Reklama

Křetínský si ke Spartě koupil podíl ve West Hamu

West ham United, stadion
ČTK
Dušan Kütner

Daniel Křetínský vstupuje na britskou fotbalovou scénu. Koupil 27procentní podíl v jednom z nejstarších anglických klubů West Ham United. Transakci oznámil klub na svých webových stránkách, její výši neuvedl. V médiích se dříve spekulovalo o tom, že Křetínského podíl by mohl mít výši asi 700 milionů liber, tedy přibližně 21,3 miliardy korun. Miliardář a spolumajitel EPH Křetínský tak bude v Evropě vlastnit podíly hned ve dvou špičkových klubech - londýnském klubu a pražské Spartě.

Reklama

Do West Hamu – který má v současnosti na soupisce hned tři české reprezentanty Vladimíra Coufala, Alexe Krále a Tomáše Součka – vstoupil Křetínský prostřednictvím společnosti 1890s holdings. V rámci dohody se předpokládá, že se členy představenstva WH Holding stanou Křetínský a jeho kolega Pavel Horský.

„Investice pana Křetínského, úspěšného globálního investora, podnikatele a právníka, následuje po pečlivých jednáních s akcionáři, včetně místopředsedů West Ham United Davida Sullivana a Davida Golda,“ uvedl klub na svých stránkách.

Dohoda je dalším vylepšením kapitálové struktury klubu, což zpočátku umožní snížit jeho dlouhodobý dluh a zajistí možnost nadále směřovat vytvořené finanční prostředky do jiných klíčových oblastí, což bude pokračováním pozitivního pokroku dosaženého ve West Ham United v poslední době,“ dodal klub.

V kategorii Sport získal nominaci volný fotograf Jaroslav Svoboda za sérii fotografií nazvanou Bajky!

Nominace a ceny Czech Press Photo 2: olympiáda, válka, Vary i Bohemka

Letní olympiáda, věrní fanoušci fotbalových Bohemians 1905, karlovarský filmový festival či fenomén divadla jsou mimo jiné mezi tématy, které dominovaly letošnímu ročníku prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo. Podívejte se na snímky nominované v druhé čtveřici kategorií Umění a kultura, Sport, Portrét a Člověk a životní prostředí.

Přečíst článek

Akvizicí části klubu britské Premier League, jedné z nejprestižnějších fotbalových soutěží světa, Křetínský výrazně upevní své postavení v evropském fotbalu. „Jsem nadšencem fotbalu. Velmi oceňuji a respektuji výjimečnou historii a tradici West Ham United, stejně jako základnu jeho loajálních a vášnivých příznivců,“ prohlásil Křetínský.

Reklama

 „Vývoj a vzestup klubu v posledních letech byl všem jasný a já jsem rád, že mohu být součástí toho, o čem věřím, že má před sebou velmi vzrušující budoucnost,“ dodal ke klubu, který se nyní nachází na velmi lichotivém třetím místě anglické Premier League.

Rogerem Federerem podporovaná značka obuvi bodovala na burze

Federer dotlačil „svou” značku obuvi na burzu. Zabodovala

Akcie švýcarského výrobce obuvi On Holding, mezi jehož investory se řadí i tenista Roger Federer, si dnes při svém debutu na newyorské burze připsaly až přes 57 procent. Tržní hodnota podniku tak vystoupala na necelých 14 miliard dolarů (přes 300 miliard korun).

Přečíst článek

Otázkou zůstává, zda by Křetínský mohl v budoucnu získat ve West Hamu podíl většinový. To proto, že pravidla evropské fotbalové asociace UEFA zapovídají v evropských fotbalových soutěžích účast více týmů s jedním většinovým majitelem. Od jara roku 2019 je přitom Křetínský většinovým majitelem klubu Sparta Praha.

West Ham United je jeden z nejstarších anglických fotbalových klubů. Založen byl v roce 1895, současný název získal o pět let později. Sídlí ve čtvrti Stratford ve východním Londýně. Největší slávu zažíval v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy třikrát vyhrál anglický FA Cup a jednou tehdejší evropský Pohár vítězů pohárů. 

Reklama

Související

Stadion týmu West Ham United

Miliardář Křetínský je blízko koupi podílu ve fotbalovém West Hamu United

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme