Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

V Praze se prodaly obrazy za desítky milionů. Nejdražším se stal Podnos s ovocem a mandolína

Obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína
ČTK
 ČTK

Za zhruba 11,4 milionu korun včetně aukční přirážky byl v aukci v Praze prodán obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína, uvedl Jiří Rybář ze společnosti 1. Art Consulting, která aukci pořádala. Nejedná se o rekordní cenu za obraz od Filly, za jeho díla zájemci v posledních letech zaplatili i několik desítek milionů korun. Celkem se v pražském Topičově salonu prodala díla za 66,5 milionu včetně přirážky.

Reklama

V katalogu dnešní aukce byly téměř dvě stovky děl autorů klasického a moderního umění, malby, kresby, nebo i plastiky. Kromě několika Fillových obrazů mohli zájemci získat díla dalších významných postav umění z Česka i ciziny - například Maxe Švabinského, Alfonse Muchy, Františka Drtikola, Josefa Lady, Olbrama Zoubka i Salvadora Dalího. Prodáno bylo asi 85 procent nabízených děl.

Fillova olejomalba Podnos s ovocem a mandolína (Zátiší se srdíčky) z roku 1930 dosáhla při aukci nejvyšší ceny z dnes prodávaných děl. Dostala se z vyvolávacích 7,5 milionu korun na 9,5 milionu. K tomu se poté připočítává aukční přirážka 20 procent. Fillova díla patří mezi českými autory k nejdražším. Opakovaně se v minulosti prodala za částky mezi deseti až 20 miliony a v roce 2021 zaplatil zájemce za Fillovu Hlavu starého muže, které reprezentuje umělcovo kubistické období, až 32,4 milionu korun včetně přirážky.

Zlatá hlava robota C-3PO jde do dražby. Vynést může desítky milionů

Hollywood jde do dražby. K mání bude bič Indiana Jonese i hlava androida C-3PO z Hvězdných válek

Fanoušci Hvězdných válek, Titaniku, Indiana Jonese, Kmotra a dalších filmových hitů budou mít už za měsíc jedinečnou příležitost vydražit na 1800 rekvizit z těchto hollywoodských trháků. Tahákem aukce, kterou pořádá londýnská společnost Prop Store, je zlatá hlava androida C-3PO z Hvězdných válek. Pořadatelé aukce věří, že se předmět vydraží až za jeden milion liber (28,2 milionu korun), uvádí CNN.

Přečíst článek

Obrazy za miliony

Druhým nejdražším nákupem na dnešní aukci byla malba Gobelin II (Fuga II) od Františka Muziky z roku 1962. Zájemce za ni zaplatí i s přirážkou zhruba 9,6 milionu korun. Na třetím místě byl další olej, a to Brie od Josefa Šímy z roku 1952, který se prodal za asi 5,6 milionu korun s přirážkou.

Rekord aukcí umění v Česku drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který byl loni prodán za 123,6 milionu korun. Obrat loňského roku na českých aukcích výtvarného umění činil rekordních 1,65 miliardy korun.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Obraz rakouského malíře Gustava Klimta Dáma s vějířem se stal nejdražším obrazem prodaným v evropské aukci, nový majitel za něj zaplatí 85,3 milionu liber (2,35 miliardy Kč). Portrét z roku 1918 byl hlavním lákadlem dnešní dražby aukční síně Sotheby's, která ho nabídla s vyvolávací cenou 58 milionů liber. Po dramatickém souboji zájemců ale dosáhl kladívkové ceny 74 milionů liber. Do konečné ceny se promítla ještě aukční přirážka.

Klimtův obraz Dáma s vějířem překonal evropský aukční rekord. Nejen v malbě, ale v umění vůbec

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme