Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Když to vyšlo Zelenskému, zkusí to i na Tchaj-wanu. Seriálová kandidátka zasáhne i do reálných prezidentských voleb

Kandidát na tchajwanského prezidenta a zakladatel Foxconnu Terry Kou si pro případnou pozici viceprezidentky vybral herečku Tammy Lai známou ze seriálu Netflixu o prezidentských volbách Wave Makers.
profimedia.cz
Dušan Kütner

Tchajwanský miliardář a kandidát na prezidenta v nadcházejících volbách Terry Kou si jako případnou budoucí viceprezidentku vybral herečku Tammy Lai. Herečka se proslavila v seriálu Netflixu Wave Makers, v němž ztvárnila roli kandidátky na prezidentku. Série protkaná politickým dramatem na Tchaj-wanu vyvolala vlnu protestů hnutí MeToo, uvedl server BBC.

Reklama

Rýsuje se další příběh, jako byl ten Volodymyra Zelenského? Kandidát na prezidenta Tchaj-wanu, miliardář a zakladatel obří společnosti Foxconn Terry Kou si jako případnou viceprezidentku vybral herečku Tammy Lai. Žena, která dosud nemá žádné politické zkušenosti – stejně jako neměl Zelenskyj, než se původní profesí herec stal ukrajinským prezidentem – se proslavila seriálem Netflixu Wave Makers.

Seriál pojednával právě o prezidentských volbách a Tammy Lai ztvárnila roli kandidátky o nejvyšší úřad státu. Seriál zároveň odstartoval na Tchaj-wanu letos na začátku roku vlnu hnutí MeToo, uvedla BBC.

O post tchajwanského prezidenta se jako nezávislý kandidát chce ucházet zakladatel společnosti Foxconn Terry Kou

Zakladatel Foxconnu Kou kandiduje na prezidenta Tchaj-wanu. Nesmíme se stát příští Ukrajinou, řekl

O post tchajwanského prezidenta se jako nezávislý kandidát chce ucházet zakladatel společnosti Foxconn Terry Kou (v anglickém přepisu Gou). Miliardář to oznámil tisku. Současnou vládu kritizoval za to, že udělala řadu chyb v domácí politice a že posunula Tchaj-wan blíže k válce. Řekl také, že se Tchaj-wan nesmí stát „příští Ukrajinou,“ napsala agentura Reuters.

Přečíst článek

Kou představil Tammy Lai jako svou spolupracovnici a popsal ji jako „vynikající, všestrannou spisovatelku a duchovní mentorku“. „Nemáme žádnou politickou zátěž z minulosti, ale jsme hluboce znepokojeni potřebami lidí," řekl. Tammy Lai přiznala, že o politice ví jen málo. „Ale po několika setkáních s Terrym Kouem jsem zjistila, že je to někdo, s kým mohu spolupracovat, protože je velmi zajímavý,“ prohlásila.

Lai by mohla přilákat mladé voliče

Terry Kou zatím nepatří k hlavním preferovaným kandidátům, kouzlo filmové hvězdy by mohlo zapůsobit. „Nekonvenční volba viceprezidentky ale nemusí ovlivnit výsledky lednových voleb,“ řekl BBC Chinese docent na Sam Houston State University v USA Dennis Weng. „Tammy Lai měla skvělou roli ve Wave Makers a většinu publika tvořili mladí lidé. Ale mladí lidé Terryho Koua nepodporují," řekl.

Si Ťin-pching

Číňané zkouší trpělivost Tchaj-wanu. Její letadla narušují zónu protivzdušné obrany. Hrozí konflikt?

Tchaj-wan zaznamenal desítky případů narušení své zóny protivzdušné obrany čínskými letadly, jež se účastní čínských manévrů v okolí ostrova. Oznámilo to podle agentury AFP tchajwanské ministerstvo obrany. Dodalo, že do cvičení je kromě letadel zapojeno rovněž osm lodí.

Přečíst článek

Samosprávný ostrov, který si nárokuje Čína, je demokracií od roku 1996. Přestože čínské nároky na něj nejsou nové, budou tyto volby první od doby, kdy Peking dal jasněji najevo, že nevylučuje použití síly k dobytí ostrova. Kou se již dříve v rámci kampaně zavázal vyvést Tchaj-wan „z propasti války s Čínou“.

Paralela s kariérou Zelenského

Kou kandiduje jako nezávislý. Činí tak poté, co se mu nepodařilo zajistit nominaci od hlavní opoziční strany Kuomintang (KMT). Kou i kandidát Hou Yu-ih z KMT jsou považováni za pročínské, na rozdíl od vládní Demokratické pokrokové strany (DPP), která upřednostňuje formální nezávislost ostrova.

Každopádně příběh Tammy Lai začíná připomínat jiný, ten ukrajinský. Nynější prezident Rusy napadené Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj byl původní profesí rovněž herec. V roce 2015 hrál v populárním komediálním seriálu Sluha národa mladého středoškolského učitele dějepisu, který vyhrál prezidentské volby poté, co se rozšířilo virální video kritizující zkorumpovanou ukrajinskou vládu. Politická strana Služebník lidu, za kterou Zelenskyj v roce 2019 úspěšně kandidoval v prezidentských volbách, byla pojmenována právě podle seriálu.

Volodymyr Zelenskij v seriálu Sluha národa

Zelenskyj trénoval na prezidenta v seriálu. Nyní jej uvádí Netflix

Globální televize koupila práva na satirický seriál Sluha národu, v němž komik Volodymyr Zelenskij hraje učitele, který se shodou okolností stal prezidentem.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme