Netflix bohatne a herci zuří. Začíná nová éra zábavy s AI ve filmech

Americký provozovatel placené streamovací platformy Netflix ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 45,5 procenta na 3,13 miliardy dolarů (66,4 miliardy korun). Firma o tom ve čtvrtek informovala ve své výsledkové zprávě.
Netflix také uvedl, že v jednom ze svých původních televizních seriálů poprvé použil vizuální efekty vytvořené generativní umělou inteligencí (AI) na obrazovce.
Tržby se meziročně zvýšily o 16 procent na 11,08 miliardy dolarů, a mírně tak překonaly odhady analytiků v anketě společnosti LSEG. Firma zároveň zlepšila celoroční výhled tržeb, což zdůvodňuje zdravým růstem počtu předplatitelů.
„Za meziročním růstem tržeb je primárně vyšší počet členů, vyšší ceny předplatného a vyšší příjmy z reklamy,“ uvedla společnost. Za celý rok nyní čeká tržby od 44,8 do 45,2 miliardy dolarů, zatímco dosud je odhadovala na 43,5 až 44,5 miliardy dolarů.
Spoluředitel Netflixu Ted Sarandos uvedl, že umělou inteligenci, která produkuje videa a obrázky na základě pokynů, firma použila k vytvoření scény hroutící se budovy v argentinském sci-fi seriálu The Eternaut. Technologii pochválil jako „neuvěřitelnou příležitost pomoci tvůrcům dělat filmy a seriály lépe, nejen levněji“.
Využití generativní AI je přitom v zábavním průmyslu kontroverzní téma. Vyvolává totiž obavy, že umělá inteligence nahradí lidskou práci, píše server BBC. Na otázku ohledně využití AI Sarandos řekl, že tato technologie umožnila produkcím s menšími rozpočty používat pokročilé vizuální efekty. Generativní umělá inteligence použitá v seriálu The Eternaut pomohla produkčnímu týmu dokončit sekvenci desetkrát rychleji, než kdyby použili tradiční nástroje pro speciální efekty, dodal.
„Náklady na to by pro seriál s tímto rozpočtem prostě byly neúnosné,“ řekl Sarandos. „Ta sekvence je ve skutečnosti úplně prvním finálním záběrem s (generativní) umělou inteligencí, který se objevil na obrazovce v původním seriálu nebo filmu od Netflixu. Takže tvůrci byli z výsledku nadšeni,“ dodal.
Umělá inteligence patřila mezi klíčové obavy vznesené při stávce v Hollywoodu v roce 2023. V době tříměsíční stávky vyzval odborový svaz herecké asociace Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists k přísnější regulaci při používání umělé inteligence.
Možná ho sami neznáte, ale vaše děti v herním světě Robloxu tráví téměř jistě desítky hodin měsíčně. A po letech propadu se Robloxu mimořádně daří a konečně naplňuje očekávání investorů, že půjde o jeden z nejvýnosnějších titulů na burze. Jen za letošní kalendářní rok Roblox posílil o více než 100 procent, za uplynulých 12 měsíců pak o téměř 200 procent.
Raketa Roblox. Akcie herní společnosti letos posilují o víc než 100 procent
Trhy
V březnu spuštěná integrovaná platforma pro živé televizní vysílání a streamování Oneplay má po dvou měsících okolo 1,4 milionu předplatitelů, informovala společnost PPF, která vlastní televizi Nova a operátora O2. Oneplay vznikla spojením O2 TV a internetové streamovací služby Voyo.
Oneplay může už brzy v Česku porazit Netflix
Zprávy z firem
Hra na oliheň (Squid Game) se stala jedním z největších popkulturních fenoménu posledních let. A již za několik hodin budou moci miliony fanoušků po celém světě sledovat závěr v podobě třetí řady korejského seriálu, který nasadí Netflix najednou v celém světě. Z náznaků tvůrců plyne, že nepůjde o závěr veselý. Ale pro Netflix jednoznačně ano. Dá se očekávat, že třetí řada porazí i druhou sérii, která se přitom stala nejsledovanějším televizním dílem roku 2025 ze všech televizí v USA i na světě.
Hra na oliheň míří do finále. Tvůrce nejsledovanějšího seriálu světa ale slibuje další výlety do světa hráčů
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.