Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Architekt Hájek: Místo na filharmonii je vybrané dobře. Dál od centra se staví líp

Petr Hájek, architekt
ČTK
Petra Jansová

Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie. V užším výběru se objevila i česká jména. „Do nominačního kola jsme mohli doložit vlastní reference ze staveb pracujících s akustikou, a tak jsme do toho šli samostatně. Jsem rád, že k tomu máme příležitost,“ říká architekt Petr Hájek.

Reklama

Potřebuje Praha budovu filharmonie?

Já myslím, že ano. Město o velikosti Prahy by mělo mít koncertní sál takových parametrů. S adekvátním počtem míst v hledišti, výbornou akustikou a samozřejmě by taková stavba měla mít i skvělou architekturou, o tom není pochyb.

Je to realizovatelný nápad?

Není to lehký úkol, ale pokud bude vůle, pak ano. Spíš než na architekty je to otázka na současnou a budoucí politickou reprezentaci města. Realizace projektu takového rozsahu totiž přesáhne do více volebních období a bude muset být zachována kontinuita. V každém případě je teď prvním krokem vybrat v architektonické soutěži návrh. 

Je dobře, že Praha 7 bude mít důležitou instituci 

Je místo pro budovu filharmonie vybrané dobře?

Říká se, že ideální místa neexistují, každé má svá pro a proti. Pokud vím, zvažovali i jiné lokality často blíž k historickému centru města. To by však sebou přineslo rizika vyplývající ze vstupu do nejcennější části památkové rezervace a problémy s dopravou. Pokud jsme blíže k dopravním uzlům, tak zase musíme řešit potíže s hlukem a vibracemi. Obecně ale platí, že koncertní sál se s použitím moderních technologií dá postavit téměř všude a že problémy, se kterými se bude muset budova vypořádat, jsou řešitelné. Při stavbě známé Labské filharmonie se museli vypořádat s ještě mnohem obtížnější situací, než která je na Vltavské, a zvládli to skvěle. Zkrátka vybraný pozemek považuji za správnou volbu s velkým potenciálem, jeho negativa se dají řešit a pozitiva posílit. 

Jednou z výhod je tedy to, že se nevstupuje do historického centra?

Dovedu si docela dobře představit, že by se vstoupilo moderní architekturou filharmonie do centra Prahy a budova by se sečetla s ostatními slavnými dominantami města. Ale potom by se možná nepostavilo nic, podobně jako na Staroměstském náměstí. Nenašla by se odvaha. Vzdálenější lokalita bude méně kontroverzní a tím bude méně ohrožovat cestu k cíli. Pozitivum vidím i v tom, že dochází k určité dekoncentraci. Ne nutně se musí vše důležité odehrávat v Praze 1 nebo na Hradčanech, a že i například Praha 7 bude mít tuto významnou instituci. 

Architekta Eva Le Peutrec

V Číně se prostavěli do kvality, tvrdí architektka mrakodrapů Eva Le Peutrec

Navrhla desítky mrakodrapů, velké multifunkční komplexy i město pro milion lidí. Ke všem svým projektům ale architektka Eva Le Peutrec přistupuje stejně. „Na většině zakázek platí, že už dnes je pozdě,“ popisuje stavění v Číně, kde chvíli žila, aby mohla projektovat mrakodrapy.

Přečíst článek

Na rozdíl od vašich dalších českých kolegů jste se do soutěže přihlásil sám bez zahraničního partnera. Proč?

Do nominačního kola jsme mohli doložit vlastní reference ze staveb pracujících s akustikou, a tak jsme do toho šli samostatně. Samozřejmě budeme mít kolem sebe tým složený ze špičkových odborníků různých profesí, ale odpovědnost za architekturu poneseme sami. Jsem rád, že k tomu máme příležitost.

West ham United, stadion

Křetínský si ke Spartě koupil podíl ve West Hamu

Daniel Křetínský vstupuje na britskou fotbalovou scénu. Koupil 27procentní podíl v jednom z nejstarších anglických klubů West Ham United. Transakci oznámil klub na svých webových stránkách, její výši neuvedl. V médiích se dříve spekulovalo o tom, že Křetínského podíl by mohl mít výši asi 700 milionů liber, tedy přibližně 21,3 miliardy korun. Miliardář a spolumajitel EPH Křetínský tak bude v Evropě vlastnit podíly hned ve dvou špičkových klubech - londýnském klubu a pražské Spartě.

Přečíst článek

Žitava

Bydlení „za čárou“. Před pandemií hit, nyní nulový zájem

Poptávka po nemovitosti za účelem bydlení za hranicemi zvláště na Liberecku téměř zamrzla. Na vině je pandemie a s ní spojené obavy z nemožnosti stýkat se s širší rodinou, potvrzují realitní makléři.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Jana Mastíková, hlavní architektka studia Loxia

Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka

Přečíst článek
Byt v domě Neugraf na Smíchově.

Byt kousek od rušného Anděla vypadá uvnitř spíš jako chata. Má dřevěné podlahy a hliněné zdi

Přečíst článek
Budova projde rekonstrukcí.

Architekt: Hlavák je jedinečný. Takové nádraží nemá žádné evropské město. Proto jsme ho chtěli zachovat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme