Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Garanční systém vyplatil klientům padlé Sberbank přes 25 miliard

Uzavřená pobočka ruské banky Sberbank s barvou potřísněnými dveřmi a výlohami na Strossmayerově náměstí v Praze 26. února 2022.
ČTK
 ČTK

Garanční systém finančního trhu vyplatil za 12 měsíců prostřednictvím poboček Komerční banky náhradu vkladů více než 87 tisíc klientů zkrachovalé Sberbank CZ. Získali 25,362 miliardy korun, to je 98 procent celkových nároků. Největší výplata náhrad vkladů v historii českého systému pojištění vkladů pokračuje i rok po pádu Sberbank CZ.

Reklama

Náhrady vkladů ze zkrachovalé Sberbank CZ začal Garanční systém vyplácet 9. března 2022, tedy sedm pracovních dnů po pádu banky.

Nejvíce klientů si chodilo pro náhradu vkladů v prvních dnech po zahájení výplat, uvedla výkonná ředitelka Garančního systému Renáta Kadlecová. "Hned ve středu 9. března to bylo 13 348 klientů, následující den 7971, v pátek 11. března 6301 klientů. Během března si pro náhradu vkladů přišly na pobočky Komerční banky zhruba dvě třetiny klientů banky. Od konce března se pak počty za den pohybovaly v rámci středních a nižších stovek,“ řekla.

Garanční systém má zákonnou povinnost zahájit výplatu náhrad vkladů z padlé finanční instituce do sedmi pracovních dní ode dne, kdy Česká národní banka oznámí, že finanční instituce nedokáže dostát svým závazkům. Takto to bylo i v případě Sberbank CZ, kdy pád banky nastal téměř ze dne na den. Co se týče finančního objemu, šlo navíc o největší výplatu náhrad vkladů.

Uzavřená pobočka ruské banky Sberbank s barvou potřísněnými dveřmi a výlohami na Strossmayerově náměstí v Praze 26. února 2022.

Česká spořitelna může odkoupit portfolio úvěrů Sberbanky, má souhlas ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil České spořitelně odkup úvěrového portfolia Sberbank CZ, která přišla o bankovní licenci. Odkup podléhá i povolení České národní banky (ČNB).

Přečíst článek

Reklama

"Co do výše pojištěných vkladů je výplata Sberbank tou největší. Co se týče počtu vyplácených klientů, největší výplatou v historii byla výplata klientů zkrachovalé Union banky v roce 2003. Tehdy šlo o 130 tisíc klientů. Sberbank je ale se svými více než 121 tisíc klienty hned na druhém místě,“ uvedla Kadlecová.

Na vyzvednutí náhrady vkladů mají klienti Sberbank CZ ze zákona tři roky. Dalších zhruba 34 tisíc klientů má čas do 10. března 2025. „Mezi klienty padlých finančních institucí, kteří mají nárok na výplatu náhrady vkladů, je často velké množství těch, kteří měli na účtech malé zůstatky. Není výjimkou, že si takoví klienti pro náhradu ani nepřijdou. Jednoduše se jim nevyplatí kvůli jednotkám korun jet na pobočku vyplácející banky,“ řekla Kadlecová. Nevyzvednuté peníze zůstávají v Garančním systému a jsou určeny k dalším výplatám náhrad vkladů.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Sberbank

Putinova válka pohřbívá ruské banky. Zisk jim loni klesl o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard korun). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to ruská centrální banka.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Kreditní karta, ilustrační foto

Opatrnosti není nikdy dost. Jak nastavit platební kartu před zneužitím v cizině?

Přečíst článek
Drobní investoři se už téměř rok stahují z evropských realitních fondů

Bleskové europlatby musí do roku 2027 zvládat všechny banky. V Česku to zatím umí jen tři

Přečíst článek

Peníze přes telefonní číslo už umí posílat sedm bank. Češi se platby na kontakt ale stále učí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme