Reklama

Akciové rally EDF je konec. Obchodování je přerušeno, dokud vláda neupřesní podmínky znárodnění

EDF, francouzská energetická společnost
iStock
 ČTK

Obchodování s akciemi energetické společnosti EDF je podle zdroje agentury Reuters z ministerstva financí přerušeno.

Reklama

O pozastavení obchodování požádala firma, kterou chce převzít stát. EDF chce obchodování obnovit až poté, co vláda vysvětlí, jak by měl proces znárodnění vypadat.

„Po oznámení premiéra a po výměně názorů s francouzským úřadem pro finanční trhy požádala společnost EDF SA o pozastavení obchodování se svými majetkovými cennými papíry až do odvolání,” uvedla EDF. „Společnost nebude na toto téma dále komunikovat, dokud francouzský stát nezveřejní tiskovou zprávu,” dodala firma.

EDF, francouzská energetická společnost

Účet za zestátnění EDF? Francouzská vláda si musí připravit až 200 miliard korun

Francouzský stát nyní vlastní 84procentní podíl v energetické společnosti EDF. K jejímu plnému ovládnutí bude muset zvolit buďto výkup akcií za cenu s pořádnou prémií pro stávající investory, nebo znárodnění, což je však časově náročné a politicky problematické.

Přečíst článek

Francouzská vláda, která už v EDF vlastní 84 procent, minulý týden oznámila, že společnost plně znárodní. Chce získat větší kontrolu nad reorganizací zadlužené skupiny v době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí. Dnes vláda sdělila, že další podrobnosti zveřejní nejpozději 19. července ráno.

Dva zdroje Reuters dříve uvedly, že vláda je za zisk plné kontroly nad energetickým gigantem připravena zaplatit více než osm miliard eur (194 miliard korun). Jeden zdroj Reuters sdělil, že náklady na nákup zbývajících 16 procent podílu, který francouzský stát ještě v EDF nevlastní, by se mohly přiblížit až deseti miliardám eur, pokud se do nich započítají nesplacené konvertibilní dluhopisy a prémie k aktuálním tržním cenám.

EDF, francouzská energetická společnost

Francie znárodní EDF, akcie firmy letí vzhůru. Proč se ČEZ při podobném záměru propadl?

Akcie francouzské energetické společnosti EDF rostou po zprávě, že stát za ně zaplatí osm až deset miliard eur (197 až 246 miliard korun). Jak je možné, že akcie ČEZ po oznámení stejného záměru klesly?

Přečíst článek

Uniper

Německo následuje Francii. Stát se chystá převzít třetinu energetické společnosti Uniper

Německý stát by mohl v Uniperu převzít více než 30procentní podíl. Vláda se totiž obává o úvěrový rating této energetické společnosti, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu. Uvedl to hospodářský deník Handelsblatt.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

EDF, francouzská energetická společnost

Francie vykoupí akcie EDF o polovinu dráž než na trhu. Akcionáři stejně chtějí víc

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme