Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk uvedl, že má problém se zavedením cel na dovoz elektromobilů z Číny. Nedávno tvrdil opak

Elon Musk
ČTK
 ČTK

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk nesouhlasí s rozhodnutím prezidenta Joea Bidena výrazně zvýšit cla na dovoz elektromobilů z Číny. Účastníkům pařížské konference věnované vyspělým technologiím ve čtvrtek prostřednictvím telemostu řekl, že ho oznámení překvapilo. Ještě v lednu multimiliardář Musk říkal, že čínští výrobci aut zničí konkurenty z jiných zemí, pokud nebudou existovat žádné obchodní překážky. Informuje o tom BBC.

Reklama

Biden minulý týden oznámil, že Spojené státy výrazně zvýší cla na dovoz mnoha produktů z Číny. V případě elektromobilů se clo od srpna zvýší na čtyřnásobek, ze současných 25 na 100 procent. U lithium-iontových baterií pro elektromobily se clo zvýší ze 7,5 na 25 procent. „Ani Tesla, ani já jsme o tato cla nežádali,“ řekl Musk.

Musk: Tesle se v Číně daří

Bílý dům uvedl, že vyšší cla jsou reakcí na nespravedlivou politiku a že jejich cílem je chránit pracovní místa v USA. „Ve skutečnosti mě překvapilo, když byla ta cla oznámena. Věci, které brání svobodnému obchodu nebo které deformují trh, nejsou dobré,“ řekl Musk. Tesla podle něj na čínském trhu konkuruje docela dobře i bez cel a bez podpory.

Biden zachovává cla, která zavedl jeho republikánský předchůdce Donald Trump, a zároveň zvyšuje cla jiná. Nová opatření ovlivní dovoz čínského zboží v objemu zhruba 18 miliard dolarů (asi 410 miliard korun) ročně. Spojené státy loni podle amerických statistiků dovezly z Číny zboží celkem za 427 miliard dolarů, jejich vývoz do Číny pak dosáhl 148 miliard dolarů.

Minulý týden Biden prohlásil, že nedovolí, aby Čína „nespravedlivě ovládla trh“ s elektromobily a dalším klíčovým zbožím, včetně baterií, počítačových čipů a základních zdravotnických potřeb. Čína uvedla, že s Bidenovým krokem nesouhlasí a že přijme odvetná opatření. Tento týden zahájila antidumpingové vyšetřování dovozu široce používaného plastu z USA, Evropské unie, Tchaj-wanu a Japonska.

Reklama

Oznámení čínského ministerstva obchodu, že prošetří dovoz kopolymeru polyoxymethylenu, který se používá v elektronice a v automobilech, je považováno za signál, že Čína ve svých obchodních sporech s USA a Evropou vrátí úder. Čína také tento týden naznačila, že u větších aut s benzinovým motorem, která se dovážejí ze zemí EU a z USA, by mohla zvýšit clo až na 25 procent. Evropská komise, která dohlíží na obchodní politiku EU, si dala lhůtu do 4. července, aby rozhodla, zda zavede opatření proti dovozu elektrických aut vyrobených v Číně.

Volkswagen a BMW varují před cly na dovoz elektromobilů z Číny do EU

Zavedením cel na dovoz elektromobilů z Číny se EU střelí do vlastní nohy, uvedl šéf BMW

Vedoucí představitelé německých automobilek Volkswagen a BMW varovali před zavedením nových cel na dovoz elektromobilů od čínských výrobců do Evropské unie.

Přečíst článek

Čínská armáda pokračuje v manévrech kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda i nadále krouží kolem Tchaj-wanu. Cvičení má „prověřit schopnost převzít moc“

Čína pokračuje druhým dnem ve vojenském cvičení v okolí Tchaj-wanu, do kterého zapojila různé druhy vojsk. Podle agentury Reuters to oznámila čínská armáda. Tchajwanská vláda cvičení už dříve odsoudila a vyslala své ozbrojené síly, aby monitorovaly čínské síly.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Americký prezident Joe Biden

Biden vyrazil do boje s elektromobily z Číny. Cla na jejich dovoz zvýšil na sto procent

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme