Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rozklad v přímém přenosu. Adaniho impérium dál rychle ztrácí hodnotu

Miliardář Gautam Adani rychle přichází o jmění.
ČTK
 ČTK

Obchodní impérium indického miliardáře Gautama Adaniho dál rychle ztrácí důvěru investorů, tržní hodnota skupiny Adani Group se tak za více než týden snížila už o více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun). Firma stále doplácí na negativní dopady kritické zprávy analytiků americké investiční společnosti Hindenburg Research, která naznačuje, že se Adani Group dopouští účetních podvodů a dalších nekalých praktik, což zakladatel skupiny odmítá.

Reklama

Skupina Adani ve středu rozhodla, že nebude pokračovat v plánu nabídnout akcie své vlajkové společnosti Adani Enterprises v objemu 2,5 miliardy dolarů. To investory zaskočilo a podle analytiků je to i důvod, proč na trhu pokračuje výprodej akcií i dalších firem skupiny Adani. V indickém parlamentu se navíc ozvala nespokojená opozice, která dnes vykřikovala hesla proti Adánímu.

Miliardář Gautam Adani.

Adani už není nejbohatší Asiat. Doběhl ho účetní podvod

Indický podnikatel Gautam Adani přišel o titul nejbohatšího člověka v Asii. S odhadovaným majetkem za 83,7 miliardy dolarů (1,8 bilionu korun) jej v žebříčku časopisu Forbes předstihl krajan Mukeš Ambani, zatímco odhadovaná hodnota Adaniho majetku dosahuje 75,1 miliardy dolarů. Adaniho obchodní impérium pociťuje dopady negativní zprávy analytiků, podle nichž je společnost Adani Group zapojena do účetních podvodů. Adani obvinění odmítá.

Přečíst článek

Rozhodnutí zrušit očekávaný prodej akcií společnosti Adani Enterprises pro miliardáře znamená debakl, uvedla agentura Reuters. Narůstají totiž obavy, zda by problémy Adaniho impéria nemohly přerůst v systémové riziko, protože firmy skupiny Adani hrají v indické ekonomice důležitou úlohu.

„Dokud nebude Adani schopen znovu získat důvěru institucionálních investorů, budou akcie ve volném pádu,” řekl šéf výzkumu ve společnosti Profitmart Securities Avináš Górakšar. Adani ve čtvrtek poprvé od začátku kauzy po více než týdnu veřejně promluvil. Ve videovzkazu řekl, že jeho impérium nejprve musí vyhodnotit situaci.

„Jakmile se trh stabilizuje, přehodnotíme naši strategii na kapitálovém trhu,” řekl ve videoposelství Adání investorům. „Toto rozhodnutí nebude mít žádný dopad na naše stávající aktivity ani na budoucí plány. I nadále se budeme soustředit na řádné dokončení naplánovaných projektů,” dodal.

Indický miliardář Gautam Adani.

Nejbohatší muž Asie za dva dny přišel o bilion korun. Bude se soudit se spekulanty?

Nejbohatší člověk v Asii, indický podnikatel Gautam Adani, od úterý odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), informovala agentura Bloomberg. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů, , což Adani odmítl. Propad akcií jeho firem ale způsobil, že Adani klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Přečíst článek

Šedesátiletý Adani se díky rychlému růstu hodnoty svých firem loni přechodně dostal na druhé místo na světě mezi nejbohatšími lidmi. Hodnota jeho majetku se na čas vyšplhala nad 125 miliard dolarů, čímž se Adani dostal i před zakladatele americké společnosti Amazon Jeffa Bezose. Ještě minulý měsíc byl třetím nejbohatším člověkem světa, zatímco nyní je s odhadovaným majetkem za 64,4 miliardy dolarů podle žebříčku časopisu Forbes až šestnáctý. Na prvním místě mezi nejbohatšími lidmi v Asii jej tento týden vystřídal krajan Mukéš Ambání.

Hindenburg Research patří k firmám, které spekulují na pokles cen akcií. Pokud si při tom ale pomáhají zveřejňováním kompromitujících informací, musejí svá tvrzení v případě soudních sporů doložit. Pokud to jejich lidé nedokážou a nevyvrátí podezření, že pokles ceny akcií vyvolali záměrně a za pomoci nepravdivých tvrzení, zpravidla je to pak stojí spousty peněz a riskují i vězení. Hindenburg uvedl, že si za svými tvrzeními ohledně Adaniho firem stojí.

Gautam Adani nedokončil studia a začal se věnovat podnikání. Spolu s rodinou zbohatl především na těžbě uhlí, které hraje v indickém průmyslu dodnes klíčovou úlohu. Do podnikatelova impéria patří stavební a zemědělské firmy, přenos dat, média, obnovitelné zdroje energie i zbrojařské podniky.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Na palubu bez víza. Zaměstnanec British Airways pomáhal pašovat uprchlíky

Na palubu bez víza. Zaměstnanec British Airways pomáhal pašovat uprchlíky

Přečíst článek
Indický podnikatel Gautam Adání

Miliardář Adání si za den polepšil o 7,7 miliardy dolarů, je nejbohatším člověkem v Asii

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme