Reklama

Musk je v půlce slibu prodat desetinu podílu v Tesle. Vydělal deset miliard dolarů

Musk je v půlce slibu prodat desetinu podílu v Tesle. Vydělal deset miliard dolarů
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Ani ne tři týdny trvalo nejbohatšímu muži planety Elonu Muskovi, než splnil první půlku svého veřejného slibu prodat deset procent svých akcií automobilky Tesla. V úterý zpeněžil podle zprávy pro newyorskou burzu dalších více než 930 tisíc akcií za 1,05 miliardy dolarů. Celkem se od chvíle, kdy na svou otázku na Twitteru, zda má oželet deset procent svých akcií výrobce elektromobilů a dostal odpověď „ano“, zbavil 9,2 milionu akcií v hodnotě asi 9,9 miliardy dolarů.

K tomu dosáhnout cíle 10procentní hranice potřebuje prodat dohromady 17 milionů kusů akcií. Aktuální prodej Musk uskutečnil za účelem pokrytí daní a navíc uplatnil dalších 2,15 milionu akciových opcí, uvedl server Bloomberg.

Od průzkumu na Twitteru Musk uplatnil miliony opcí, které měly méně než rok od data vypršení platnosti. Již v září sestavil předem připravený obchodní plán k provedení „řádného prodeje akcií souvisejících s uplatněním akciových opcí,“ ukazují záznamy. Musk se ale o existenci tohoto plánu ve svých tweetech začátkem tohoto měsíce nezmínil.

Akcie Tesly ve středu 5:00 newyorského času, před zahájením pravidelného obchodování, reagovaly jen mírně. Od Muskova průzkumu klesly zhruba o devět procent.

Stavba první evropské továrny automobilky Tesla nedaleko Berlína je v plné proudu.

První evropská fabrika Tesly by mohla začít vyrábět elektroauta ještě letos

Elon Musk, nejbohatší muž na světě a zakladatel automobilky Tesla, už brzy přestřihne slavnostní pásku u vstupu do zbrusu nové fabriky. První evropská továrna Tesly, která se staví nedaleko Berlína, by mohla začít vyrábět ještě letos. Prohlásil to braniborský ministr hospodářství Jörg Steinbach.

Přečíst článek

Ke konci června činil Muskův podíl v automobilce Tesla přibližně 170,5 milionu akcií. Prodej deseti procent z nich by podle dřívějších výpočtů agentury Reuters vynesl téměř 21 miliard dolarů (458,3 miliardy korun). Musk v Tesle před slibem na Twitteru vlastnil podíl zhruba 23 procent.

Reklama

Padesátiletý Musk je nejbohatším člověkem světa, podle miliardářského žebříčku Bloombergu má jeho majetek hodnotu 303,7 miliardy dolarů. Ke svému čistému jmění letos přidal 133,9 miliardy dolarů – více než kdokoli jiný – při 57procentním nárůstu ceny akcií Tesly. 

Elon Musk

Musk si může koupit celé Česko

Majetek Česka činí 5,85 bilionu korun, takže šéfovi Tesly Elonu Muskovi by po takovém nákupu zbylo 1,15 bilionu, což v žebříčku nejbohatších světa stále stačí na 27. místo.

Přečíst článek

Reklama
Reklama
Doporučujeme