Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V kauze Xixoio stíhá policie dva lidi a firmu za podvedení tří tisícovek klientů

Richard Watzke, šéf Xixoio
blog Xixoio
 ČTK

Policie zahájila v kauze investiční společnosti Xixoio stíhání dvou lidí a jedné firmy za podvod. Škodu způsobenou klientům vyčíslila na nejméně 353 milionů korun, poškozených zákazníků eviduje 2931. Obviněným hrozí až deset let vězení, sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Reklama

Při razii loni v listopadu zadrželi policisté dva lidi - podle médií zakladatele a majitele Xixoio Richarda Watzkeho a šéfa představenstva Henryho Ertnera. NCOZ nyní jména obviněných nesdělila, podle Ibeheje jsou oba stíháni na svobodě. 

Vyšetřovatelé tvrdí, že obvinění nabízeli pod nepravdivou legendou zhodnocení úspor zákazníků v podobě investic "do ekosystému XIXOIO". Investory údajně nepravdivě informovali o průběhu a výsledcích projektu, a to zejména pomocí prezentace firmy, která měla vytvořit dojem úspěšného budování ekosystému XIXOIO a růstu hodnoty tokenu XIX.

„Takto vylákané finanční prostředky byly podle našich zjištění použity zejména na nákladný provoz společnosti, provize a pro osobní spotřebu obviněných osob,” popsal Ibehej. Z klientů, mezi nimiž byli jednotlivci i firmy, obvinění podle kriminalistů vylákali nejméně 339 253 008 korun a 571 668 eur, tedy zhruba 13,9 milionu korun.

Richard Watzke, šéf Xixoio zatím zůstává v cele předběžného zadržení.

Policie podezírá Xixoio z podvodu, škoda je půl miliardy

Policisté po úterním zásahu podezírají vedení firmy Xixoio obchodující s digitálními aktivy z podvodu a praní špinavých peněz, uvedl server Seznam Zprávy.

Přečíst článek

Reklama

Varují kriminalisté i ČNB

Po razii, která se uskutečnila loni v listopadu, informovala centrála o tom, že zajistila majetek v hodnotě zhruba 50 milionů korun včetně dvou aut a rodinného domu. Tehdy nikoho neobvinila, uvedla však, že řeší podezření ze spáchání podvodu a praní špinavých peněz.

Xixoio se už dříve hájila tím, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů. V interním prohlášení, z nějž po razii citovaly servery Deník N a Seznam Zprávy, firma ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí a uložený na tzv. blockchainu, který Xixoio vyvinulo.

Na případu se podílel Finanční analytický úřad, věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. „Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků,” zopakoval nyní Ibehej. Česká národní banka varovala veřejnost před investicemi do tokenů už rok před razií a výslovně zmínila právě Xixoio. Z prezentace firmy mohli lidé podle centrální banky získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované.

NFT byly kdysi žhavou investicí, dnes zažívají horké chvilky

Trh s digitálním uměním dosáhl vrcholu na začátku roku 2022. Od té doby se nadšení investorů vytratilo. Část sběratelů se dokonce cítí podvedená a obrací se na soud.

Přečíst článek

Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried

Příběh Sama Bankmana-Frieda. Muže, který zpronevěřil miliardy dolarů

Vinen. Tak rozhodl americký soud o zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Samu Bankmanovi-Friedovi. Ten zpronevěřil miliardy, a podle prokuratury je jedním z největších podvodů v historii Spojených států.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme