Reklama

Jako skleněný šrapnel. Dům ve Zlíně bojuje o Českou cenu za architekturu

Rodinný dům ve Zlíně navrhl architekt Petr Janda.
Česká cena za architekturu/BoysPlayNice
Petra Jansová

Rodinný dům ve Zlíně, který navrhl architekt Petr Janda, je jedním ze 30 projektů nominovaných do užšího finále České ceny za architekturu.

Reklama

Dům, který na první pohled zaujme skleněnou fásadou, díky níž i zapadá do kontextu svého okolí, stojí na svažitém pozemku nad severním okrajem Zlína. Navrhl ho architekt Petr Janda, autor prestižním magazínem Architizer oceněných kobek na pražských náplavkáchz, a jeho studio brainwork.

„Dům je sice situovaný zdánlivě mimo kontext urbanismu Zlína, ale přesto s ním vzdáleně komunikuje,“ popisuje Janda v autorské zprávě. Objekt je netradičně založen, a to na podnoži z cortenu. Hlavní obytné podlaží má skleněnou fasádu, díky níž mají obyvatelé domu výhled na „baťovské“ město.

Dispozice hlavního obytného podlaží minimalizuje prostory chodby, je organizována kolem společenského prostoru. Ten se na jih otevírá do zahrady, na sever pak do města.

Výstavba bytů v Česku

Stavební materiál i práce zdražují, ohrožuje to projekty

Banky již evidují případy klientů, kterým došly peníze z hypotéky před dokončením stavby kvůli rostoucím cenám materiálů. Řeší to dodatečnými úvěry i změnami v projektu.

Přečíst článek

Reklama

Dubrovník, Jaderské moře

Češi na Jadranu. Jezdí tam na dovolenou i kupovat nemovitosti

Češi do Chorvatska nejezdí jen na dovolenou, ale i kupovat nemovitosti. Nejlevněji se tam dá pořídit byt za 1,5 milionu korun.

Přečíst článek

NFT, digitální umění, ilustrační foto
video

Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?

Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?

Přečíst článek

Reklama

Související

Plovoucí sauna Lom (Atelier HRA)

Nejpovedenější domy Česka. O architektonickou cenu soutěží dům na kolech nebo dům z konopí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme