Reklama

Abramovič si najal americké právníky. Zabojují o oligarchovy tryskáče

Roman Abramovič, ruský oligarcha
ČTK
Zdeněk Pečený

Ruský prominentní oligarcha Roman Abramovič se stal prvním Rusem, kterému jsou od počátku války na Ukrajině ochotni pomoci američtí právníci. Ti argumentují tím, že Abramovičovy letouny porušily pravidla kvůli mírovým jednáním.

Reklama

Ruský miliardář Roman Abramovič si najal americkou právnickou firmu Kobre & Kim, aby ho zastupovala v chystaném sporu, kde se připravuje napadnout americký příkaz k zabavení jeho dvou letadel kvůli údajnému porušení sankcí. Jako první o tom informoval deník Wall Street Journal (WSJ).

Právníci s taxou 46 tisíc korun za hodinu

Jde o vzácný příklad americké firmy, která je za maximálně 1900 dolarů za hodinu (46 tisíc korun), ochotná pomáhat prominentnímu ruskému oligarchovi od chvíle, co začala ruská invaze na Ukrajinu.

Firma Kobre a dva její právníci, Michael Kim a Michael Sherwin, se zaregistrovali na americkém ministerstvu spravedlnosti, aby zastupovali Abramoviče ve „strategii vztahů s vládou“ a „soudním a správním řízení“. Avizované hodinové sazby se mají pohybovat od 875 do 1900 dolarů, vyplývá to z povinného hlášení ministerstvu spravedlnosti.

Na Abramoviče nejsou ve Spojených státech uvaleny sankce, ale americké úřady vydaly před měsícem příkaz k zabavení dvou letadel, o kterých se má za to, že je vlastní Abramovič. Letadla měla porušit sankce tím, že odletěla do Ruska. 

Vladimir Putin

Protiruské sankce: Od koho a proti komu a čemu? Podívejte se na jejich přehled

Evropská unie na svém mimořádném summitu na začátku června přijala již šestý balík protiruských sankcí jako odvetu za vpád Moskvy na Ukrajinu. Klíčovou otázkou bylo embargo na ruskou ropu, z jejíhož prodeje Kreml výrazně financuje agresi vůči Ukrajině. Jak vypadají dosavadní sankce? Podívejte se na jejich přehled včetně ruské reakce, jak jej sestavila BBC a server newstream.cz.

Přečíst článek

Reklama

Americké úřady uvedly, že Abramovičovy letouny Boeing 787-8 a Gulfstream 650ER uskutečnily v únoru lety do Ruska, aniž by předtím získaly požadovanou americkou vývozní licenci. 

Podle osoby blízké miliardáři však Abramovič podnikl cesty na přání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a na pokyn ukrajinských úředníků, aby pomohl zprostředkovat humanitární koridory. A americká rozvědka o tom věděla, píše WSJ. 

„Náš klient se podílel na mírových jednáních, jeho úsilí si zaslouží řádný a spravedlivý proces,“ uvedli právníci v prohlášení. 

Boeing 787 si Abramovič pořídil teprve koncem loňského roku. Včetně všech příplatků ho stroj podle ruské verze magazínu Forbes vyšel na 350 milionů dolarů (dnes téměř 8,5 miliardy korun). Slavný Dreamliner v úpravě na soukromý tryskáč poskytuje místo pro 50 cestujících. Stejný letoun ve standardní úpravě komerční aerolinky přitom disponuje 242 sedadly ve třech třídách. Abramovič moderní stroj vyměnil za svůj stárnoucí Boeing 767-300ER, který nabídl okamžitě k prodeji za 100 milionů dolarů. 

Ruský rubl

Ruská ekonomika se hroutí. Navzdory tomu, co tvrdí Putin

Pokud jako důkaz dopadů západních sankcí na ruskou ekonomiku nestačí fakt, že rozlohou největší země světa poprvé od bolševické revoluce nezaplatila svůj zahraniční dluh, zpráva o sociálně-ekonomické situaci Ruska nenechá už nikoho na pochybách. Ruská ekonomika se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek.

Přečíst článek

Reklama

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Boeing letouny 787

Čína v tichosti podporuje západní sankce. Nově zakázala ruským letadlům létat do země

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme