tento měsíc nahradil dosavadního šéfa Daniela Zhanga, který původně rezignoval, aby se zaměřil na cloudovou divizi Alibaby. Vedoucí funkci v divizi Alibaba Cloud ale opustil a přešel do nového investičního fondu, za kterým stojí rovněž Alibaba.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Elon Musk je nejbohatším člověkem planety.

Miliardáři jako ohrožený druh. Ve světě a hlavně v Číně jich ubylo kvůli oslabení technologického sektoru

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme