Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Český průmysl Mongoly nepotřebuje. Potřebuje roboty a modernizaci

Výroba ve společnosti Nymwag, která vyrábí kontejnerové a cisternové železniční vagony
ČTK
Lukáš Kovanda

Počet obyvatel České republiky se nezadržitelně blíží hodnotě jedenácti milionů. Ke konci letošního června mělo Česko přesně 10 873 553 obyvatele. To je meziročně o zhruba 114 tisíc osob více. Rozsah přírůstku obyvatelstva se však v letošním prvním pololetí citelně snížil. Zatímco loni v prvním pololetí Česku přibylo takřka 243 tisíc obyvatel, letos už to bylo jen přibližně 46 tisíc osob.

Reklama

Za uplynulých deset let přibylo Česku zhruba 360 tisíc obyvatel. Bez imigrantů ze zahraničí, zejména z Ukrajiny, by ovšem Česko nadále vymíralo. Přirozený přírůstek byl totiž letos v prvním pololetí záporný, jako loni.

Loni v prvním pololetí Česko vykazovalo výrazný nárůst imigrantů z důvodu války na Ukrajině. Letošní meziroční pokles přistěhovalých o takřka 200 tisíc osob je projevem postupné stabilizace migračních toků souvisejících s válkou a také „zamrznutí“ tamní války s ruským agresorem. Podstatná část ukrajinských imigrantů, zřejmě čtvrtina z nich, se v Česku zamýšlí usadit trvaleji, jak plyne z příslušných průzkumů mínění mezi nimi

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Inflace klesá už jen nepatrně, je stále čtyřikrát vyšší než cíl České národní banky a letos už výrazněji neklesne. Nahoře ji drží vysoké ceny energií a odeznívající efekt vysoké srovnávací základny loňského roku, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Letos začátkem září ministerstvo vnitra evidovalo takřka 366 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, zejména se ovšem jedná o ženy a děti. Sedm s deseti z nich se potýká s chudobou a pokud již Ukrajinci obsazují pracovní pozice v Česku, tak často neodpovídají jejich kvalifikaci. Ovšem například české stavebnictví je na ukrajinských pracovnících silně závislé, pročež jak pandemie covidu, tak nynější válka, kdy se ukrajinští muži museli či musejí vracet do vlasti, představuje výzvu pro celou tuzemskou ekonomiku. 

Tuzemský průmysl nyní žádá více zahraničních pracovníků, a to například ze zemí, jako je Mongolsko, protože jinak nezvládá vyřizovat zakázky. Je ovšem otázka, zda více pracovníků ze zahraničí typu Mongolska pouze nekonzervuje stav české ekonomiky jako hospodářství s poměrně nízkou přidanou hodnotou. Tuzemský průmysl by se měl spíše než po Mongolech poohlížet po robotech a celkové modernizaci své výroby tak, aby dokázal zajistit vyšší přidanou hodnotu. Mongolští pracovníci bohužel nezajistí, aby se Česko vysmeklo z pasti středně rozvinuté ekonomiky, v níž v uplynulém desetiletí uvízlo. 

Další komentáře Lukáše Kovandy čtěte zde:

Dalibor Martínek: Levná práce končí. Blíží se smršť propouštění

Dalibor Martínek: Levná práce končí. Blíží se smršť propouštění

V Česku je podle oficiálních dat statistického úřadu asi čtvrt milionu nezaměstnaných. Je to nízké číslo, podle údajů Eurostatu je to 2,7 procenta populace, druhé nejnižší číslo v rámci Evropské unie. Méně nezaměstnaných už je podle těchto dat jen na Maltě, 2,5 procenta. Prostě to vypadá, že v Česku všichni makají. Ne na dlouho. Situace se brzo změní. Nezaměstnanost v ČR po letech poroste, míní komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.

Přečíst článek

Reklama

Související

Kondice českého průmyslu se zhoršuje nepřetržitě už přes půldruhého roku

Lukáš Kovanda: Český průmysl v úzkých. Jeho kondice se už dlouho nepřetržitě zhoršuje

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme