Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ruský miliardář Volož odsoudil válku a chce pryč ze sankčního seznamu EU

Ruský miliardář Volož se domáhá vyškrtnutí ze sankčního seznam EU
Profimedia
 ČTK

Ruský miliardář a spoluzakladatel technologické společnosti Yandex Arkadij Volož požádal o vyškrtnutí ze sankčního seznamu Evropské unie. Na začátku srpna totiž odsoudil válku na Ukrajině, píše britský ekonomický deník Financial Times. O žádosti budou unijní úřady teprve jednat, výsledek však podle deníku zajímá mnoho bohatých Rusů, kteří jsou na unijním sankčním seznamu.

Reklama

Volož dlouhodobě žije v Izraeli a do Ruska se po začátku invaze z loňského února nevrátil. Odešel také z vedení Yandexu a převedl svá hlasovací práva. Na sankčním seznamu skončil mimo jiné kvůli zapojení společnosti Yandex do války na Ukrajině.

Volož válku na Ukrajině veřejně odmítl teprve na začátku srpna, kdy ji nazval barbarskou. „Arkadij chtěl vše říct od prvního dne války. Cítil se však zodpovědný za své lidi (v Rusku),“ řekl deníku Financial Times zdroj z miliardářova okolí. Někteří odpůrci války v Rusku však Volože kritizují za to, že dostatečně nereflektoval roli jeho bývalé firmy v šíření propagandy Kremlu v Rusku.

Nizozemský pivovar Heineken se úplně stáhl z Ruska

Byznys za euro. Heineken se za symbolickou částku definitivně stáhl z Ruska

Nizozemský pivovar Heineken už se kompletně stáhnul z Ruska. Své aktivity tam prodal symbolicky za jedno euro (přes 24 korun) ruské firmě Arnest Group. Záměr opustit Rusko oznámil druhý největší výrobce piva na světě loni v březnu, krátce poté, co ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Proces ale trval déle, než se očekávalo.

Přečíst článek

Voložovi advokáti podle zdrojů FT podali do Bruselu žádost, aby byl miliardář ze sankčního seznamu vyškrtnut. Argumentují přitom jeho nedávným veřejným prohlášením proti válce. Požadavek podle jednoho unijního představitele klade úřadům „záludnou otázku“. Sankční seznam EU zavedla mimo jiné s cílem, aby se bohatí Rusové odklonili od ruského prezidenta Vladimira Putina, a tím oslabili jeho vládu.

„Stovky ruských podnikatelů budou podrobně sledovat, co Brusel udělá,“ řekl deníku jeden znalec ruských poměrů.

Řadě ruských miliardářů se válka na Ukrajině nezamlouvá, téměř nikdo ji však veřejně neodsoudil. Často jim k tomu chybí dostatečná motivace, protože nevědí, zda by takový krok, který by jim velmi pravděpodobně znepřátelil ruské úřady, vedl ke zrušení sankcí. Jeden z oligarchů si postěžoval, že EU k tomu nemá jasnou proceduru. „Kdyby měli nějaký (úřední) postup, například by řekli, ať podepišeme prohlášení, tak by to bylo velmi snadné,“ uvedl příklad.

Lídři skupiny rozvíjejících se zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodli, že pozvou dalších šest zemí, aby se staly novými členy bloku

BRICS se rozroste o nové země, včetně Íránu. Lídři skupiny chtějí hájit zájmy globálního Jihu

Lídři skupiny rozvíjejících se zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodli, že pozvou dalších šest zemí, aby se staly novými členy bloku. Pozvánku pošlou Argentině, Egyptu, Íránu, Etiopii, Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům, oznámil prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž má tento krok posílit vliv bloku, který se zavázal, že bude hájit zájmy „globálního Jihu“.

Přečíst článek

Podle mluvčího Evropské komise je možné zavedené sankce zrušit, pokud budou předloženy důvěryhodné důkazy, že sankcionovaná osoba či firma už nenaplňuje kritéria, aby byla na seznamu. Rozhodnout o tom může soud nebo členské státy.

Případy, kdy západní země zrušily sankce na ruského občana, protože se vyjádřil proti válce na Ukrajině, jsou zatím vzácné. Podle FT se tak stalo jen jednou, když Británie zrušila sankce na ruského bankéře Olega Tiňkova, který se na protest proti válce zřekl i ruského občanství. Díky rozhodnutí úřadů v Londýně má Tiňkov opět přístup ke svému majetku na britských ostrovech.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme