Reklama

Zlato je vysoko, Nordgold toho využije. Chystá se na burzy v Moskvě a Londýně

Nordgold, zlato, těžba zlata, Rusko,
Nordgold
 ČTK

Ruský těžař zlata Nordgold plánuje uvést své akcie na burzy v Moskvě a Londýně. Podle listu Financial Times (FT) se tak podnik snaží využít obnoveného růstu ceny zlata. Nordgold, který ovládá rodina ruského oligarchy Alexeje Mordašova, má v plánu vyplácet i dividendy. Firma má aktivity v Rusku, Kazachstánu a ve východní Africe, připomněla agentura Bloomberg.

Zájem investorů o těžaře zlata v loňském roce vzrostl, když cena žlutého kovu vystoupila na rekord. Následný pokles ceny však letos v březnu přiměl jiného ruského těžaře, firmu GV Gold, odložit plánovaný vstup na burzu na neurčito. Od té doby nicméně cena zlata opět výrazně stoupla a tento týden se vyšplhala až nad 1916 dolarů (asi 40 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Dostala se tak na nejvyšší úroveň od 8. ledna.

Investoři nyní nakupují zlato kvůli obavám z růstu inflace. Analytici ze společnosti ANZ Research předpokládají, že ve druhé polovině letošního roku cena zlata opět dosáhne psychologicky důležité hranice 2000 dolarů za troyskou unci, kterou poprvé pokořila loni v srpnu.

Loňská produkce společnosti Nordgold činila milion troyských uncí zlata. Firma hodlá v příštích třech letech produkci zvýšit o 20 procent, upozornila agentura Reuters.

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme