Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Strnad to dokázal. CSG patří mezi největší zbrojovky světa

Michal Strnad, majitel holdingu Czechoslovak Group
Czechoslovak Group
 ČTK

Do stovky největších světových zbrojovek se dostala česká společnost Czechoslovak Group (CSG). Ve zprávě o mezinárodním obchodu se zbraněmi za loňský rok to uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Česká firma je na 89. místě a v první stovce je poprvé. Podle zprávy 100 největších zbrojních firem loni zvýšilo prodej meziročně o 4,2 procenta na 632 miliard dolarů (15,2 bilionu korun). Loňský rok byl druhým rokem války na Ukrajině, Izrael v něm zahájil válku v Pásmu Gazy a napětí rostlo i v Asii.

Reklama

Příjmy z prodeje zbraní a vojenských služeb CSG se podle SIPRI meziročně zvýšily o 25 procent zhruba na 1,2 miliardy dolarů. v loňském žebříčku byla na 107. místě. Podle SIPRI se firmě podařilo diverzifikovat zeměpisné zdroje svých příjmů, jelikož zvýšila podíl zbraní prodaných do států Evropské unie. Podle zpráv z tisku firma pracovala na kontraktech na dodávky zbraní pro Ukrajinu, jejichž objednavatelem byly jiné evropské země.

„V roce 2023 nastal výrazný nárůst příjmů z prodeje zbraní, který pravděpodobně pokračoval i v roce 2024,“ uvedl jeden z autorů studie Lorenzo Scarazzato. Nejvíce rostly příjmy dvou velkých ruských výrobců zbraní, které se meziročně zvýšily o 40 procent na 25,5 miliardy dolarů. Autoři studie však poukazují na to, že ruské údaje nejsou zcela věrohodné.

Lídr USA

Největší podíl na prodeji zbraní a vojenských služeb v rámci 100 největších podniků mají firmy ze Spojených států. Na ty připadají příjmy v objemu 317 miliard dolarů. To je o 2,5 procenta více než v roce 2022. Podniky z USA obsadily prvních pět míst v žebříčku. V čele žebříčku jsou firmy Lockheed Martin, RTX a Northrop Grumman.

Na firmy z Evropy připadají příjmy za 133 miliard dolarů, údaj se ve srovnání s rokem 2022 výrazně nezměnil. Podle autorů studie se dá však očekávat, že výraznější zvýšení nastalo v letošním roce. V Evropě se dařilo hlavně čtyřem velkým firmám v Německu, které příjmy z prodeje pro armádu zvýšily o 7,5 procenta na 10,7 miliardy dolarů. Jediná další firma ze států Visegrádské skupiny (V4), která je v letošním žebříčku, je polská PGZ. Do V4 patří vedle Česka a Polska ještě Maďarsko a Slovensko.

Reklama

Příjmy z vojenského prodeje tří velkých izraelských firem se meziročně zvýšily zhruba o deset procent na 13,6 miliardy dolarů. „Izraelské firmy dostávají výrazně více zakázek, jak pokračuje a rozšiřuje se válka v Pásmu Gazy,“ řekl další z autorů studie Diego Lopes da Silva.

Velmi se dařilo také velkým zbrojovkám v Jižní Koreji, jejichž příjmy se zvýšily meziročně o 39 procent na 11 miliard dolarů, a to díky prodeji na domácím trhu, ale i díky exportu do Polska. V Japonsku firmy zaznamenaly zvýšení příjmů o 35 procent na deset miliard dolarů. Příjmy z prodeje zbraní a vojenských služeb velkých čínských firem se zvýšily o 0,7 procenta na 103 miliard dolarů.

Příjmy největších výrobců zbraní a poskytovatelů vojenských služeb se dlouhodobě zvyšují. Do roku 2015, kdy žebříček bere v potaz i firmy z Číny, se tržby z těchto aktivit u stovky největších firem zvýšily o 19 procent. Údaje největších podniků odrážejí podle SIPRI vývoj v celém zbrojním průmyslu.

Německý kancléř Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Scholz dorazil do Kyjeva, oznámil pomoc za 650 milionů eur

Německý kancléř Olaf Scholz po téměř dvou a půl letech přijel na návštěvu Kyjeva, kde jedná s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Přečíst článek

Válka na Ukrajině: Záporožská oblast

Sankce na čínské firmy. EU chce postihnout ty, které Rusku pomáhají ve válce

Evropská unie navrhuje uvalit sankce na čínské firmy, které podle ní pomohly ruským společnostem vyvinout útočné drony nasazené v bojích na Ukrajině. Evropská komise (EK) coby výkonný orgán EU také zvažuje další omezení na ruské ropné tankery, aby Moskvě více zkomplikovala obcházení stávajících restrikcí. S odvoláním na příslušné dokumenty k těmto návrhům to uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme