Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ukrajinci začínají improvizovat. Pro útok na cíle v Rusku předělali dvoumístné letadlo na dron

Letadlo Aeroprakt A-22
iStock
 ČTK

Ukrajinské ozbrojené síly před několika dny použily k útoku na strategický průmysl v hloubi Ruska lehké sportovní letadlo místní výroby, které proměnili v dron.

Reklama

Napsal to magazín Forbes, podle něhož ukrajinští inženýři namontovali do letounu Aeroprakt A-22 autonomní řízení a stroj napěchovaný výbušninami udeřil v ruské Jelabuze. Ta je vzdálená asi 1300 kilometrů od hranic s Ukrajinou a Rusové v tamním závodě údajně montují drony Šáhed íránské konstrukce, jimiž útočí na Ukrajinu.

Video zachycující situaci po úterním útoku v areálu zvláštní ekonomické zóny v Jelabuze v ruském Tatarstánu naznačuje, že šlo o stroj na bázi letadla Aeroprakt A-22, píše Forbes. To je dvoumístný sportovní jednovrtulový letoun, který se vyrábí na Ukrajině. Výroba jednoho kusu přijde na 90 tisíc dolarů (přes dva miliony korun), uvedl Forbes.

Letoun je tak podle něj jen o něco dražší než americká protitanková střela Javelin. Jak Ukrajinci letadlo upravili na bezpilotní, není podle magazínu zřejmé. Časopis připomíná, že americké letectvo v roce 2019 proměnilo v autonomní stroj lehkou Cessnu 206 z roku 1968.

Čeká se na USA. Bez dodávek jejich zbraní budeme muset začít ustupovat, řekl Zelenský

Čeká se na USA. Bez dodávek jejich zbraní budeme muset začít ustupovat, řekl Zelenský

Pokud Ukrajina neobdrží slíbenou americkou vojenskou pomoc, kterou blokují spory v Kongresu, budou ukrajinské síly muset začít po malých krůčcích ustupovat. Kyjev ovšem hledá cesty, jak takovému scénáři zabránit, v rozhovoru s americkým listem The Washington Post to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Přečíst článek

Nový typ ukrajinského bezpilotního letounu je v podstatě pomalu letící střela s plochou drahou letu, píše Forbes a dodává, že při započtení ceny za nové ovládací prvky a výbušniny může takto upravený stroj přijít na pár set tisíc dolarů. Je to mnohem levnější než britské řízené střely Storm Shadow, které stojí kolem tří milionů dolarů, napsal časopis. A-22 má podle něj také delší dolet než zmíněná střela.

Naopak nevýhodou je jeho nízká rychlost. Za hodinu může urazit přes 200 kilometrů, přičemž Storm Shadow může letět rychlostí téměř 1000 kilometrů za hodinu.

List Financial Times s odkazem na svůj nejmenovaný zdroj napsal, že Ukrajinci použili při útoku na ruský závod vyrábějící drony svůj bezpilotní stroj dlouhého doletu, který vyvinuli inženýři ukrajinské vojenské rozvědky. Podrobnosti k typu stroje neuvádí, nicméně zmiňuje tvrzení jednoho z prominentních ruských proválečných blogerů, podle něhož se zřejmě jednalo o letouny Aeroprakt A-22 upravené na bezpilotní stroje a naložené výbušninami.

Ukrajinské drony podle dostupných informací zaútočily v úterý na závod věnující se montáži útočných dronů Šáhed v Jelabuze a také na rafinérii v nedalekém Nižněkamsku. Podle ukrajinských médií byl nálet dílem ukrajinské vojenské rozvědky HUR a tajné služby SBU. Ukrajina, která se brání ruské vojenské agresi, podle Financial Times v posledních týdnech zintenzivnila útoky na ruské rafinerie, terminály a skladovací zařízení ve snaze omezit příjmy Moskvy i dodávky pohonných hmot pro její invazní armádu.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško

Válku s NATO nemáme v úmyslu, vzájemné vztahy se však záměrně zhoršují, uvedl ruský diplomat

Vztahy mezi Ruskem a NATO se zhoršují, Moskva však nemá v úmyslu jít do konfliktu se zeměmi Severoatlantické aliance, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.

Přečíst článek

Voják ukrajinské armády

Plán na doplnění vojáků v ukrajinské armádě. Věk pro mobilizaci se snížil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon snižující věkovou hranici pro mobilizaci do války s Ruskem z 27 na 25 let, uvedl web ukrajinského parlamentu. Ten připomněl, že zákon čekal na prezidentův podpis deset měsíců.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Fotografie padlého ukrajinského vojáka u památníku na náměstí Nezávislosti v Kyjevě

Ukrajinská armáda se potřebuje nadechnout. Dokáže posílit, aniž by zdecimovala celou generaci?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme