Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Plot v Rözke na maďarsko-srbské hranici

Plůtky proti zvěři na finsko-ruské hranici nahradí třímetrové ploty proti Rusům

Finsko začalo stavět oplocení na hranici s Ruskem, aby posílilo svou bezpečnost. Informovala o tom stanice BBC News na svém webu s odvoláním na finskou pohraniční stráž. Bariéra má být podle ní dlouhá 200 kilometrů a vysoká tři metry, na její horní části bude ostnatý drát. Finsko s Ruskem sdílí nejdelší hranici ze zemí Evropské unie, měří přibližně 1300 kilometrů.

Přečíst článek
Americká automobilka Tesla postaví závod ve městě Monterrey v mexickém státě Nuevo León.

Tesla se vydává do Mexika, v Monterrey postaví nový závod

Americká automobilka Tesla postaví závod ve městě Monterrey v mexickém státě Nuevo León. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador o podmínkách výstavby v pondělí telefonicky hovořil s šéfem automobilky Elonem Muskem. Monterrey je průmyslovým centrem na severovýchodě Mexika.

Přečíst článek
Český státní dluh se loni zvýšil na rekordních 2,895 bilionu korun.

Český státní dluh nabobtnal na rekordních 2,895 bilionu korun

Český státní dluh se loni zvýšil na rekordních 2,895 bilionu korun. Výši dluhu potvrdilo ministerstvo financí, předběžně ji na stejné úrovni zveřejnilo už počátkem ledna. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275 033 korun. Státní dluh se meziročně zvýšil o 429 miliard korun. Míra zadlužení dosáhla 42,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP), od konce roku 2021 se zvýšila o 2,5 procentního bodu.

Přečíst článek
Evropský parlament zakáže svým zaměstnancům používat na služebních telefonech čínskou sociální síť TikTok.

Tažení proti TikToku. Evropský parlament se ho chystá zakázat zaměstnancům

Evropský parlament zakáže svým zaměstnancům používat na služebních telefonech čínskou sociální síť TikTok s odkazem na možné bezpečnostní hrozby. Agentuře Reuters to prozdradil nejmenovaný unijní činitel. Zaměstnanci nebudou smět TikTok používat ani na soukromých zařízeních, na nichž mají zároveň nainstalované pracovní aplikace.

Přečíst článek
Sedm z deseti živnostníků a firem očekává, že budou muset v příštích měsících zdražovat své výrobky a služby.

Sedm z deseti živnostníků bude muset zdražit, ukazuje průzkum. Přinutí je inflace

Sedm z deseti živnostníků a firem očekává, že budou muset v příštích měsících zdražovat své výrobky a služby. Tempo růstu cen by ale mělo zvolnit a postupně se dostat k deseti procentům. Vyplývá to z průzkumu mezi podnikateli, který zpracovala Hospodářská komora.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Demonstranti z řad původních obyvatel a ekologických aktivistů, včetně Švédky Grety Thunbergové, zablokovali přístup k několika norským ministerstvům.

Zachraňte soby. Greta Thunbergová přitvrzuje v protestu proti turbínám

Demonstranti z řad původních obyvatel a ekologických aktivistů, včetně Švédky Grety Thunbergové, zablokovali přístup k několika norským ministerstvům. Požadují odstranění větrných turbín z pastvin, které tradičně využívají domorodí chovatelé sobů Sámové, informovala agentura Reuters.

Přečíst článek
Provozovatel internetové encyklopedie Wikipedia dostal v Rusku další pokutu, tentokrát kvůli údajnému „šíření dezinformací” v heslech o ruské armádě.

Provozovatel Wikipedie dostal v Rusku další pokutu, nyní kvůli heslům o armádě

Provozovatel internetové encyklopedie Wikipedia dostal v Rusku další pokutu, tentokrát kvůli údajnému „šíření dezinformací” v heslech o ruské armádě. Soud rozhodl, že americká nezisková společnost Wikimedia má zaplatit dva miliony rublů (asi 600 tisíc korun korun), její zástupci zvažují odvolání, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek
Větrné elektrárny loni pokryly v Česku sedmnáctkrát méně spotřeby než je evropský průměr

Česko zaspalo. Větrné elektrárny loni pokryly sedmnáctkrát méně spotřeby, než je evropský průměr

Větrné elektrárny loni v Česku pokryly jedno procento spotřebované elektřiny. Jejich podíl navíc v posledních letech stagnuje. Česká republika tak výrazně zaostává za evropských průměrem, na celém kontinentu větrné elektrárny pokrývají 17 procent spotřeby a svůj podíl dál zvyšují. Vyplývá to z dat evropské větrné asociace Wind Europe. Podle zástupců oboru je problémem délka přípravy staveb.

Přečíst článek
Akcie Tesly znovu udělaly Muska nejbohatším člověkem planety

Akcie Tesly znovu udělaly Muska nejbohatším člověkem planety

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk se podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg znovu stal nejbohatším člověkem na světě. Pomohl mu k tomu letošní růst akcií Tesly. V prosinci Muska v čele žebříčku vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník skupiny LVMH., která se věnuje prodeji luxusního zboží. Arnault je nyní podle tohoto žebříčku na druhém místě, v jiném žebříčku je stále první.

Přečíst článek
Andrej Babiš na tiskové konferenci, na které poblahopřál Petru Pavlovi k vítězství ve volbách.

Babišův fond koupil kliniku ve Španělsku. V merku jich má ještě dalších šest

Investiční holding Hartenberg ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) koupil kliniku na umělé oplodnění ve španělské Valencii. Informuje o tom server Seznam Zprávy. Hodnota akvizice není známá. Podle serveru půjde o stovky milionů korun.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Živo kolem fondu WCA. Je v konkurzu, dluží dvě miliardy a o dění se zajímá policie

Živo kolem fondu WCA. Je v konkurzu, dluží miliardy, vlastí jen ojeté audi a zajímá se o něj policie

Městský soud v Praze poslal v pondělí do konkurzu fond WCA International, do kterého podle advokáta věřitelů Petra Veselého investovalo přes 5000 lidí více než dvě miliardy korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku a vyjádření Veselého.

Přečíst článek
Viceprezident tabákové společnosti Habanos Javier Terrés vychutnává doutník v klubu a prodejně La Casa Del Habanos, první reprezentativní prodejně kubánských doutníků v ČR, která byla otevřena 12. ledna 2007 v Praze.

Evropané vykouřili polovinu produkce doutníků Habanos. A tržby výrobce utěšeně stouply

Tržby největšího kubánského výrobce doutníků Habanos v loňském roce vzrostly o dvě procenta na 545 milionů dolarů (12,2 miliardy korun). Firmě, která se zotavuje po pandemii nemoci COVID-19 a škodách způsobených velkým hurikánem, pomohla poptávka od zákazníků v Evropě.

Přečíst článek
Postcovidové zotavení trhu vytáhlo zisk České spořitelny o dvě pětiny

Postcovidové zotavení trhu vytáhlo zisk České spořitelny o dvě pětiny

České spořitelně (ČS) loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 42,2 procenta na 20,2 miliardy korun. Podle banky je za tím výrazně vyšší provozní výsledek odrážející obchodní růst a celkové zotavení po pandemii COVID-19. Provozní zisk dosáhl 28,5 miliardy korun, meziročně vzrostl o 30 procent, uvedla banka.

Přečíst článek
Z tříapůlmilionového Kyjeva za dva týdny ruské invaze uprchla asi polovina jejich obyvatel, uvedl starosta Vitalij Kličko.

ČR má nejvíce uprchlíků z Ukrajiny v přepočtu na obyvatele. Dvě pětiny chtějí zůstat

Vrátit se na Ukrajinu z Česka plánuje 37 procent lidí, kteří sem ze země napadené Ruskem uprchli před válkou. Zhruba stejný podíl chce zůstat, nebo zůstat a pravidelně dojíždět na Ukrajinu, pětina ještě neví, jak bude postupovat. Vyplývá to z průzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA) v deseti unijních zemích, který se uskutečnil loni na přelomu srpna a září. Zahrnuje odpovědi přibližně 14 500 lidí.

Přečíst článek
Joe Biden, americký prezident

Bidenova vláda vytáhla do boje proti práci dětí. Třeba ve Fordu či Walmartu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila rozsáhlý program, který má zamezit zneužívání dětských imigrantů k práci v amerických firmách. Deník The New York Times (NYT) v sobotu publikoval rozsáhlý text o „brutálních podmínkách", v nichž napříč Spojenými státy pracují neplnoletí přistěhovalci převážně ze středoamerických zemí. Podle deníku do USA bez rodičů za poslední dva roky přišlo 250 tisíc dětí.

Přečíst článek

News box

Ukrajinská premiérka 👩 Julija Svyrydenková dnes parlamentu předložila svou demisi, uvedla agentura Reuters s odvoláním na předsedu zákonodárného sboru Ruslana Stefančuka, podle něhož se poslanci věcí budou brzy zabývat. První kroky k vytvoření nové vlády by podle Reuters parlament mohl učinit už v úterý.
Skupina 12 států USA v čele s Kalifornií podala žalobu s cílem zablokovat převzetí americké mediální firmy Warner Bros. Discovery domácím konkurentem Paramount Skydance za 110 miliard dolarů (zhruba 2️⃣,3️⃣ bilionu korun). Tvrdí, že spojení podniků omezí konkurenci v distribuci filmů a v kabelové televizi. Informují o tom dnes agentury.
Nejen plánovaná restrukturalizace v koncernu Volkswagen, ale i další faktory jako čínská konkurence nebo americká cla mohou vyvolávat obavy odborů z vývoje v českých závodech Škoda Auto, uvedl předseda podnikové rady Odborů KOVO ve Škoda Auto 👨 Jaroslav Povšík. Škoda Auto už dříve uvedla, že plán omezení výroby koncernu nemá přímý dopad na aktivity tuzemské automobilky.
Unijní ministři zahraničí v Bruselu debatovali o třech variantách, kterými Evropská komise navrhuje omezit či  zastavit dovoz z nelegálních židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové měl největší podporu třetí z návrhů, který hovoří o úplném zákazu dovozu. Jak velká tato podpora byla, ale neupřesnila. Jde o nejpřísnější možnost, o které EK hovoří.
Lídři devíti evropských zemí se 🤝 dohodli s Ukrajinou na založení koalice pro integrovanou evropskou obranu proti balistickým střelám. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na dnešní prohlášení koalice. Česká republika se na této iniciativě nepodílí.
Evropská komise schválila dalších 25 miliard korun pro Českou republiku 💰 na plnění reforem a strategických investic v Národním plánu obnovy. Jde o šestou platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Peníze musí ještě definitivně potvrdit Hospodářský a finanční výbor Rady EU. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). 
Americký prezident Donald Trump uvedl, že Spojené státy obnovují blokádu vůči Íránu v Hormuzském průlivu a že budou od lodí za zajištění bezpečnosti vybírat poplatky. Šéf Bílého domu to napsal na své sociální síti Truth Social. 
Celosvětové dodávky chytrých telefonů se v letošním druhém čtvrtletí meziročně 📉 snížily o 11 procent. Zaznamenaly tak nejslabší druhé čtvrtletí od roku 2013, informovala dnes analytická společnost Counterpoint Research s odvoláním na své předběžné odhady.
Francouzský prezident 👨 Emmanuel Macron dnes varoval evropské země před nacionalismem v evropské obraně v době rostoucích výdajů na zbrojení. Podle něj přináší riziko zpoždění a roztříštěnosti, uvedl podle agentur AFP a Reuters. V projevu také vyzdvihl, že Evropa investicemi do obrany ukazuje, že je ochotna bránit mír.
Společnosti Mobis Automotive Czech, která v Nošovicích na Frýdecko-Místecku dodává moduly automobilce Hyundai, 📉 klesly v roce 2025 tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží o 3,14 miliardy na 56,07 miliardy korun. Pokles představoval 5,3 procenta. Čistý zisk ale firmě meziročně vzrostl o 357,4 milionu, čili skoro o třetinu, na 1,5 miliardy korun.