Reklama

Krkonošská novinka: Místo klasické rozhledny pět drobných vyhlídek

Jedna z vyhlídek na kopci Strážné v Jablonci nad Nisou.
OBA creators
Petra Jansová

Rokytnice nad Jizerou má od minulého týdne novou atrakci. Sérii drobných vyhlídek na vrcholu Stráž navrhli architekti z libereckého studia Mjölk.

Reklama

Původně vedení města uvažovalo o klasické rozhledně, po podrobném průzkumu se ale ukázalo, že morfologie kopce Stráž je pro tento účel nevhodná. Díky otevřenosti vedení obce mohli architekti ze studia Mjölk navrhnout koncept založený na čtyřech menších vyhlídkách. Pričemž některé jsou umístěny jen čtyři metry nad zemí. 

Vyhlídky jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Inspirací pro lehké stavby ze dřeva a oceli byly postavy ze znaku města Rokytnice nad Jizerou.

Vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži je součástí projektu s názvem „Česko-polská Hřebenovka – západní část – Rokytnice a Piechowice s výhledem na Krkonoše“. V polském partnerském městě Piechowice vznikla vyhlídková plošina „Złoty Widok“ (Zlatá vyhlídka), z které je výhled na Krkonoše z druhé strany, než jaký nabízí Hlídka na Stráži.

Realizace trvala sedm let, prodlužovala ji jednak potřebná povolení, ale i to, že je projekt zasazen do chráněné krajiny. 

Reklama

Investice v hodnotě devíti milionů pochází z dotačního programu Program Interreg V-A Česká republika, který financuje přeshraniční projekty v česko-polském příhraničí.

Skála Zirkelstein

Netradiční investice: V Saském Švýcarsku se prodává krásná skála

Za necelých 200 tisíc eur prodávají současní vlastníci skálu Zirkelstein poblíž Bad Schandau v Saském Švýcarsku. Dříve byla cenovka daleko výš.

Přečíst článek

Suborbitální letadlo Virgin Galactic

Dobývání vesmíru může udělat miliardáře z každého. Jak na to?

Jeff Bezos již za pár hodin odstartuje do vesmíru, rozšíří tak řady miliardářů, jejichž byznys překonal zemskou tíži. Díky různým nástrojům může na vesmíru profitovat doslova každý.

Přečíst článek

Reklama

Související

Do finále mezinárodní architektonické soutěže se probojovalo i norské architektonické studio Snøhetta.

Kdo navrhne lanovku z pražské Podbaby do Bohnic? Ve hře jsou přední architektonická studia z celého světa

Přečíst článek
Plovoucí sauna Lom (Atelier HRA)

Nejpovedenější domy Česka. O architektonickou cenu soutěží dům na kolech nebo dům z konopí

Přečíst článek
Eva Jiřičná

Královna architektury. Eva Jiřičná proslavila Čechy až v New Yorku, komora ji uvedla do síně slávy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme