Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OBRAZEM: Žďárská firma Tokoz slaví 105 let výroby, oblíbil si jí i Werich

Tokoz slaví 105 let výroby
ČTK
 ČTK

Žďárský výrobce zámků a kování Tokoz slaví 105 let strojírenské výroby. Sortiment se v průběhu let obměňoval, vyrábělo se tam například také rybářské náčiní, které si oblíbil i Jan Werich. Od roku 1920 do dneška se tam vyrábějí visací zámky. Podnik je pořád na stejném místě na kraji města, je to nejstarší činná průmyslová továrna ve Žďáru nad Sázavou a v blízkém okolí. Její historii mapuje výstava, která je ode dneška na zámku rodiny Kinských. Přístupná bude do 2. července.

Výstava vznikla ve spolupráci se žďárským Regionálním muzeem. Historik Miloslav Lopaur řekl, že od zahájení tovární výroby v daném místě už letos uplyne 170 let. „V roce 1855 byla ohlášena tovární výroba sirek a tím vlastně začíná příběh té továrny,“ řekl.

Firma Tokoz chtěla původně slavit stoleté výročí, před pěti lety jí ale zkřížila plány covidová epidemie. Při zahájení výstavy to řekl Vladimír Chládek, předseda představenstva a majoritní vlastník společnosti.

Stoletou výrobu přibližují vystavené zámky a kování, rybářské pruty a navijáky, k vidění jsou třeba i lyžařské hole. Na fotografiích mohou návštěvníci identifikovat známé a předky, součástí videoprojekce je televizní šot z roku 1959.

I přes tisíc zaměstnanců

Bývalou sirkárnu koupil Jaroslav Josef Rousek a proměnil ji v továrnu visacích zámků a železného zboží včetně kování. O rybářské pruty a navijáky se produkce rozšířila ve 30. letech, vyráběly se do roku 1992. Název Tokoz vznikl jako zkratka z pojmenování Továrny na kovové zboží, které dostal podnik po znárodnění v roce 1950. Později v továrně pracovalo i přes 1000 lidí. Podrobná historie je na webu.

Nynější akciová společnost Tokoz zaměstnává přes 300 lidí a její roční obrat převyšuje půl miliardy korun. Nabízí například i zabezpečení objektů kombinací mechanického a elektronického zabezpečení. Kromě produkce vlastních výrobků se zabývá zakázkovou výrobou.

Umělec Tomáš Rachunek a jeho instalace Memory of My Future Holiday

Místo ryb plasty. Výstava Tomáše Rachunka nabádá ke změnám

Na blížící se ekologický kolaps způsobený plastovým znečištěním upozorňuje instalace v prostoru Swim v pražské Štěpánské ulici od interdisciplinárního výtvarníka Tomáše Rachunka s názvem Memory of My Future Holiday. K vidění je do konce dubna.

Přečíst článek

Tokoz je stále také největším českým výrobcem visacích zámků, i když se jich podle Chládka zdaleka neprodává tolik co dřív. Například v roce 1988 jich Tokoz vyrobil 6,5 milionu. „Z toho šly dva až tři miliony do Afriky,“ uvedl. Nyní se visacích zámků vyrábí dvacetkrát méně, okolo 300 tisíc kusů ročně. Ani u nich se vývoj nezastavil, nejvíc se prodávají zámky odolné, bytelné, pro speciální užití. „V segmentu levných obyčejných zámků, kterých tehdy Tokoz dělal miliony kusů, to ovládla Čína,“ řekl.

Výstava je u třetího nádvoří zámku. Chodba s informačními panely je přístupná celý den, přilehlé místnosti s exponáty od pondělí do pátku od 13:00 do 18:00 a o víkendu od 10:00.

Michelangelo Pistoeltto - Terzo paradiso, la trincea della pace

Famózní přírodní galerie Arte Sella láká i na české umění

Jsou před námi dva prodloužené víkendy. A jednou z možností, jak alespoň jeden z nich strávit, je návštěva italského Trentina. Vedle řady přírodních či gastronomických i vinařských lákadel Trentino nabízí také unikátní galerii přírodního umění Arte Sella. A jeden exponát připravil také český umělec Krištof Kintera.

Přečíst článek

Liberty Ostrava připravuje k prodeji 200 uměleckých děl

Liberty Ostrava se zbavuje uměleckých děl. K prodeji je i busta Gottwalda

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava připravuje k prodeji na 200 uměleckých děl. Převažují mezi nimi obrazy, některé v hodnotě i desítek tisíc korun, nejdražším nabízeným dílem bude ale busta komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, jež byla i s podstavcem oceněna na 189 tisíc korun. Zájemci si díla mohou od pondělí do počátku května prohlédnout v hotelovém domě Kovák u ředitelství podniku, uvedla ředitelka firmy pro komunikaci a vnější vztahy Kateřina Zajíčková.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme