Reklama

Trio výrobců náklaďáků zafinancuje v Evropě síť dobíjecích stanic za miliardy

Daimler, Traton a Volvo dají společně 500 milionů eur na výstavbu dobíjecích stanic pro elektrické nákladní auta a autobusy. Ilustrační foto.
Daimler Trucks
 ČTK

Tři velcí evropští výrobci nákladních automobilů - Daimler Trucks, Volvo a Traton plánují zafinancovat výstavbu tisíce dobíjecích stanic v Evropě pro elektrická nákladní auta i autobusy.

Za tímto účelem plánují založit společný podnik. Jeho prostřednictvím pak chtějí do roku 2027 vybudovat v Evropě nejméně 1700 dobíjecích stanic. Do společného podniku, který budou vlastnit rovným dílem, investují 500 milionů eur (12,8 miliardy korun), napsala agentura DPA.

Společný podnik bude sídlit v Amsterdamu, časem bude hledat další partnery a veřejné financování. Podle dohody mají být veřejné dobíjecí stanice, které budou napájeny ekologickou elektřinou, vybudovány v blízkosti dálnic, logistických center a míst vykládky.

Nabíjecí stanice mají připravit půdu pro klimaticky neutrální nákladní dopravu do roku 2050, uvedly automobilky. Rozšíření nabíjecí infrastruktury je hlavní překážkou masového rozšíření vozidel poháněných bateriemi.

Foto: Daimler Trucks

Volvo postaví v Evropě gigafactory. S vývojem baterií mu pomůže Northvolt

Švédská automobilka Volvo Car Group se chystá vytvořit společný podnik se švédským výrobcem baterií Northvolt. Sdružení se zaměří na vývoj udržitelných baterií pro elektromobily. Volvo pro jejich výrobu postaví i velkokapacitní závod.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme