Reklama

Tesla triumfuje s Model S Plaid, je to nejrychlejší elektroauto

Tesla představila nový Model S Plaid.
Tesla Motors
 ČTK

Model S Plaid z produkce Tesly zrychlí z nuly na 60 mil za hodinu, což odpovídá zhruba 100 kilometrům za hodinu, za 1,99 vteřiny. Maximální rychlost vozu dosahuje 320 kilometrů za hodinu a dojezd má asi 630 kilometrů.

Model S Plaid je dosud nejrychlejší elektromobil z produkce Tesly a podle slov šéfa Tesly Elona Muska jde také o nejrychlejší sériově vyráběný elektromobil na světě. Musk vylepšený Model S představil na akci pro zákazníky v závodě v kalifornském městě Fremont a označil, uvedl ho jako vůz, který je „rychlejší než Porsche a bezpečnější než Volvo”.

Tesla dosud vyráběla čtyři vozy: Model S, X, 3 a Y. Poslední dvě jmenovaná přitom tvoří většinu globálního prodeje automobilky. Model S Plaid má dojezd asi 630 kilometrů. Jeho maximální rychlost přesahuje 320 kilometrů za hodinu. Podle webu Tesly stojí 130 tisíc dolarů (2,7 milionu korun).

Automobilka původně plánovala ještě luxusnější model, Model S Plaid+, s ještě delším dojezdem (830 kilometrů), od jeho výroby ale upustila. „Plaid+ jsme zrušili. Není nutný, protože už Plaid je dobrý,” napsal Musk minulý týden na twitteru. 

Model S Plaid podle webu automobilky zrychlí z nuly na 60 mil za hodinu, což zhruba odpovídá 100 kilometrům za hodinu, za 1,99 vteřiny. Model S Tesla na trh uvedla v roce 2012. Spojení „Plaid Mode”, ze kterého pochází název jeho nástupce, odkazuje na „absurdní rychlost” ve filmu Spaceballs z roku 1987, který režíroval Mel Brooks.

Musk poukázal také na zábavní systém auta, který se podle něj vyrovná úrovni herní konzole PlayStation5. Zvuk přirovnal k zážitku z domácího kina. Zdůraznil, že tento aspekt vozu bude nabývat na důležitosti s rostoucí autonomií aut. „Budete se chtít dívat na filmy, hrát hry, používat internet,” konstatoval.

Na konci akce šéf Tesly oznámil, že prvních 25 vozů dodá automobilka ihned, brzy dosáhne produkce několika set vozů týdně a v příštím čtvrtletí tisícovky týdně.

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme