Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Válka mění zaměření producenta letadel Antonov, ten přechází na výrobu dronů

Ukrajinský producent letadel Antonov přechází na výrobu dronů
iStock
 ČTK

Ukrajinská společnost Antonov rozšiřuje výrobu dronů, a v reakci na ruskou invazi tak diverzifikuje svou dosud dominantní produkci dopravních letadel. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na prezentaci ukrajinského holdingu zastřešujícího zbrojního průmysl.

Reklama

Drony vyrobené a upravené na Ukrajině hrají významnou roli ve válce proti Rusku. Dříve neoznámený krok společnosti Antonov je v souladu s cílem Ukrajiny stát se globálním centrem pro výrobu dronů a směrovat investice do odvětví, které se od počátku roku 2022 dramaticky rozrostlo.

Antonov otevřel nové dronové centrum „s cílem posílit výrobní kapacity bezpilotních systémů a poskytovat podporu soukromým výrobcům bezpilotních systémů, pokud jde o odborné znalosti a služby“, uvádí se v prezentaci společnosti Ukroboronprom, která zastřešuje ukrajinský obranný sektor.

FOTOGALERIE: Antonov AN-225 Mrija. Jak vypadal před ruským útokem a po něm?

Výroba dronů by mohla podpořit letecké firmy založené v dobách Sovětského svazu, které v Rusku ztratily významného zákazníka a utrpěly rozsáhlé škody v důsledku ruských útoků.

Antonov pod hlavičkou Ukroboronpromu i v minulosti navrhoval a vyráběl bezpilotní letouny, včetně modelu Horlycja. Těžiště výroby ale dlouho spočívalo na dopravních letadlech. Symbolickou ranou tohoto přístupu bylo na začátku války zničení letounu An-225 Mrija, který byl ve své době největším nákladním letounem na světě.

Jakkoliv výroba nákladních letadel bude pokračovat, nové centrum pro bezpilotní letouny by nyní mohlo lépe sloužit válečným potřebám Ukrajiny a dát inženýrům Antonova větší uplatnění, řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s plány společnosti. Tato osoba nemohla vystoupit pod jménem, protože plány Antonova v oblasti dronů zatím nejsou veřejné.

NATO příští rok uskuteční největší vojenské cvičení od studené války

NATO otestuje připravenost vojáků. Aliance uspořádá největší cvičení od studené války, Češi účast zvažují

Severoatlantická aliance plánuje příští rok největší společné vojenské cvičení od studené války. Jak napsal britský list Financial Times, aliance se chystá shromáždit 41 tisíc vojáků s cílem otestovat připravenost odrazit případnou ruskou agresi vůči jednomu ze členů NATO.

Přečíst článek

Zdroj dodal, že zkušenosti Antonova s nákladními letadly by se mohly uplatnit i u dálkových bezpilotních letounů. Ukrajinským ozbrojeným silám by to poskytlo možnost zasáhnout cíle hlouběji na ruském území.

Kyjev se k odpovědnosti za útoky na ruské území nehlásí, podle odborníků a západních představitelů ale stojí za zintenzivněním dronových útoků z poslední doby.

Nové středisko Antonova nabízí například aerodynamické testování, vytváření plně funkčních simulátorů pro výcvik operátorů bezpilotních letounů či vývoj standardů součástek, uvádí se dále v prezentaci.

Ukrajina použila vzdušné bezpilotní letouny k útoku na letiště a ruské jednotky a hladinové drony proti lodím a mostu. Prezentuje se také jako místo pro testování inovací bezpilotních letounů světových výrobců. To vše „naživo“, v podmínkách boje.

Export zbraní z ČR se loni téměř zdvojnásobil na 30 miliard korun

Česko loni vyvezlo nejvíc zbraní v historii, téměř polovina zamířila na Ukrajinu

Hodnota vývozu zbraní a dalšího bezpečnostního materiálu z České republiky loni dosáhla přibližně 30 miliard korun, meziročně se téměř zdvojnásobila, uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Loňský export byl podle něj nejvyšší. Objem výroby proti roku 2021 stoupl přibližně o pětinu na více než 50 miliard korun, uvedl Hynek.

Přečíst článek

Ukrajina byla po zahájení ruské invaze 24. února 2022 odkázána především na zahraniční drony. Nyní je ale díky intenzivní podpoře nových výrobců schopna vyrábět značné množství různých typů bezpilotních prostředků.

Poměr domácích a zahraničních dronů v ukrajinském arzenálu je těžké odhadnout vzhledem k vysokému počtu používaných systémů, jejich rychlé spotřebě a také utajení.

Podle nedávných prohlášení vysoce postavených činitelů má Ukrajina přibližně 200 výrobců dronů a její ozbrojené síly podepsaly smlouvy na dodávky 30 nových modelů dronů domácí výroby. Většina producentů jsou start-upy založené až po invazi, působí v malém měřítku a často jim chybí výrobní kapacita a podpora průmyslu potřebná k tomu, aby se z nich stali významnými hráči.

Ukrajinští představitelé uvádějí, že chtějí využít domácí inženýrské talenty vzdělané v dobách Sovětského svazu k rozvoji poválečné ekonomiky. V rámci toho byl mohla vznikat pracovní místa i v dronovém průmyslu.

Menší ukrajinský výrobce dronů, kterého letos navštívila agentura Reuters, zaměstnává bývalé inženýry z Antonova, kteří vyrábějí drony s dlouhým doletem.

Výroba ve společnosti Nymwag, která vyrábí kontejnerové a cisternové železniční vagony

Lukáš Kovanda: Český průmysl Mongoly nepotřebuje. Potřebuje roboty a modernizaci

Počet obyvatel České republiky se nezadržitelně blíží hodnotě jedenácti milionů. Ke konci letošního června mělo Česko přesně 10 873 553 obyvatele. To je meziročně o zhruba 114 tisíc osob více. Rozsah přírůstku obyvatelstva se však v letošním prvním pololetí citelně snížil. Zatímco loni v prvním pololetí Česku přibylo takřka 243 tisíc obyvatel, letos už to bylo jen přibližně 46 tisíc osob.

Přečíst článek

Prezentace se shoduje s restrukturalizací holdingu Ukroboronprom, jejímž cílem je přilákat více zákazníků, a posílit tak roli Ukrajiny v mezinárodním obranném sektoru.

„Obranný sektor bude na Ukrajině velice brzy jedničkou,“ řekl agentuře Reuters ukrajinský ministr strategického průmyslu Oleksandr Kamyšin s tím, že bezpilotní letouny jsou nezbytnou součástí investic do leteckého průmyslu. „Musíme se zaměřit na lokální výrobu většího množství zbraní a munice,“ dodal.

V prezentaci také zaznělo, že Ukroboronprom hodlá odprodat asi 50 procent svých aktiv, která byla vyhodnocena jako "neefektivně využívaná a nesouvisející s výrobou".

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme