Stát půjčí Unipetrolu paliva až za dvě miliardy

Stát půjčí společnosti Orlen Unipetrol část zásob pohonných hmot z hmotných rezerv státu. Půjde o maximálně 135 tisíc metrů krychlových pohonných hmot v hodnotě 1,9 miliardy korun. Unipetrol tím pokryje výpadek ve výrobě své litvínovské rafinérie, která produkci musela přerušit kvůli nálezu letecké pumy v areálu.
Na pokrytí výpadku ve výrobě půjčí stát Unipetrolu paliva za skoro dvě miliardy korun. Půjčku ve středu schválila. Její celková výše bude záviset na aktuálních potřebách rafinérie, v případě maximálního plnění by šlo o 11 procent státních zásob, které by vystačily na přibližně pět a půl dne, řekl dnes novinářům šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.
Orlen Unipetrol odstavil etylenovou jednotku v Záluží u Litvínova, navázal tím na zastavení výroby v sousední rafinerii po nálezu letecké pumy v areálu závodu. Uvedl to mluvčí společnosti Pavel Kaidl.
Puma z války dál tiká v chemičce. Orlen Unipetrol v Litvínově odstavil etylenovou jednotku
Zprávy z firem
Správa rezerv tak Orlen Unipetrol uvolní až 95 tisíc metrů krychlových motorové nafty a do 40 tisíc metrů krychlových benzinu. „Uvolnění těchto nouzových zásob pokryje výpadek výroby rafinerie zhruba na 14 dnů. Samotný trh nedokáže výpadek dodávek v tak krátké době řešit. Tím, že zápůjčku poskytneme, zůstává zásobování pohonnými hmotami v ČR stabilní a řidiči nic nepoznají. Není tak důvod ke spekulativnímu růstu cen pohonných hmot,“ uvedl Švagr.
Podmínky půjčky budou ještě SSHR a Orlen Unipetrol dojednávat ve středu odpoledne. Jejich součástí by podle šéfa správy rezerv měl být například zákaz vývozu paliv do zahraničí nebo uhrazení poplatků za vyskladnění a naskladnění Unipetrolem. S vrácením paliv Švagr počítá v případě, že nenastanou další neočekávané události, zhruba do konce roku. Správa také bude od firmy požadovat zajištění půjčky pro případ rizik do maximální hodnoty půjčky. Rafinérie za půjčku zaplatí částku ve výši dvoutýdenní repo sazby stanovené centrální bankou. Přesná částka bude závislá na množství zapůjčeného paliva a také termínu, kdy rafinérie odčerpané palivo vrátí. Unipetrol bude palivo čerpat ze skladů po celé ČR.
Stát udržuje v rezervách paliva na přibližně 90 dnů spotřeby. Podle Švagra půjčka zásoby neohrozí a Česko bude mít nadále dostatek rezerv pro zajištění ropné bezpečnosti.
Britskou leteckou pumu z druhé světové války našli dělníci v areálu litvínovské rafinérie Orlen Unipetrol při výkopových pracích ve středu odpoledne. Pyrotechnici a hasiči nyní připravují řízený odstřel. Společnost kvůli tomu od minulého týdne zastavila výrobu.
Čistý zisk polské petrochemické skupiny Orlen se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 70 procent na 2,77 miliardy zlotých (zhruba 16 miliard korun). Firma v Česku vlastní rafinerskou skupinu Orlen Unipetrol zahrnující síť čerpacích stanic. Výsledky podniku negativně ovlivnila daň z mimořádných zisků a slabší výkony v oblasti rafinace.
Čtvrtletní zisk majitele Unipetrolu se propadl. Může za to i daň z mimořádných zisků
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.