Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Záchrana pro Liberty Ostrava? Jednáme s významným českým investorem, uvedl Stanjura

Zastavená výroba v Liberty Ostrava
Česká televize
 ČTK

Vláda je v kontaktu s významným českým investorem, jenž zvažuje vstup do hutní společnosti Liberty Ostrava, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Reklama

Konkrétní zatím nebyl, detaily je připraven zveřejnit během několika příštích dnů či týdnů, záležet bude na dalším vývoji kolem insolvenčního řízení. Ministr zároveň ujistil, že stát bude prostřednictvím úřadu práce vyplácet zaměstnancům firmy tři měsíce jejich mzdu.

Hutní podnik Liberty Ostrava oznámil, že ustupuje od preventivní restrukturalizace a žádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona. Zahájí kroky směřující k prodeji ostravských provozů. Současné finanční ztráty podniku činí denně přibližně milion eur, tedy v přepočtu zhruba 25 milionů korun. Zda na sebe podala insolvenční návrh, firma neuvedla. Ze zprávy podniku vyplývá, že zaměstnancům zřejmě nebude vyplácet mzdy. I s dceřinými firmami má Liberty Ostrava přibližně 5100 zaměstnanců.

FOTOGALERIE: Podívejte se do ostravských hutí Liberty

Reklama

Nekvalitní reorganizační plán

Podle Stanjury se potvrdily pochyby o reorganizačním plánu firmy, které vláda v minulých měsících projevila. „Byl nekvalitní a nedostatečný a dnešním krokem to v podstatě potvrdili,“ řekl ministr. Několikaměsíční soudní moratorium, které hutní firmu chránilo před věřiteli, podle Stanjury problémy podniku ještě prohloubilo.

Pohled na vrtnou soupravu

Čtyři kilometry pod zemí. Obří vrt zkoumá významné ložisko ropy na Moravě

Geologové a vrtaři Moravských naftových dolů (MND) dokončují nejhlubší vrt za uplynulá tři desetiletí. Průzkum se koná u obce Krumvíř na Břeclavsku. Finální hloubka je 4,34 kilometru a kompletně vyvrtáno bude v druhé polovině června. Průzkumný vrt slouží k objevení významného ložiska ropy a plynu na jižní Moravě. 

Přečíst článek

Mezi věřitele Liberty Ostrava patří mimo jiné i státní pojišťovna EGAP. Stanjura v této souvislosti zdůraznil, že stát bude dělat veškeré možné kroky, aby o peníze nepřišel. EGAP v minulosti za huť zaplatila úvěr asi 1,5 miliardy korun poskytnutý před třemi lety bankou Greensill. Dluh je podle vlády zajištěný.

Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Před věřiteli, kterých je okolo 1300, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty už dříve uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Věřitelům Liberty předložila původně restrukturalizační plán. Podle firmy ho věřitelé schválili, teď se čekalo, až ho schválí i soud. Nyní od něj podnik ustoupil.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme