Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Opening Tesla Factory Berlin Brandenburg

Továrny v USA Muskovi nevydělávají. Tak to zkusí v Indonésii

Teprve třetí zahraniční továrna americké Tesly by mohla stát v Indonésii. Musk se chystá s tamními autoritami podepsat předběžnou dohodu. Vysoce robotizované továrny v USA Musk dříve označil za černé díry na peníze. Do Indonésie ho ale spíše než levnější pracovní síla táhne nerostné bohatství. Jihoasijská země má čtvrtinu světových zásob niklu, klíčové suroviny pro výrobu baterií do elektromobilů.

Přečíst článek
Energetickou krizi už ustojíme. Letos nastane čas na změnu sazeb DPH, dotáhnutí důchodové reformy a snížení deficitu, míní premiér Fiala

Premiér Fiala: Energetickou krizi už ustojíme. Nastal čas na změnu DPH, finiš důchodové reformy a snížení deficitu

Vláda zvažuje zavést opět jen dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH), letos chce přinést návrh důchodové reformy a pracovat na snížení rozpočtového deficitu v příštím roce. A to i díky tomu, že letošní rok by měl být po tom loňském přece jen klidnější. „Teď chceme pokračovat v tom, abychom udrželi nižší ceny energií a dlouhodobě je dokázali zachovat. Od toho se odvíjí to, co musíme dělat v Česku se zastropováním cen. Možná nic, protože to bude fungovat. Možná strop ani nebude do budoucna potřeba,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro ČTK.

Přečíst článek
Kandidáti na prezidenta před nedělní superdebatou na ČT. Ve vysílání oznámil Středula, že odstupuje z volby.

Povinnost zveřejnit dárce splnili jen čtyři kandidáti, ostatní chybovali

Povinnost zveřejnit dárce splnili jen čtyři kandidáti na prezidenta. Dva - Tomáš Zima a Josef Středula - to neudělali vůbec, oznámil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Další uvedli neúplné údaje.

Přečíst článek

USA zrušily zákaz odletů zavedený kvůli kolapsu varovného systému

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) zrušil zákaz odletů ze všech letišť ve Spojených státech, který dnes přechodně zavedl kvůli technickým problémům. Jejich příčinou byla závada na systému, který varuje piloty před různými riziky. Úřad to oznámil na Twitteru.

Přečíst článek
Výroba nanoroušek ve společnoati Batist Medical

Lidé zahodili roušky, jejich český výrobce to neustál. Dluží stovky milionů

Výrobce roušek a respirátorů firma Batist Medical z Červeného Kostelce míří do insolvence. Vítěz pandemie nezvládl obří pokles poptávky v čase ustupující pandemie. Skupina se také stala obětí podvodu ve dvou asijských obchodních případech, které ji připravily o 150 milionů korun. Firma chce svůj úpadek řešit reorganizací.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Investice do komerčních realit v Česku loni dosáhly 2,03 miliardy eur (v přepočtu 48,7 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o osm procent.

Investice do komerčních realit loni stouply o osm procent, letos to taková sláva nebude

Investice do komerčních realit v Česku loni dosáhly 2,03 miliardy eur (v přepočtu 48,7 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o osm procent. Při vyloučení transferů v rámci majetkové skupiny vlastníka a předprodejů dosáhl objem investic 1,67 miliardy eur (40 miliard Kč), meziročně o šest procent méně. Z 51 procent se jednalo o domácí kapitál a největší podíl měly na investicích maloobchodní nemovitosti s 30 procenty. Vyplývá to z údajů realitní poradenské společnosti Knight Frank.

Přečíst článek

Kuřákům od jara zdraží cigarety. Nejméně o čtyři koruny na krabičku

Krabička cigaret letos kvůli zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků zdraží nejméně o čtyři koruny. V obchodech se cigarety s vyšší cenou začnou prodávat v prvním čtvrtletí letošního roku. Do konce března musí skončit prodej produktů s loňskými cenami. Vyplývá to z vyjádření mluvčích společností British American Tobacco Czech Republic (BAT) a české pobočky koncernu Japan Tobacco International (JTI).

Přečíst článek
Výroba v jednom ze závodů Colt CZ Group

Zaměstnavatelé i letos budou zvedat mzdy. Na inflaci to ale stačit nebude

Zaměstnavatelé počítají s pokračujícím růstem mezd i v letošním roce, nejčastěji se bude pohybovat mezi pěti až deseti procenty. Pětina firem plánuje zvyšovat mzdy jen na individuální bázi. Tempo růstu se bude lišit podle sektorů, ale patrně proti loňskému roku zpomalí. Vyplývá to z průzkumu, který představila společnost Hays. Firma se zaměřuje na nábor specialistů a obsazování kvalifikovaných pracovních míst.

Přečíst článek
Nedostatek čipů a válka na Ukrajině obraly Škodu o sedminu loňského odbytu

Nedostatek čipů a válka na Ukrajině obraly Škodu o šestinu loňského odbytu

Škoda Auto loni dodala zákazníkům celosvětově 731 300 vozů, což je meziročně o 16,7 procenta méně. Mohou za to přetrvávající nedostatek polovodičů, válka na Ukrajině, potíže v dodavatelském řetězci, rostoucí ceny energií a surovin a pokračující nejistota na globálních trzích, uvedla automobilka.

Přečíst článek
nákupy, ilustrační foto

Zvrat ve vývoji? Inflace meziměsíčně stagnovala, meziročně zpomalila

Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o 15,8 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 16,2 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny stagnovaly. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok byla průměrná míra inflace 15,1 procenta. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné ČR. Vyšší byla jen v roce 1993, kdy činila 20,8 procenta.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Opening Tesla Factory Berlin Brandenburg

Texaská továrna Tesly byla podle Muska černá díra na peníze. Nyní do ní opět nalije miliardy dolarů

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá investovat téměř 776 milionů dolarů (zhruba 17 miliard korun) do rozšíření svého závodu v Texasu. Podle amerických médií to vyplývá z dokumentů, které automobilka předložila úřadům. Tesla chce v rámci této investice vybudovat například zařízení pro testování a výrobu bateriových článků, informoval server CNBC.

Přečíst článek
hypotéky, hra, Monopoly, mezigenerační úvěry

Větší propad, než se čekalo. Objem úvěrů od stavebních spořitelen klesl o polovinu

Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 56,7 miliardy korun. Znamená to pokles o polovinu proti předchozímu rekordnímu roku a návrat k dlouhodobému průměru před rokem 2020, kdy se objem úvěrů stavebních spořitelen pohyboval mezi 50 a 60 miliardami korun. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni vzrostl o deset procent, spořitelny jich uzavřely zhruba 572 tisíc. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.

Přečíst článek
Ústavní soud nevyhověl stížnosti Denisy Rohanové, prezidentských voleb se zúčastnit nemůže.e.

Vyloučení platí, Ústavní soud Rohanovou do voleb nepustí

Ústavní soud nevyhověl stížnosti Denisy Rohanové, prezidentských voleb se tak s konečnou platností účastnit nebude. Informaci přinesl iRozhlas.cz s odkazem na vyjádření předsedy soudu Pavla Rychetského. Oficiálně soud zatím výsledek neoznámil.

Přečíst článek
Náklady ve výrobě letos porostou, očekává to osm z deseti manažerů.

Polovina šéfů firem letos počítá s dvoucifernou inflací, ukazuje průzkum PwC

Polovina šéfů českých firem počítá i letos s dvoucifernou inflací. Na 80 procent generálních ředitelů zároveň očekává, že jim letos porostou vstupní náklady, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti PwC CEO Survey mezi více než 200 řediteli tuzemských podniků.

Přečíst článek
Vyšla autobiografie britského prince Harryho

Knihkupci otevřeli už o půlnoci. Vyšla skandální kniha prince Harryho

Po týdnech rozhovorů, úniků pasáží do médií a kontroverzních prohlášeních se na prodejních pultech s názvem Spare (Náhradník) objevila kniha britského prince Harryho, vévody ze Sussexu. Publikace vydavatelství Penguin Random House vyšla v angličtině a přeložená je do 15 dalších jazyků. Čeština mezi nimi zatím není. V internetovém obchodě Amazon je v Británii mezi knihami na prvním místě v prodejích a zájem o ni přiměl dnes některá londýnská knihkupectví otevřít už o půlnoci. Harry v knize přichází s čerstvou kritikou britské královské rodiny a reklama ji popisuje jako autobiografii, která prozradí vše.

Přečíst článek

News box

Palubní personál Lufthansy ✈ hodlá v pátek stávkovat. Odborový svaz UFO o tom informoval na svých internetových stránkách.

O složení delegace na summit NATO musí podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Univerzity rozhodnout premiér Andrej Babiš (ANO). Bude si muset vybrat mezi Motoristy jako koaličním partnerem a dobrým vztahem s Pražským hradem, řekl Mrklas.
Mezinárodní expedice 🌍 ve Weddellově moři v antarktické oblasti objevila ostrov, který dosud nebyl uveden na žádných mapách. Dnes to na svém webu oznámil bremerhavenský Institut Alfreda Wegenera (AWI), na jehož ledoborci Polarstern se vědci plaví. Výsledkem průzkumu je to, že ostrov je dlouhý 130 metrů a široký 50 metrů, nejvyšší část pak vyčnívá asi 16 metrů nad hladinou.
Česká měna dnes zpevnila 💪 k euru i dolaru. Oproti předchozímu závěru posílila k euru o 17 haléřů na 24,38 Kč/EUR a k dolaru o 37 haléřů na 20,85 Kč/USD.
Pražská burza reagovala na vyhlášení příměří na Blízkém východě výrazným růstem 💪. Index PX přidal 3,01 procenta na 2624,14 bodu. Je tak nejsilnější za více než měsíc. Výše zavřel naposledy 2. března. V zisku dnes skončila většina hlavních titulů, výjimkou byla energetická společnost ČEZ. 
Írán zastavil ropné tankery proplouvající Hormuzským průlivem 🛳 poté, co Izrael podle něj porušil nově podepsané dvoutýdenní příměří, informovala íránská agentura Fars. Dohoda mezi USA a Íránem, kterou zprostředkoval Pákistán, měla rovněž zajistit volnou plavbu touto úžinou.
Americká a íránská delegace přicestují ve čtvrtek do Islámábádu, kde se v pátek očekává zahájení mírových rozhovorů. S odvoláním na své pákistánské zdroje to píše agentura Reuters s tím, že americké diplomaty povede viceprezident J. D. Vance. Prezident USA Donald Trump mezitím řekl listu New York Post, že Vance se z bezpečnostních důvodů rozhovorů možná nezúčastní osobně.

Americké akcie po oznámení dvoutýdenního příměří mezi Spojenými státy a Íránem zahájily obchodování s výraznými zisky 💪. Index Nasdaq Composite přidává 3,65 procenta nad 22 821 bodů, zatímco širší index S&P 500 vykazuje růst o 2,1 procenta nad 6754 bodů. Dow Jonesův index má k dobru 0,85 procenta nad 46 978 bodů. Silný zájem je například o letecké společnosti. 

Maximální ceny paliv ⛽, které denně stanovuje ministerstvo financí, ve čtvrtek oproti dnešku mírně klesnou. Litr nafty bude nejvýše za 49,40 Kč, což je o 19 haléřů méně než dnes. Litr benzinu budou moci čerpací stanice prodávat maximálně za 43,05 Kč, tedy o 10 haléřů méně než dnes. Stále jsou však stanovené ceny nad cenovým průměrem z počátku tohoto týdne. Vyplývá to z cenového věstníku, který ministerstvo odpoledne zveřejnilo. Číst více
Kuvajt a Spojené arabské emiráty oznámily, že několik hodin po oznámení příměří mezi Washingtonem a Teheránem čelily vlně íránských úderů. Informovala agentura AFP. Naopak íránské ministerstvo ropného průmyslu podle agentury Reuters uvedlo, že jedna z íránských ropných rafinérií se dnes stala terčem "nepřátelského útoku".
Doporučujeme