Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Obchody s uměním by se miliardář neuživil. Berlusconiho sbírka kýčů děsí jeho dědice

Obchody s uměním by se neuživil. Berlusconiho sbírka kýčů děsí jeho dědice
Dagospia

Obří sbírka umění zemřelého italského expremiéra Silvia Berlusconiho se dočkala výsměchu od jednoho z předních uměleckých kritiků na Apeninském poloostrově Vittoria Sgarbiho. Podle něj je většina ze zhruba 25 tisíc obrazů a soch špatné kvality a nemá prakticky žádnou hodnotu. „Uměním" posedlý Berlusconi nakupoval nejen na aukcích, ale také prostřednictvím nočního teleshoppingu.

Reklama

Spravovat sbírku se pro Berlusconiho potomky stává noční můrou, píší italská média. Díla, která miliardář nakoupil, jsou uložena v hangáru o rozloze 3200 metrů čtverečních u jeho vily v Arcore u Milána. Sbírka zahrnuje zejména madony, ženské akty a městské krajiny zachycující Neapol či Benátky.

Na uměleckého kritika Vittoria Sgarbiho ale sbírka dojem neudělala. „Lidem, kteří toho o umění moc nevědí, by se návštěva muzea s takovými díly mohla líbit," míní kritik. Uměleckou hodnotu má ale podle něj z oněch 25 tisíc snad jen šest, sedm děl. 

Odhadovaná cena celé sbírky se pohybuje kolem 20 milionů eur, v přepočtu necelé půl miliardy korun, což je v průměru 800 eur, tedy necelých dvacet tisíc, na obraz. Berlusconi, který vévodil italské politice od počátku 90. let, měl v době své smrti v červnu letošního roku majetek v hodnotě kolem šesti miliard eur.

Kontrolu nad Berlusconiho impériem přebírají nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio

Kontrolu nad Berlusconiho byznysovým impériem přebírají dva nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio

Ani ne tři měsíce od zveřejnění závěti trvalo, než se pět potomků magnáta a bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho dohodlo, jak si mnohamiliardové dědictví rozdělí. Většinu v hlavní holdingové společnosti Fininvest získávají dvě jeho nejstarší a také mediálně nejznámější děti - dcera Marina a syn Pier Silvio.

Přečíst článek

Od Rembranda k telemarketingu

Italský expremiér ale vlastnil i kvalitní díla. Jeho hlavní sídlo zdobily například obrazy renesančního malíře Tiziana či holandského mistra Rembrandta.

„Rád kupoval portréty žen, které dával přátelům jako dárky. Když byl mladší, nakupoval v galeriích a od obchodníků s uměním, později ale díla pořizoval v televizních aukcích. Věděl, že to, co kupuje, je bezcenné," vysvětlil obchodník s uměním sídlící v Londýně Cesare Lampronti, který udržoval tři desetiletí s Berlusconim blízký vztah.

Pro dědice představuje Berlusconiho sbírka těžké břemeno. Spravovat skladiště se všemi obrazy a sochami přijde zhruba na 800 tisíc eur, tedy skoro 20 milionů korun, ročně. Část sbírky prý už poničili červotoči.

Zatímco obvykle dědicové bojují o rozdělení části pozůstalosti, v tomto případě se však zdá, že po obrazové sbírce nikdo netouží. Sgarbi uvádí, že zajímavých kousků je velmi málo a že zbytek by mohl být dokonce zničen, aniž by došlo k jakékoli zášti

Silvio Berlusconi zemřel.

Stanislav Šulc: Berlusconi vytvořil archetyp moderního politika. Učil se u něj Trump i Babiš

Zatímco v politickém testamentu Silvia Berlusconiho mnoho vítězství není, na poli byznysu se mu dařilo náramně. A jedním z posledních mužů, kdo jej v byznysu porazil, se stal Daniel Křetínský. Berlusconiho smrt navíc může otevřít dveře PPF, aby rozšířila své působení na evropské mediální scéně.

Přečíst článek

Obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína

V Praze se prodaly obrazy za desítky milionů. Nejdražším se stal Podnos s ovocem a mandolína

Za zhruba 11,4 milionu korun včetně aukční přirážky byl v aukci v Praze prodán obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína, uvedl Jiří Rybář ze společnosti 1. Art Consulting, která aukci pořádala. Nejedná se o rekordní cenu za obraz od Filly, za jeho díla zájemci v posledních letech zaplatili i několik desítek milionů korun. Celkem se v pražském Topičově salonu prodala díla za 66,5 milionu včetně přirážky.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Kontrolu nad Berlusconiho impériem přebírají nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio

Kontrolu nad Berlusconiho byznysovým impériem přebírají dva nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio

Přečíst článek
Pláž Lustica Bay v Černé Hoře.

Dovolená může stát i 20 milionů, říká šéf luxusní cestovky. Bohatí milují soukromé tryskáče a jachty

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme