Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Příběh Sama Bankmana-Frieda. Muže, který zpronevěřil miliardy dolarů

Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried
profimedia.cz
Stanislav Šulc

Vinen. Tak rozhodl americký soud o zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Samu Bankmanovi-Friedovi. Ten zpronevěřil miliardy, a podle prokuratury je jedním z největších podvodů v historii Spojených států.

Reklama

Mladému podnikateli, po uznání viny, hrozí desítky let za mřížemi. Vinu mu porota uznala ve všech sedmi bodech obžaloby po měsíc trvajícím procesu. Výši trestu si podnikatel, který je od srpna ve vazbě, vyslechne 28. března 2024. Očekává se, že se jeho obhájci proti verdiktu odvolají.

Záporák roku

Kdyby se udílel titul pro největšího záporáka globálního byznysu, poprali by se o tento titul dva muži. Elon Musk a pak Sam Bankman-Fried, o němž do loňska v Česku slyšelo jen pár zasvěcenců a čtenářů amerických byznysových magazínů. SBF, jak se mladíkovi běžně říká, totiž dokázal udělat takový průšvih na kryptoměnovém trhu, že se z něj tento oklepávat roky. Pokud se z něj vůbec oklepe. Začalo to v roce 2022.

Další šéf zkrachovalé kryptoburzy za mřížemi. Kauce bude Mashinského stát desítky milionů

Šéf padlé kryptoburzy Mashinsky za mřížemi. Kauce bude stát „Robina Hooda z krypta” miliardu

Úřady ve Spojených státech zadržely zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alexe Mashinského. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Sedmapadesátiletý Mashinsky čelí obviněním z podvodů a manipulací.

Přečíst článek

Příběh Sama Bankmana-Frieda trochu připomíná příběh Elizabeth Holmesové. Nadějný génius z velmi dobře situované rodiny nasedl na rychle se rozjíždějící byznys. Pak kolem sebe vytvářel auru dokonalého úspěchu. A na konci zbyla sekyra v hodnotě miliard dolarů a oči pro pláč celé řadě investorů. Rozdíl mezi oběma je pak jen v sektoru, kde působili – zatímco Holmesová chtěla propojit technologie se zdravotnictvím, SBF nasedl na rychle pádícího draka zvaného kryptoměny.

Reklama

Největší podvod v dějinách Silicon Valley. Elizabeth Holmesová míří do vězení na 11 let

Měl to být revoluční nástroj, který změní zdravotní péči. Společnost Theranos vyvíjela zařízení, které na základě velkých dat měl analyzovat spoustu nemocí z pouhé kapky krve. Zakladatelka Theranosu Elizabeth Holmesová díky této vizi sehnala miliardy dolarů. Ty však skončily v naprosto nefunkčním prototypu, který nedokázal víc než standardní analytické nástroje. Nyní má největší podvod v dějinách Silicon Valley první část za sebou. Ale i výsledek nejspíš bude stejný. Zatímco Holmesová letos dostala s konečnou platností 11 let natvrdo, Sam Bankman-Fried na trest zatím čeká, ale nejspíš bude pořádný. 

Štědrý sponzor demokratů

Tím jsme ale přeskočili to podstatné. A tím je otázka, jak ani ne třicátník SBF přišel ke jmění, které na vrcholu jeho kariéry prestižní magazíny odhadovaly na 26 miliard dolarů. Inu, rozhodně to nebylo tak, že by někdy po splasknutí první kryptoměnové bubliny nakoupil za hubičku bitcoiny a ty pak prodal s pohádkovým ziskem. To by totiž bylo fér a o Samu by se dnes mohlo dál psát jako o významném filantropovi

SBF však na to šel trochu jinak. A zprvu rozhodně správně. V dubnu roku 2019 založil FTX burzu s deriváty navázanými na kryptoměny. S tím, jak rostla cena bitcoinu až k vrcholu v polovině roku 2021, tak rostlo i jmění mladého podnikatele. Z nerda s ikonickým účesem se stal miláček byznysových médií, stal se z něj skutečně ohromný podporovatel kultury, sportu, vzdělávání a například také velký donor Demokratické strany.

Sam Bankman-Fried, zakladatel FTX

Zakladatel kryptoburzy FTX Bankman-Fried půjde do vězení kvůli manipulaci se svědky

Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried zamíří do vězení. Soudce se totiž přiklonil k žádosti federálních žalobců o zamítnutí kauce kvůli údajné manipulaci se svědky.

Přečíst článek

Kolosální podvod

Loni v listopadu pak nastal raketový pád celého Bankman-Friedova impéria. Odstartoval jej přitom tweet jeho hlavního konkurenta Changpenga Zhaa, výkonného ředitele Binance. Ten uvedl, že Binance se zbaví většiny kryptoaktiv FTT, což bylo hlavní kryptoaktivum vydané burzou FTX. Podle Zhaa totiž trh s tokenem určoval investiční fond Alameda, který ale vlastnil právě Sam Bankman-Fried.

Padlý kryptobaron Bankman-Fried před soudem: Mám jen 100 tisíc dolarů

Jeho jmění se ještě před rokem odhadovalo na 26 miliard dolarů. Padlý kryptobaron Sam Bankman-Fried před soudem přiznal, že má asi 100 tisíc dolarů. Soudit jej bude stejný muž, který rozkryl jeden z nejrozsáhlejších podvodů historie.

To loni na podzim spustilo řetězovou reakci výprodejů a dramatický propad hodnoty FTT. V tu chvíli se celá soustava zhroutila podobně jako jarní pád kryptoměny luna. Přitom ještě v létě právě Bankman-Fried dal hned několik rozhovorů o pádu luny a že právě jeho impérium je vůči podobné situaci odolné. S pádem ikony se pak začaly množit divoké a ještě divočejší historky o tom, jak banda nevyzrálých šprtů obcovala v luxusních nemovitostech na Bahamách a užívali si jako rockové (tedy dnes spíše hiphopové) hvězdy.

Finanční perpetuum mobile

Podstata celého podvodu přitom nebyla ani tak sofistikovaná, jako skvěle ukryta. Vztah mezi FTX a Alamedou byl dokonale symbiotický, jeden kryl druhého, nikoli ve smyslu krýt někomu záda, ale aktiva jednoho kryla aktiva druhého a naopak. Čím rychleji se to celé točilo, tím se hodnota aktiv zdála vyšší a tím více peněz zdánlivě SBF „vlastnil“. Ve skutečnosti ale jedinými skutečnými aktivy byly peníze drobných investorů.

Když se začala odkrývat skutečná podstata fungování FTX a Alamedy, nastal kritický bod, kvůli němuž se Sam Bankman-Fried  skutečně nevyhne vězení. Z klientských účtů totiž krátce před definitivním krachem FTX burzy zmizely prostředky (krypto i fiat) ve výši miliard dolarů. Nejspíš není pravděpodobné, že by tyto peníze vyluxoval samotný šéf FTX, ale nedokázal tomu zabránit a možná to dokonce umožnil.

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin oslaví 15 let. Češi drží přes tři tisíce "mincí"

Češi za 15 let nashromáždili okolo 3000 bitcoinů v hodnotě 2,3 miliardy korun. Bitcoin je na tuzemském trhu, stejně jako ve světě, dominantní kryptoměna s tržním podílem okolo 53 procent. Celková hodnota trhu se všemi kryptoměnami se v současnosti pohybuje okolo 1,25 bilionu dolarů. Vyplývá to z vyjádření obchodníka Bit.plus. V úterý uplyne 15 let od spuštění technologie blockchainu, na které je bitcoin založený.

Přečíst článek

Návrat krypta na scénu?

Pád FTX burzy se stalo významným okamžikem pro investiční potenciál kryptoaktiv. Do té doby v krypto věřilo čím dál více lidí, institucí i potenciálních drobných investorů. Právě oni často využívali uživatelsky jednoduchých a přístupných kryptoburz, aby se pokusili uspět se svou investicí.

Právě tito investoři však patřili k hlavním obětem. A o potenciálu krypta v investičních strategiích se tak pomalu ale jistě přestává mluvit. Velké instituce podle asset managera JP Morgan Jareda Grosse o kryptu v tuto chvíli nemohou uvažovat vůbec.

Navíc se do tohoto světa čím dál více pokoušejí vlomit úřady, což dál podrývá původní myšlenku alternativního finančního systému.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Porota amerického soudu ve čtvrtek uznala vinu zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda

Klienty obral o miliardy. Porota uznala vinným zakladatele burzy FTX, hrozí mu desítky let vězení

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme